ضابطه عضویت در کابینه میرحسین
ساعت ۱٢:٥٤ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۱۳ اردیبهشت ۱۳۸۸  
میرحسین موسوی در گفتگو با مهر:

از هر فردی که به قانون اساسی و رهبری وفادار باشد در دولتم استفاده خواهم کرد

از رسانه ها - مهندس میر حسین موسوی در گفت وگویی با خبرگزاری مهر که قسمت دوم آن امروز منتشر شده است به سوالات خبرنگاران این رسانه پاسخ داد.

به گزارش قلم نیوز متن این مصاحبه خبرگزاری مهر قسمت دوم متن این مصاحبه را بدین شرح منتشر کرده است:

* رویکرد "یامن یا میر حسین" که آقای خاتمی مطرح کرد در ادبیات سیاسی مورد توجه قرار گرفت و خود شما هم به نوعی با بیان اینکه اگر خاتمی تا آخر می ماند با ایشان رقابت نمی کردم آن رویکرد را تکرار کردید. اما بعد از انصراف آقای خاتمی این رویکرد به "یا میرحسین یا کروبی" تبدیل نشد . دلیل این مسئله چیست؟

- موسوی: در رابطه با آقای کروبی باید بگویم ایشان از دوستان خیلی خوب بنده هستند و رابطه خیلی خوبی با هم داریم. معتقدم چهره های انقلابی و سیاسی کشور روابط خوبی با هم دارند و من فکر نمی کنم بین من و آقای کروبی یا خاتمی مشکلی باشد، ادامه طبیعی رقابتها و جریانات همین است که می بینیم.

- آیا احتمال انصراف یکی از شما در آستانه انتخابات وجود دارد ؟

-من چیزی در مورد انصراف ایشان نشنیدم و خود من هم قطعا انصراف نخواهم داد.

* شما نقدهای بسیاری بر وضع موجود در دولت نهم دارید. اما آیا نکات مثبت و قابل توجهی درعملکرد دولت نهم نمی بینید که آن را تائید و ادامه بدهید؟

- در جواب این سئوال شما نکته کلی تری می گویم که از قبل و پیش از آنکه کاندیدای ریاست جمهوری بشوم به آن اعتقاد داشته ام ، ضمن اینکه این مسئله به دولت نهم باز نمی گردد. بر این باورم هر دولتی که می آید مسئولیتهایی دارد، تصمیماتی می گیرد و حوزه اقتداری دارد. تا زمانی که یک دولت بر سر کار است و به وظایف خود عمل می کند دولتهای بعدی اگر با دولت قبل موافق و یا مخالف باشند مجبورند تعهدات دولت سابق را انجام دهند در حالی که اگر این قاعده نباشد قوامی در جامعه ایجاد نخواهد شد. این روند در همه کشورهایی که در آن قانون حکمفرما است ، جاری است و نباید با حالت کینه ورزی با این موضوع برخورد کرد.

در قدم اول دولت فعلی هرکاری کرده و هر وعده ای داده باشد، دولت بعدی که سرکار می آید باید به این وعده ها عمل کند. در دولت فعلی هم کارهایی نظیر سفرهای استانی، بکارگیری سیاست "رودرو با مردم"، شعارهای عدالت محور و امثال اینها انجام شده است، ولی به سئوال شما که قبلا نیز در یکی از سفرهایم از من پرسیده شده است اینطور جواب می دهم : " معلوم است که من در دولت آقای احمدی نژاد حسنهای زیادی می بینم، چرا نبینم؟ اما این حسنها دائما در طول شبانه روز از طریق صدا و سیما اعلام می شود در حالی که من فقط کمتر از دوماه فرصت دارم نقدهای خود را بگویم."

من اصراری ندارم که خدای ناکرده بگویم اقداماتی که انجام می شود با نیتهای خیر خواهانه همراه نیست. اما فکر می کنم در بعد کلان قضیه اشکالاتی وجود دارد، به طوری که هم در سیاست خارجی و هم در سیاست داخلی این ایرادها وارد است، همین رفتن به ژنو که به عنوان اقدامی حماسی در داخل مطرح شد از جمله انتقادات من است. با این توضیح که هیچ کس راضی نیست رئیس جمهور کشور که سمبل نظام و مردم ما است مورد اهانت قرار بگیرد . معتقدم این حادثه قابل پیش بینی بود و مسئولان نباید در جایی که احتمال خطر می رود و یا منافع کشور به خطر می افتد حضور پیدا کنند.

