اصلاح طلبان و انتخابات ریاست جمهوری
ساعت ٦:۱۳ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٢٧ مهر ۱۳٩۱  

سوال: آیا اصلاح طلبان در انتخابات دوره یازدهم ریاست جمهوری باید نامزد معرفی کنند؟

جواب: به سه دلیل خیر و به سه دلیل آری.

الف- به سه دلیل زیر اصلاح طلبان نباید در انتخابات نامزد معرفی کنند:

الف‌1- فضایی برای حضور موثر اصلاح طلبان وجود ندارد. همچنانکه  آیت الله موسوی خوئینی اظهار داشت: "به نظر می رسد در شرایط کنونی امکان مشارکت در انتخابات برای اصلاح طلبان و منتقدان فراهم نیست و موانع جدی در این مسیر وجود دارد و نشانه ای هم برای برون رفت از این وضعیت دیده نمی شود. گزینه هایی هم که مطرح می شود بیشتر بازی طرف مقابل است و اساس و پایه ای ندارد".

الف2- اگر اصلاح طلبان به طور جدی وارد رقابت انتخاباتی شوند و نامزد آنان از صندوق بیرون نیاید، نمی توانند طرفداران خود را نسبت به نتیجه انتخابات راضی کنند و لذا ممکن است خاطرات تلخ سال 1388تکرار شود.

الف3- اگر نامزد اصلاح طلبان از صندوق بیرون آید و دولت اصلاح طلب تشکیل شود، بی اعتمادی رهبری نسبت به کابینه اصلاح طلبان، در مواضع نهادهای تحت پوشش رهبری اثر وضعی گذاشته و موجب اختلال آنان در کار دولت اصلاحات خواهد شد.

 

ب- به سه دلیل زیر اصلاح طلبان باید در انتخابات نامزد معرفی کنند:

ب1- انتخابات همواره تبلور میزان انسجام ملی و عاملی بازدارنده در برابر تهدیدات بیگانگان بوده، لذا هرچند که جفای بیش از اندازه جناح رقیب، حضور در انتخابات را همچون سرکشیدن جام زهر تلخ و ناگوار کرده باشد، شرکت در انتخابات و توصیه به دیگران برای مشارکت در انتخابات ضرورتی شناخته شده است.   همچنانکه  آیت الله موسوی خوئینی می گوید: "تنها راه برون رفت از وضعیت فعلی برگزاری یک انتخابات آزاد و شفاف است... به این ترتیب است که مخاطرات بین المللی نیز رفع خواهد شد و غربی ها متوجه خواهند بود که با یک ملت متحد و همبسته روبرو هستند.هنگامیکه ملت بطور واقعی با حکومت همراه شود، دشمنان نمی توانند به کشور فشار وارد کنند".

ب2- تیم احمدی نژاد- مشایی خود را آماده کرده که در انتخابات یازدهم ریاست جمهوری، آرمانها و شعارهای اصلاح طلبان را مصادره کند و همچنانکه شعارهای اصولگرایان را ابزار پیروزی قرارداده و سپس به چشم دستمال کاغذی با اصولگرایان رفتارکرد، آرمانهای اصلاح طلبی را از مسیر انسانی- مذهبی خارج ساخته و به ابزاری برای ایجاد دیکتاتوری مترقیانه تبدیل سازد.

آری عدم حضور اصلاح طلبان در رقابت انتخاباتی، میدان را برای مصادره کنندگان خالی می کند، در چنین وضعیتی اگر اصلاح طلبان مانع از مصادره شدن آرمانهایشان نشوند خطایی تاریخی از آنها سرزده است.

ب3- اگرچه بنا به اظهارات آیت الله موسوی خوئینی ها: "انتخابات مساله اول ما نیست. مسئولیت ما بالاتر از مساله ریاست جمهوری است" لیکن نباید فراموش کرد که فضای انتخابات بستر مناسبی برای منسجم کردن خرده گرایشات درون جناحی است و سران اصلاحات نباید این فرصت را از دست بدهند. بلکه باید نسبت به عدم تشکیل مجلس (لوئی جرگه) اصلاحات پاسخگو باشند و زحمات اخیر احزاب اصلاح طلب را که برای انتخابات مجلس نهم تحت عنوان "مناسک" عرضه شد، از مرحله بالقوه بودن به فعلیت برسانند.

تشکیل مجلس اصلاحات نه تنها به وضعیت جناح اصلاح طلب سروسامان می بخشد، بلکه مدلی موفقی خواهد شد که اصولگرایان نیز از آن نسخه برداری کنند و در نتیجه روند انتخابات در کشور روند تکاملی پیداکند.

 

سوال: برایند ابعاد منفی و مثبت فوق چیست، کدام ابعاد بر ابعاد دیگر می چربد؟

جواب - به یک شرط ابعاد مثبت می چربد؛ به شرط آنکه هدف اصلاح طلبان پیروزی در انتخابات نباشد.

ج1- اصلاح طلبان تاریخچه هر چند روزیک بحران دولت خاتمی را فراموش نکرده اند و لذا تا تغییر وضعیت فعلی نباید به صدارت قوه مجریه بیاندیشند.

ج2- از آنجایی که هدف اصلاح طلبان نباید پیروزی در انتخابات باشد، نباید لیدرهای خود (مانند خاتمی) را نامزد انتخابات کنند.

ج3- اصلاح طلبان در این دوره نباید نگران جذب آرا باشند، زیرا که هرچه مردم بیشتر از آنان حمایت کنند، در فردای انتخابات پاسخگویی به آنان دشوارتر خواهد بود.

ج4-  بستر زمانی انتخابات یازدهم فرصت خوبی است تا اصلاح طلبان اشتباه گذشته خود را در تعدد نامزدهای انتخاباتی برطرف کنند و با همگرایی تشکیلاتی احزاب اصلاح طلب در قالب مجلس اصلاحات، مدلی را برای معرفی نامزد واحد به کشور عرضه نمایند.

ج5- مجلس اصلاحات بدون نقش محوری آقای خاتمی تحقق پیدا نمی کند. از سوی دیگر نباید زمان انتخابات صرف تشکیل مجلس شود، بلکه باید ابتدا با تشکیل مجلس موقت اصلاحات،  با محوریت آقای خاتمی، به روش معرفی نامزد واحد دست یافت و نامزد جناح اصلاح طلب را معرفی کرد و نیز همزمان باید کمسیونی از مجلس موقت تشکیل شود تا پیش نویس اساسنامه مجلس اصلاحات را تهیه و به تایید مجلس موقت برساند.

ج6- تشکیل مجلس اصلاحات (هرچند موقت) در انتخابات شوراهای شهرها، که همزمان با انتخابات ریاست جمهوری برگزار می شود، بسیار موثر خواهد بود.    


 
ضروزت تفسیر مردمی از ولایت فقیه
ساعت ۱۱:۱۸ ‎ب.ظ روز شنبه ٢٢ مهر ۱۳٩۱  

مخالفان امام (ره) به باندهای قدرت راه پیدا کرده اند.

باید تلاش کنیم که تفسیری هر چه مردمی‌‌تر از "اصل ولایت فقیه" ارائه دهیم.

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام ...گفت: مخالفان حکومت اسلامی و ولایت فقیه از قبل از انقلاب زمانی که مبارزه با شاه به مرحله خطر و جانفشانی رسید، تحت عنوان «ولایتیون» با برنامه و اعتقادات حضرت امام برای مبارزه و تشکیل حکومت اسلامی به مخالفت پرداختند.