تاکید می کنم میل به گفتن مواضع حق کشور و دفاع از آنها و یا مثلا ایستادن بر سر شعارهای اصلی انقلاب خوب است، ولی من در نحوه اجرای این سیاستها با دولت اختلاف نظر دارم.

* برخی مسئولان دولت نهم مطرح کرده اند که اقداماتی مثل سفراستانی و سهام عدالت ، مسکن مهر و ... را دولت بعدی هم باید انجام دهد. آیا شما این دیدگاه را قبول دارید و در صورت رئیس جمهور شدن این رویه را دنبال می کنید؟

- من سفرهای استانی را ادامه می دهم اما با شکل و ساختار جدید و متفاوت. به صراحت می گویم من مردم را دنبال ماشینم نمی دوانم، در مورد سهام عدالت هم چون وعده دولت است نمی توان از آن عقب نشینی کرد و این سهام در دست مردم باقی خواهد ماند ولی تکمیل خواهد شد و پایه های محکم تری برای ادامه این پروژه طراحی خواهم کرد.

بر این باورم در مورد موضوعاتی نظیر بنزین، اصلاح یارانه ها و سهمیه بندی در اصل مسئله هیچ تردیدی نیست ولی بحث اجرای دفعی این مسئله تحت عنوان "لایحه هدفمند کردن یارانه ها " می تواند شوک آفرین باشد و قشرهای مستضعف را تحت فشار قرار داده و مشکلات را بیشتر کند به همین دلیل در این زمینه من تابع یک برنامه تدریجی و ملایم چندساله هستم.

در این که فربه کردن طبقه متوسط به نفع همه است تردیدی نیست. در واقع امکان حمایت از مستضعفان و اجرایی سیاستهایی که سطح زندگی آنها را افزایش دهد هنگامی امکانپذیر است که دهکهای پایین کم شوند. بنابراین باید در جریان این سیاست کلان هدفمند کردن یارانه ها را در یک بسته گسترده و هماهنگ پیگیری کرد. اما آنچه که آکنون مطرح است نتیجه ای جز اینکه قشرهای پایین جامعه را در شوربختی و فقر بیشتری غوطه ور کند نخواهد داشت.

 * نظرتان درباره طرح مسکن مهر چیست ؟

- هیچ تردیدی در ادامه دادن این طرح ندارم اما می توان طرح مسکن مهر را با طرح های دیگری نظیر مشارکت با تعاونیها تکمیل کرد.

* بخشی از اصولگرایان که منتقد سیاست های دولت نهم هستند ، صراحتا از شما اعلام حمایت نکرده اند. به نظر می رسد این عده در خصوص موضع گیری صریح شما در برخی از موارد مانند میزان التزام شما به ولایت فقیه و چگونگی رابطه با رهبر معظم انقلاب، مرزبندی با طیف ملی- مذهبی و مرزبندی شما با طیف رادیکال سازمان مجاهدین انقلاب و حزب مشارکت به نتیجه قطعی نرسیده اند.

- در مورد ولایت فقیه مواضع خودم را اعلام کرده ام. در مورد ملی- مذهبیها هم چندین بار از من سئوال شده که با صراحت جواب داده ام اما برای اینکه خدای ناکرده ظلمی نکرده باشم باید بگویم بخشی از نیروهای ملی ــ مذهبی که اصولا مذهبی نیستند مثل جبهه ملی اصلا به من ربطی ندارند.

در مورد طیف نهضت آزادی و افرادی نظیر مرحوم بازرگان و مهندس سحابی معتقدم آنها بخشی از نیروهای فعال مذهبی و مبارز در قبل از انقلاب بودند که در کنار نیروهای مبارز دیگر مثل شهید بهشتی علیه رژیم شاه مجاهدت می کردند که اول انقلاب اختلافاتی بین این طیفها در مورد ولایت فقیه، منافقین و جنگ موجب قطع همکاری سیاسی آنها و نیروهای خط امام (ره) شد.