به گزارش سرویس سیاسی «انتخاب» ؛ وی تصریح کرد: «ولایتیون» اعتقاد داشتند تا ظهور امام عصر(عج) هیچ پرچمی تحت عنوان حکومت اسلامی به خصوص با نام اهل بیت(ع) نباید برافراشته شود که همین امر امام(ره) را بر آن داشت تا با تدریس درس ولایت فقیه در نجف این طیف را به حاشیه براند.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی با بیان اینکه، نظر منفی بنیانگذار جمهوری اسلامی با این طیف تا پایان عمر ادامه داشت، تصریح کرد: متأسفانه این طیف با نفوذ به برخی باندهای قدرت توانستند تحت شعارهای ظاهرالصلاح و اسلامی و البته عملکردهای ضداسلامی خود، ضربات خود را به انقلاب، نظام اسلامی و به خصوص رکن اساسی آن یعنی ولایت فقیه وارد آورند.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، اصل ولایت فقیه را کانون مرکزی قانون اساسی و نظام جمهوری اسلامی خواند و تأکید کرد: باید در عمل برای حفظ نظام جمهوری اسلامی و اصل ولایت فقیه بکوشیم و البته تلاش کنیم که تفسیری هر چه مردمی‌‌تر از این ارکان در اختیار جامعه قرار دهیم.

منبع: سایت انتخاب کد مطلب: ۷۹۴۷۱تاریخ انتشار: ۱۹ مهر ۱۳۹۱ - ۱۸:۴۱


 
آیت الله خامنه ای و بدحجابی
ساعت ٩:۳٥ ‎ب.ظ روز شنبه ٢٢ مهر ۱۳٩۱  

  به گزارش خبرنگار «بازتاب»،

 رهبر انقلاب در سخنان خود در دیدار با طلاب و روحانیون استان خراسان شمالی تصریح کردند:

بعضى از همین‌هائى که در استقبالِ امروز بودند و شما - هم جناب آقاى مهمان‌نواز، هم بقیه‌ى آقایان - الان در این تریبون از آنها تعریف کردید، خانمهائى بودند که در عرف معمولى به آنها میگویند «خانم بدحجاب»؛ اشک هم از چشمش دارد می ریزد. حالا چه کار کنیم؟ ردش کنید؟ مصلحت است؟ حق است؟ نه، دل، متعلق به این جبهه است؛ جان، دلباخته‌ى به این اهداف و آرمانهاست.

او یک نقصى دارد. مگر من نقص ندارم؟ نقص او ظاهر است، نقصهاى این حقیر باطن است؛ نمى‌بینند.

«گفتا شیخا هر آنچه گوئى هستم / آیا تو چنان که مینمائى هستى؟».  ما هم یک نقص داریم، او هم یک نقص دارد. با این نگاه و با این روحیه برخورد کنید. با این نگاه و با این روحیه برخورد کنید. البته انسان نهى از منکر هم میکند؛ نهى از منکر با زبان خوش، نه با ایجاد نفرت. بنابراین با قشر دانشجو ارتباط پیدا کنید.

سایت انتخاب با تیتر بزرگ نوشت:

انتقاد شدید رهبر انقلاب از عدم مدارا با زنان بد حجاب: او یک نقصى دارد، مگر من نقص ندارم؟ نقص او ظاهر و نقصهاى این حقیر باطن است

 همچنین سایت انتخاب نوشت:

ایشان خطاب به مسئولان گفتند:  «خودتان را مجهز کنید، مسلح به سلاح معرفت و استدلال کنید، بعد به این کانونهاى فرهنگى - هنرى بروید و پذیراى جوانها باشید. با روى خوش هم پذیرا باشید؛ با سماحت، با مدارا. فرمود: «و سنّة من نبیّه»، که ظاهراً عبارت است از «مداراة النّاس»؛ مدارا کنید.

....................

تصویر از سایت بازتاب کد مطلب: 16038  تاریخ انتشار: 22 مهر 1391 ساعت 10:33


کلمات کلیدی:   آیت الله خامنه ای ،بدحجابی
     
 
خط سوم
ساعت ٩:٤۳ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۱٦ مهر ۱۳٩۱  

مدتی است که دستم به نوشتن نمی رود، از سویی درگیر کارهای شبه پژوهشی خویشم و از سوی دیگر براین باورم که اندیشه ام راه بجایی نمی برد.

زیرا اندیشه در حوزه اختیارات تبلور پیدا می کند و انسانهایی که سلب اختیار شده اند، موظفند پیش از هرچیز حوزه اختیارات خود را بازسازی کنند (قدر مسلم مقصود من در اینجا منحصر به حوزه اختیارات سیاسی است).