در آن زمان تمامی نیروهای حامی نظام خط امامی بودند و بنده هم جزو کسانی بودم که در حزب جمهوری، شورای انقلاب و روزنامه جمهوری حضور داشتم. در مراتب بعدی هم این مرز بندی و خط بندی ادامه پیدا کرد ولی اینکه این افراد به کفر و الحاد متهم بشوند را قبول ندارم چرا که آنها بالاخره آدمهای مذهبی هستند و به کشور علاقه دارند و اختلاف من با آنها مربوط به مسائل سیاسی است.

اما در مورد مرزبندی بین نیروهای اصلاح طلب و اصولگرا ، من هیچ نوع مرزبندی قائل نیستم . به طور مستقل کاندید شدم و از همه نیروهایی که به قانون اساسی و رهبری وفادار و خواهان پیشرفت کشور هستند استفاده خواهم کرد و با همه آنها دوست و رفیق هستم.

 * خیلی ها معتقدند ایده معرفی اعضای کابینه در زمان مبارزات انتخاباتی، در روشن شدن افکار عمومی بسیار موثر است. آیا شما هم از این ایده استفاده خواهید کرد؟

- اگر ما یک نظام حزبی داشتیم، این روش که هر نامزدی معاون اول و وزرای خودش را معرفی کند موثر و مفید بود اما اکنون به دلیل نداشتن حزب و بالا بودن فضای تخریب متاسفانه امکان این اقدام برای من وجود ندارد.

* راهکاری برای مقابله با تخریبهای سیاسی که در سالهای اخیر در کشور ما شدت گرفته و حتی سازماندهی شده سراغ دارید؟ منظور ما بداخلاقی های عمومی در فضای رقابت سیاسی است.

- به نظر می رسد باید اخلاق عمومی را بیشتر رعایت کنیم و شفافیت ایجاد کنیم، تخریبها شاید در کوتاه مدت اثر بگذارد ولی روز به روز وجهه اش در بین مردم کمرنگ تر می شود و اثربخشی اش کمتر می شود. مردم متوجه می شوند که پشت این تخریبها صداقتی وجود ندارد.

در گذشته اینطور بود که اگر به کسی اتهامی زده می شد خیلی نباید سعی می کرد این اتهام را از دوش خود بردارد چون یک نوع مراعات عمومی نسبت به این قضیه وجود داشت ولی در وضعیت فعلی به دلیل آنکه مردم بیش از حد شاهد تخریبها هستند خیلی راحت این مسائل را قبول نمی کنند.

شاید راه حل مقابله با این تخریبها این باشد که این قدر تخریب بکنند که کلا بی اثرشود و جامعه به واقعیتها بازگردد. اما به هرحال ما آدمهایی هستیم که اعتقاد به خدا و آخرت داریم بنابراین کسانی که مبادرت به چنین کارهایی می کنند خوب است به آخرت خود هم توجه کنند.

 * شما گفتید که اگر آرا بیش از 24 میلیون باشد، برنده هستید، منشاء این تحلیل شما کجاست ؟

ـ برداشت من از این گفتار کلی بود. معتقدم هرچه آرا بیشتر باشد وضعیت بهتری در کشور ایجاد خواهد شد و ما می توانیم دستاوردهای انقلاب را بهتر حفظ کنیم. برای ما شایسته نیست که گفته شود در استانی فقط 30 درصد رای داده اند. همیشه افتخار ما این بوده که بالای 70 درصد مشارکت داشته ایم بنابراین آنچه که باید به عنوان هدف همه جناحها و احزاب سیاسی مد نظر قرا گیرد مشارکت حداکثری مردم است. از سوی دیگر احساس می کنم هر چه آرا بیشتر باشد شانس افرادی مثل بنده بیشتر خواهد بود.

* پیش بینی شما در مورد یک مرحله ای و یا دو مرحله ای شدن انتخابات چیست؟

- به نظر من شرایط خیلی روشن نیست و فضای انتخاباتی به سرعت در حال تغییر است.

* اگر انتخابات به مرحله دوم برسد و شما و آقای احمدی نژاد به مرحله دوم بروید احتمال پیروزی خود را چقدر می دانید؟

- خوب هر کس به خودش خوشبین است ، بنابر این من فکر می کنم ما برنده خواهیم شد.

* اگر شما رئیس جمهور شوید اول به دیدار چه کسی میروید ؟

- طبیعی است که اول دیدار رهبر معظم انقلاب می روم.