توزیع اختیارات سیاسی که جزیی از حقوق فطری انسانهاست، در جامعه امروز ما از سرچشمه ای نشات می گیرد که میراب آن مقام رهبری است. و هرچند که می توان برسرآن مناقشه کرد، لیکن از آنجایی که این مناقشه جز آثار منفی نتیجه دیگری ندارد، ورود در این مناقشه غیر عقلانی است. لذا بیش از آنکه بیاندیشم، در انتظار بسرمی برم تا بدانم میراب اختیارات، چه طرحی را برای پیشبرد جامعه در نظر دارد.

براین باورم که مقام رهبری نسبت به ما خوش بین نیست. از سوی دیگر آرمانهایم با ایشان مشترک است و تردید ندارم که رهبری به تعالی نظام می اندیشد. لذا اگرچه آرمانهایم مشترک و در روش دستیابی به آرمانها نظر دیگری دارم، تمایل کمک به ایشان را در دلم زنده نگهداشته ام. ضمن اینکه دیگران را هم به حمایت از رهبری در آرمانها و همکاری در حوزه های مشترک دعوت می کنم.

آری دستم به نوشتن نمی رود ولی دریچه دل اگر گشوده شود، سخن بسیار خواهد بود؛ از جمله اینکه:

1- چشم انداز جمهوری اسلامی در صورت حیات طولانی آیت الله خامنه چیست؟  

2- در صورت کوتاه بودن عمر ایشان با چه احتمالاتی روبرو هستیم؟

3- خاورمیانه به چه سمت و سویی در حرکت است و جمهوری اسلامی ایران چه موقعیتی را باید برای خویش ایجاد کند؟

4- بهترین اقدام اصلاح طلبان برای انتخابات یازدهمین رئیس جمهور چیست؟

 

اما آنچه اکنون باعث شده که دست به قلم ببرم، متاثر از حوادثی است که از ابتدا در اردوی اصلاح طلبان به چشم می خورد و اخیرا هم با نامه دکترابراهیم یزدی به آقای سید محمد خاتمی و درنامه جناب محمد نوریزاد به رهبری به چشم می آید.

نقد اردوی اصلاح طلبان فرصت و گوینده و شنونده با حوصله و بی طرف می خواهد، لیکن در این دو نامه که با ظاهری منصفانه و نگاهی ویرانگرانه، امام را مورد تعرض قرار داده (دکتر یزدی، امام را عجول و بازیخورده توده ای ها- در عزل دکتر یزدی از سرپرستی روزنامه کیهان- معرفی کرده و نوریزاد، نماد بیرونی نماز روحانی امام را خشونت و خونریزی جلوه داده ) که مرا بسیار آزرده است.

لذا مجبور شدم فریاد برآورم، من همان خط سومی دهه اول انقلاب هستم که هویت خویش را از آموزه های خمینی گرفته ام

و همچنانکه از گرایشات افراطی آقای مصباح یزدی و تابعین وی بیزارم، از گرایشات دکترسروش و تابعینش تبری می جویم.

و همچنانکه حمایت از اصولگرایان معتدل را – به رغم جدایی گرایشاتم از آنان- لازم و پسندیده می بینم، با اصلاح طلبان – درعین تفاوت اندیشه ام با ایشان در دو مقوله تفسیر امام و انقلاب- همراهی می کنم.

در موارد یاد شده سخن فراوان دارم، لیکن نه شما را فرصت شنیدن هست و نه مرا حوصله گفتن، لذا به همین اندازه اکتفا می کنم که آموزههای خمینی ساختار و فصول راهبردی مرا تعیین می کند و فصل مشترکها و تباین رفتارم را با دیگران از این منظر تنظیم خواهم کرد.انشاﺀالله     


 
بازدید احمدی نژاد از زندان اوین
ساعت ۱۱:٤۳ ‎ب.ظ روز جمعه ۱٤ مهر ۱۳٩۱  

علی مطهری در گفتگو با مهر، در باره اظهارات احمدی نژاد در نشست خبری سه شنبه گذشته گفت:

 اشکالی ندارد که نظر رئیس جمهور برقراری رابطه با آمریکا باشد، ولی اگر اینطور است چرا این موضوع را دو سه سال پیش مطرح نکردید و در اوج تحریم ها و نزدیک انتخابات ریاست جمهوری مطرح می کنید؟ حتی من این مطلب را که برخی می گویند رئیس جمهور حق ندارد در این موضوع صحبت کند، قبول ندارم بلکه او و هر کس دیگری می تواند نظر خود را بیان کند و البته تصمیم نهایی با تایید رهبری اتخاذ می‌شود

نماینده تهران و عضو ناظر مجلس در هیئت نظارت بر مطبوعات در خصوص اظهارات رئیس جمهور درباره روزنامه شرق گفت:

 درباره روزنامه شرق آقای رئیس جمهور موضع درستی گرفت. موضع من هم در هیئت نظارت بر مطبوعات همین بود که این روزنامه تذکر بگیرد و به دادگاه ارجاع شود تا در آنجا با حضور هیئت منصفه و پس از شنیدن دفاعیات مدیر روزنامه قضاوت شود، ولی اکثر اعضا و خصوصا وزیر قائل به توقیف روزنامه بودند

مطهری در بخش دیگری از این گفتگو خاطر نشان کرد:

 آقای رئیس جمهور در مصاحبه روز سه شنبه خود جمله ای گفت مبنی بر اینکه ایران هم مانند سوریه و غیره نیازمند اصلاحات سیاسی است. در واقع ایشان بعد از هفت سال، الان به حرف اصلاح طلبان رسیده است

نماینده مردم تهران در مجلس افزود:

 یک نگاه کلی غلط هم آقای احمدی نژاد دارد و بارها با اشاره و تصریح بیان کرده است و آن این است که فکر می کند رئیس جمهور که رای مستقیم مردم را دارد حق دارد نظرات شخصی خود را در حوزه اقتصاد، فرهنگ و سیاست خارجی اعمال کند. در حالی که مردم به رئیس جمهور رای می دهند تا مجری سیاست های کلی نظام و قوانین مصوب مجلس باشد، نه مجری نظرات خودش. تحقیر مجلس هم که در کلمات ایشان زیاد دیده می‌شود، ناشی از همین تفکر است.

مطهری درباره درخواست رئیس جمهور برای بازدید از زندان اوین گفت:

این، حق رئیس جمهور به عنوان مجری قانون اساسی است که حتی به صورت سرزده از زندانها بازدید کند. من توصیه می کنم اگر ایشان به زندان اوین می روند، به دیدن آقای جوانفکر اکتفا نکنند و حال و وضعیت بازداشت شدگان دیگر را نیز جویا شوند

..................

منبع: خبرگزاری مهر

تهران:۱۵:۰۶ ,  14/۰۷/1391


 
هدیه به خیریه یهودیان
ساعت ۱:٠٩ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٩ مهر ۱۳٩۱  

تایمز اسرائیل در تحلیلی نوشت: محمد باقر قالیباف، شهردار تهران و فرمانده سابق ناجا جانشین احتمالی احمدی نژاد است.

(این نشریه پیروزی قالیباف در انتخابات آینده را پیروزی سپاه پاسداران تلقی کرده و اظهار داشت:)حضور وی (قالیباف) در این مسند (ریاست جمهوری) سیگنال و نشانه ای در خصوص دولتی نظامی در ایران است.

به گزارش سرویس بین الملل پایگاه خبری «انتخاب» (به نقل از تایمز اسرائیل):

در ماه ژوئن (خرداد) آینده، دوره ی ریاست جمهوری احمدی نژاد پایان می یابد، اما در اینجا رازی نهفته است که افرادی کمی خارج از ایران از آن اطلاع دارند: بسیاری از ایرانیان دلشان برای احمدی نژاد تنگ می شود، این دلتنگی به دلیل آن است که آنها نگرانند که او نسبت به جانشین احتمالی اش بسیار نیکخواه تر و بهتر باشد.