* و اولین تصمیم شما چه خواهد بود؟

- سازمان مدیریت را احیا می کنم.

* حاضرید با احمدی نژاد به طور زنده در تلویزیون مناظره کنید؟

- ما بیش از اندازه داریم حرف می زنیم در حالیکه عملکردها در معرض دید مردم است . گمان نمی کنم مناظره تلویزیونی راه حل مناسبی باشد و خیلی بر فضای جامعه برای تدبر کمک نمی کند. این بدین معنی نیست که از مناظره گریزان باشم بلکه همین مصاحبه ها و اظهار نظرها هم نوعی مناظره است.

* چرا در سالهای اخیر خیلی کم به مجمع می رفتید

- من یک دوره به دلیل اینکه فضا را خیلی مفید نمی دانستم نرفتم ، اما در دوره جدید فکر می کنم بیشتر مفید هستم و فعالانه شرکت دارم.

* چرا؟

- با توجه به سیاستهای کلی که مطرح است فکر کردم می توانم دیدگاه هایم را در قالب آن مطرح کنم ، به همین دلیل، حضوری نسبتا منظم در جلسات دارم.

* شما اگر رئیس جمهور شوید سه سال باید با مجلس هشتم کار کنید. اگر مصوبات مجلس خلاف نظر جنابعالی باشد به آن پایبند هستید یا نه؟

- مجلس هر چه تصویب کند دولت باید اجرا کند. به طور کلی دولتها باید حتما با مجلس تعامل کنند. من خودم با سه مجلس کار کردم می دانم که مجلسها تفاوتهای زیادی با هم دارند و یک نوع حیثیتی برای خود قائل هستند که دولتها باید آن را به رسمیت بشناسند و با آن کار کنند.

البته مجلسی که فکرش به دولت نزدیک باشد خیلی می تواند به دولت کمک کند. ولی تنها شرط نیست ممکن است یک مجلس خیلی با دولت نزدیک باشد ولی دولت نتواند تعامل خوبی با آن داشته باشد.

* با نقدهای رسانه ای چه خواهید کرد؟

- قواعد بازی این است که بپذیریم.

* همه نقدها را؟

- همه نقدها را. حد و مرز ما قانون است. دائم همه اشاره می کنم. شعار من هم "ایران پیشرفته با قانون، عدالت و آزادی " است. دولتها باید تحمل زیادی برای شنیدن نقدها داشته باشند.

* ارزیابی شما از خبرگزاری مهر چیست؟

- خبرگزاری مهر روند روبه رشدی را طی می کند و تنوع و کیفیت مناسب اخبار ازجمله در بخش بین الملل، داخلی و به ویژه بخش فرهنگی آن قابل توجه و دقت نظر است. به نظر من متاسفانه در خبرگزاریها به بخش فرهنگی چندان اهمیت داده نمی شود اما خبرگزاری مهر با طرح متنوع دیدگاه های مختلف فکری و فرهنگی جذابیت یافته است .

کد خبر:10537
تاریخ درج خبر:شنبه 12 اردیبهشت 1388 - 17:43:16

 
دیدارمیرحسین با آیت الله خامنه ای
ساعت ۱٢:٠٦ ‎ق.ظ روز شنبه ۱٢ اردیبهشت ۱۳۸۸  

عکس از راست به چپ: ١- میر حسین موسوی (نخست وزیر وقت) ٢- آیت الله موسوی اردبیلی (رئیس قوه قضائیه وقت) ٣- آیت الله (شهید) محلاتی (نماینده وقت امام در سپاه) ۴- امام خمینی ۵- علی اکبر ولایتی (وزیر امور خارجه وقت) ۶- حجت الاسلام (آیت الله) سید علی خامنه ای (رئیس جمهور وقت) ٧- حجت الاسلام هاشمی رفسنجانی (رئیس مجلس وقت) ٨- حجت الاسلام سید احمد خمینی
-----------------------------------------------------------------------------------------
 سایت آینده:
...محسن رشید، در گفتگو با پایگاه خبری "آینده" درباره مطرح کردن موضوع اختلاف مهندس موسوی با رهبر انقلاب در برخی از رسانه‌ها گفت: مهندس موسوی در دیدار اخیر خود با مقام معظم رهبری اعلام کرده که برخی از تفاوت های اجرایی جزیی با معظم له مربوط به آن دوران و آن وضعیت جنگی و متناسب با شرایط آن دوران بوده است، اما اکنون که شرایط به گونه ای دیگر است. 