به نوشته تایمز، بسیاری از ایرانیان معتقدند که مردی که جانشین احمدی نژاد می شود، شهر دار تهران محمد باقر قالیباف است .

یک تاجر یهودی ساکن تهران در گفتگو با خبرنگار تایمز اسرائیل گفت:

اقای احمدی نژاد مرد شرور و بدی نیست. او به خیریه های ما پول هدیه می کند و به جامعه یهودی در تهران احترام می گذارد.

وی ادامه داد: من از رئیس جمهور احتمالی بعدی نگرانی دارم.

 بنابراین گزارش هم اکنون تا درجه ی خاصی همکاری بی سروصدایی بین حامیان اصولگرای تندرویی مانند احمدی نژاد و اصلاح طلبان وجود دارد.

تایمز اسرائیل نتیجه گیری کرد: آنها [احمدی نژاد و اصلاح طلبان]حریف مشترکی دارند: نیروهای نظامی!

...............

منبع: سایت انتخاب کد مطلب: ۷۶۵۲۸تاریخ انتشار: ۲۵ شهریور ۱۳۹۱ -


 
هلوکاست
ساعت ۸:۱۸ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٩ مهر ۱۳٩۱  

ادبیات سیاسی احمدی نژاد با مخاطب ایرانی

همان چیزی نیست که با مخاطب آمریکایی بکار می برد

وی اظهاراتش درباره انکار هلوکاست را نابجا دانست و گفت:

"می‌پذیرم که در برخی موارد نباید سخنانی بیان می‌شد"1

همچنین  با این اظهارات در جمع خبرنگاران در نیویورک :

 "در حالیکه ایران قدمتی هزاران ساله دارد، اسرائیل تنها 60-70 سال است که به وجود آمده و ریشه ای در تاریخ خاورمیانه ندارد."2


کشوری به نام اسرائیل و با سابقه70ساله مورد تایید قرارگرفت 

 

به گزارش بازتاب ؛ خبرنگار مشهور پایگاه ال مانیتور که بارها به تهران سفر کرده است، از احمدی نژاد می پرسد:

 «برخی مطالب شما در باره هولوکاست ، بحث برانگیز شد»

 که وی در پاسخ می گوید:

 می‌پذیرم که در برخی موارد نباید سخنانی بیان می‌شد.

شش سال قبل زمانی که محمود احمدی نژاد در یکی از سفرهای استانی خود کشف بزرگ محمدعلی رامین را بر زبان آورد و به انکار هولوکاست پرداخت، شاید کسی تصور نمی کرد وی در زمان ریاست جمهوریش و پس از پرداخت هزینه سنگین تحریم از جیب ملت ایران، از این اقدام خود احساس پشیمانی کند.

در آن زمان، بلافاصله در سرمقاله ای با انتقاد صریح از این اقدام احمدی نژاد، انکار هولوکاست را امری بی فایده برای ملت ایران و پرفایده برای اسرائیل دانستیم که آسیب ها و لطمات سنگینی را به منافع ملی وارد خواهد کرد.

استدلال دیگری که در آن مقاله وجود داشت،اشاره نکردن پیشگامان انقلاب اسلامی بویژه امام خمینی، شهید مطهری، شهید بهشتی، آیت الله هاشمی و آیت الله خامنه ای به این موضوع بود که با توجه به طرح موضوع هولوکاست از حدود 30 سال قبل از انقلاب در مجامع جهانی و موضع ضدصهیونیستی رهبران انقلاب اسلامی، اگر این موضوع فایده ای برای کشور داشت حتما به ذهن صدها شخصیت انقلابی می رسید.

اکنون پس از شش سال از انکارهولوکاست توسط احمدی نژاد این موضوع هزنیه های سنگینی برای کشور ایجاد کرده است که یکی از آنها تاثیرگذاری بر تصویب قطعنامه های شورای امنیت علیه ایران و تحریم کشور می باشد و دیگری تقویت جریان اسلام هراسی در جهان توسط رسانه های غربی.