... رشید افزود: مقام معظم رهبری هم در این دیدار، خطاب به مهندس موسوی فرمودند: ما بیش از 30 سال است که دوست هستیم و حدود 10 سال هم همکار بوده ایم.

وی در ادامه گفت: فی الواقع حقیقت چیزی جز فضای رسانه‌ای است که برخی رقبا تلاش می‌کنند آن را به وجود آورند و واقعیت در مورد رابطه مهندس موسوی با مقام معظم رهبری، برای جامعه درست منعکس نشده است.

محسن رشید همچنین درباره برخی اتهامات مبنی بر معامله با جبهه مشارکت، سازمان مجاهدین و نهضت آزادی گفت: ضمن رد اتهام این معامله، من از آنهایی که ادعا می‌کنند معامله‌ای صورت گرفته است می‌پرسم، آیا (معامله با) اینها بدتر است یا اسرائیل؟! چرا در مورد دوستی با مردم "اسرائیل" حرف می زنید و فورا ساکت می شوید؟! چرا باید ایرانیان خارج از کشور را با هر شکل و قیافه و سابقه ای جذب کنیم و از آن استفاده ابزاری کنیم؟! مهندس موسوی هم در سفر اخیر خود به استان ایلام گفت: هر کس با نظام، امام(ره) و مقام معظم رهبری مخالف باشد، در حیطه همکاری با من جایگاه خاصی ندارد.

سخنگوی معاونت (کمیته) ایثارگران ستاد میر حسین موسوی در ادامه گفت: میر حسین موسوی هیچ معامله‌ای با هیچ کس نکرده و در شرایطی آمده تا وام دار هیچ کس نباشد. مهندس موسوی اینگونه آمده تا پلی میان اصولگرایان و اصلاح طلبان باشد. او اصلاح طلبی است که علاقمند و پایبند به اصول است.

...رشید در پایان در پاسخ به برخی شبهات وارده در مورد برخی جوسازیهای رسانه‌ای و ارسال پیامک‌های تخریبی علیه مهندس موسوی گفت: برخی رسانه‌ها تلاش می‌کنند به گونه‌ای جوسازی کنند که گویا مهندس موسوی نیت انصراف دارد اما همانطور که مهندس موسوی 20 سال سکوت کرد، اکنون هم که سکوت خود را شکسته و به صحنه انتخابات آمده، تا آخرین لحظه در میدان خواهد ماند و موضوع انصراف به هیچ وجه مطرح نیست. مدیریت مهندس موسوی به گونه‌ای است که به هیچ وجه به ایجاد هیاهو و تبلیغات ظاهری تکیه ندارد، از همین رو نه ایشان و نه ستاد انتخاباتیشان نیت پاسخ دادن به این دروغ پراکنی و جنجالهای رسانه‌ای را ندارند، زیرا ما می‌دانیم که آنان می خواهند با چنین جوسازی هایی، مهندس موسوی را درگیر موضوعات حاشیه ای کنند.

 
رسالت میرحسین موسوی در برابر سپاه
ساعت ۱۱:٤٢ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢ اردیبهشت ۱۳۸۸  

اقتباس از سایت کلمه

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی میراث بزرگ خمینی کبیر (ره )است
محسن رشید رئیس سابق مرکز مطالعات جنگ سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که حدود 8 سال است از سپاه بازنشسته شده است در گفت و گویی با کلمه که به مناسبت دوم اردیبهشت  سالگرد تأسیس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی انجام گرفت با بیان این مطلب گفت: عواملی باعث می شود سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از دیگر نیروهای نظامی دنیا متمایز باشد.
وی در توضیح این مطلب ایدئولوژی را مهم‌ترین ویژگی متمایزکننده  سپاه پاسداران نامید و " ادای تکلیف" را به عنوان انگیزه اصلی ورود به سپاه و دفاع از نظام برای سپاهان  قلمداد نمود .
سخنگوی کمیته ایثارگران ستاد انتخاباتی میرحسین موسوی: با اشاره به این سخن امام خمینی که «مگر غیر از این بود که ما برای تکلیف جنگیده‌ایم»، گفت: علی ایحال  تکلیف‌مداری آنچنان که باید وشایسته است برای نسل جدید تدوین وتبین نشده است
رشید در مورد ویژگی دوم متمایز کننده سپاه  افزود: سپاه زاییده اجتماع اول انقلاب است، سپاهی که زاییده جامعه بوده ارتباطش را با جامعه، همواره حفظ کرده است؛ اگر سپاه را یک نیروی مسلح بدانیم که برای دفاع از کشور همیشه آماده است باید به این موضوع نیز فکر کرد که هیچ نیروی مسلحی نمی‌تواند بدون داشتن عقبه استراتژیک قوی نقش مهمی را ایفا نماید و عقبه استراتژیک قوی به معنای همراه بودن افکار عمومی و حمایت اجتماع است .
این سردار بازنشسته سپاه تاکید کرد: من باید در اینجا جمله معترضه‌ای را به کار ببرم و آن خیانتی بود که رژیم پهلوی به نیروی نظامی این کشور یعنی ارتش روا داشت و آن این بود که این نیرو را در مقابل خواست مردم قرار داد؛ هر چند که تدبیرامام (ره) این معضل را در حد قابل توجهی خنثی کرد، اما در عین حال سران ارتش شاهنشاهی نتوانستند در مقابل مردم واکنشی منطقی نشان داده و در نتیجه به مقابله با آزادیخواهی مردم پرداختند.
وی افزود: از این ناحیه ، ما خسارت های سختی دیده ایم، زیرا هنگامی که عراق می‌خواست حمله خود را به ایران شروع کند، مهم‌ترین عامل آغاز حمله را نبود یک ارتش کارا و محکم در ایران دید. بلکه آن گاه که در تحلیل‌های نظامی، قدرت بازدارندگی ارتش ما را مورد ارزیابی قرار داد، طمع حمله را در سر پروراند. به همین دلیل می‌بینیم ارتش ما در آغاز جنگ،  روزگار سختی را مقابل ارتش عراق سپری کرد.
‌محسن رشید تأکید کرد: اگر ما طرفدار راه امام (ره) باشیم در واقع نباید بگذاریم به نیروهای مسلح ما آسیبی رسانده شود. گرچه اندیشه‌های مخربی سعی می‌کنند که پایگاه مردمی سپاه آسیب‌ ببینند.
وی افزود: من از بچه‌هایی که به عنوان نیروهای اصلاح‌طلب شناخته می‌شوند می‌خواهم که از منظر میرحسین و با ادبیات او سپاه پاسداران را بررسی کنند.
سخنگوی کمیته ایثارگران ستاد انتخاباتی میرحسین موسوی افزود: من می‌گویم ما باید بدانیم که میرحسین آمده تا راه امام خمینی (ره) را به مفهوم حقیقی و واقعی زنده نماید و به گونه‌ای در مقابل سپاه عمل می‌کند که امام (ره) در سطحی متعالی تر در دوران دفاع مقدس عمل می کرد. ما نباید از ادبیاتی استفاده کنیم که دوستان نیروهای مسلح آن را نمی‌پذیرند.
محسن رشید در پاسخ به سئوال دیگری مبنی بر تفاوت‌های موجود در سپاه امروز و سال 58، عنوان کرد: معیارهای امروز ما همان اندازه با سال 58 متفاوت است که جامعه ما متفاوت است و سپاه هم که به عنوان یک نیروی برآمده از بطن جامعه می باشد  قطعا با چنین تفاوتی روبرو است. البته چون مدت‌هاست که از سپاه بازنشسته شده‌ام دقیقا نمی‌توانم بگویم چند درصد از معیارها تغییر کرده است.
وی اما در ادامه توضیح داد: سپاه نمونه‌ای از جامعه است و برای اثبات این مطلب کافی است  به دوره بنی‌صدر برگردیم، در آن زمان بخشی از سپاه طرفدار بنی‌صدر بود، ولی کمیت و تعداد آنان در سپاه در اقلیت بود، درست به همان تناسبی که بنی صدر در جامعه طرفدار داشت مشابه این وضعیت را می‌توانیم در انتخابات 76 مشاهده کنیم ؛ در شهرک های  مسکونی سپاه به همان نسبتی آرا به سمت خاتمی بود که در کل کشور این نسبت مشاهده می‌شد.
رشید گفت: این مسئله در دوره نهم انتخابات ریاست‌جمهوری و در مهندسی آرا به نوع دیگری خود را نشان می‌دهد. زیرا بچه‌های سپاه را روی مسائل حساس ارزشی فعال کردند و هنگامی که بر حس تکلیف‌مداری آنان تأکید شد، آنان به نقطه مقابل رأی دادند.
وی در مورد ویژگی سوم متمایز کننده سپاه گفت: سپاه از اول انقلاب تا کنون ، مرکز تربیت مدیر بوده است، روزی  که شهید رجایی به نخست‌وزیری رسید به نهادهای مختلف پیغام فرستاد که باید برای کابینه من وزیر معرفی کنید، از جمله این وزراء آقای دوزدوزانی بود.  عباس دوزدوزانی فرمانده دوم سپاه بعد از جواد منصوری در کابینه شهید رجایی به سمت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی وقت منصوب شد. جالب اینجاست که وقتی بچه‌های سپاه وارد کابینه می‌شدند گرایش‌های صنفی خود را کنار گذاشته و از تمام تعهد و تخصص خود در مسوولیت مورد نظر برای رفع تکلیف و ادای وظیفه خدمت‌گذاری به ملت و کشور استفاده می‌کردند.
وی افزود:از جمله دیگر مدیران، می‌توان به آقای محسن میردامادی دانشجوی خط امام اشاره کرد که یکی از مسئولین سپاه بود.و امروز دبیر کل حزب مشارکت است  پس باید پذیرفت سپاه ظرفیت مدیرسازی در خود را به صورت یک روند خودجوش پدید آورده و دولت‌ها باید از این ظرفیت در اجرای امور استفاده نمایند.
محسن رشید در ادامه گفت :باید بپذیریم سپاه، مهم‌ترین رکن دفاعی کشور است و تردیدی نیست که این نکته را بیگانگان  به خوبی درک کرده اند  روزی که آمریکایی‌ها به عراق و افغانستان آمدند به عنوان یک تهدید بالفعل برای ما محسوب می‌شدند و برای این که آنان تهدید خود را عملی کنند، گام‌های مقدماتی بر ‌داشتند  اولین گام  آنان  که منجر به شکست شد، حمله نظامی به حزب‌الله لبنان بود.
محسن رشید در ادامه  عنوان کرد: می‌خواهم مسئله‌ مهمی را بیان کنم و آن توان توسعه حاشیه امنیت ونقش  بازدارندگی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از مرزهای کشور از هجمه‌ها و تهدیدات می‌باشد. به ضرس قاطع عرض می‌کنم؛ توان نظامی سپاه پاسداران به اندازه‌ای است که می‌تواند، حاشیه‌ امنیت دفاع از مرزهای ما را تا مرزهای اسرائیل توسعه دهد و ما نباید این توانایی ارزشمند را در چرخه حوادث سیاسی تخریب کنیم .
سپاه پتانسیل‌های نهفته بازدارنده ای دارد که نباید در چالش‌های سیاسی مخدوش بشود. این موضوع به دورانی بر می‌گردد که امام (ره) مطلع شدند جمعی از سپاهیان در سال 61 به منظور کمک به لبنان در خلال حمله اسرائیل به آن کشور رفته؛ به سوریه رفته تا در برابر تجاوز اسرائیل  به لبنانی‌ها کمک کنند. امام (ره) مانع این قضیه شد و نیروهای سپاه را بازگرداند،اما چند تن از بچه‌ها در آنجا ماندند که هسته‌ اولیه حزب‌الله لبنان را به وجود آورد. از سوی دیگر تردیدی نیست که روش‌های حزب‌الله در مقابل با جنگ اسرائیل و آمریکا نشان از استفاده از  تجربیات سپاه ما را دارد، هر چند نیازی به اثبات این موضوع نیست.
وی  در پایان گفت : من به پاسدار بودن خود افتخار می‌کنم چه در گذشته و چه در حالی که بازنشسته‌ شده‌ام. هر چند ممکن است صحبت‌های من مقبول دوستان سپاهی ما نیفتد  ولی براساس شعر مشهور مولانا که می‌گوید: «این جهان کوه هست و فعل ما ندا» تردیدی ندارم که بی‌اثر هم نخواهم بود.


کلمات کلیدی:   سپاه ،سیاسی ،انتخابات ،میرحسین موسوی