در مقابل، منافع اسرائیل از انکار هولوکاست توسط احمدی نژاد هم فراوان بوده است که نخستین آن، تصویب قطعنامه محکومیت منکران هولوکاست در مجمع عمومی سازمان ملل پس از نیم قرن ناکامی در این اقدام و دیگری همراه کردن بخش زیادی از افکارعمومی و دولتهای غربی با تهدیدات نظامی اسرائیل علیه ایران براساس سوء استفاده ای است که از انکار هولوکاست توسط احمدی نژاد به دست آوردند.

اکنون که مردم با پوست وگوشت خود هزینه سخنان نسنجیده احمدی نژاد در هولوکاست را احساس می کنند و کشور در تهدید حمله نظامی اسرائیل و آمریکا قرار گرفته است، احمدی نژاد تازه متوجه شده که گفتن آن سخنان مناسب نبوده است؟ اکنون باید پرسید واقعا این پشیمانی معجزه هزاره سوم برای ملت ایران چندهزار میلیارد تومان هزینه در برداشت؟2

.............

منبع:

1- سایت انتخاب، کد مطلب: ۷۸۲۳۰تاریخ انتشار: ۰۸ مهر ۱۳۹۱ 

2- سایت انتخاب کد مطلب: ۷۸۲۲۵تاریخ انتشار: ۰۸ مهر ۱۳۹۱ 


کلمات کلیدی:   احمدی نژاد ،اسراییل ،آمریکا ،هلوکاست
     
 
ورق برگشت؟؟؟
ساعت ۱٠:٠٦ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۳ مهر ۱۳٩۱  

هرچند که از مدتی پیش آقای هاشمی موافق بازگشت فرزندش مهدی به کشور بود، اما بازگشت وی تا روزهای اخیر به تاخیر افتاد.

پایگاه خبری انتخاب، این اتفاق را برد آقای هاشمی دربرابر احمدی نژاد تلقی کرده است. اما اگرچه احمدی نژاد در دو انتخاب نهم و دهم ریاست جمهوری پرچمدار مبارزه با آقای هاشمی بود، ولی امروز پرچم مبارزه با آقای هاشمی در دست جریانی است که تا چندی پیش، احمدی نژاد سمبل آن جریان شناخته می شد؛ جریانی که در آستانه مجلس نهم نام جبهه پایداری را برای خود انتخاب کرد. لذا باید گفت: جدال موجود بین جبهه پایداری و آقای هاشمی است.

اما پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) نوشت:

«هاشمی» برنده نهایی جدال با احمدی نژاد در پروژه «محاکمه فرزندان» / بازی ادامه دارد...!

مصطفی حق بین - سرویس سیاسی «انتخاب» ؛ بازگشت مهدی هاشمی به تهران در کنار خبر «بازداشت فائزه هاشمی» ، باعث خواهد شد آیت الله هاشمی رفسنجانی برنده ی نهایی دوئل «احمدی نژاد - هاشمی» نام بگیرد.

به گزارش خبرنگار سرویس سیاسی «انتخاب» Entekhab.ir ؛ نام مهدی و فائزه هاشمی و اتهاماتی که از سوی برخی جریان ها مطرح می شود، همواره از سوی احمدی نژاد و حامیانش برای فشار بر «هاشمی پدر» استفاده شده است، اما در این میان بازگشت یکباره مهدی هاشمی به ایران و از سوی دیگر، بازداشت فائزه باعث خواهد شد بهانه ی این جریان ها برای حمله به رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام، ته کشیده و معادلات حامیان احمدی نژاد برهم بخورد!

آنچه باعث افزایش توجهات به فعالیت های سیاسی فرزندان هاشمی می شود ، نام «هاشمی» است (نه شخص این افراد یا نوع فعالیتشان) و قطعاً برخی اقدامات و داد و فریادهای جریان های منتسب به احمدی نژاد علیه فرزندان هاشمی (جدا از آنکه حق است یا کذب) برای تحت فشار قراردادن رییس مجمع است ؛ بنابراین «مهدی» چه محکوم شود و چه تبرئه، فرق چندانی نخواهد کرد ، چرا که در این میان، «هاشمی پدر» پیروز جدالی تنگاتنگ با احمدی نژاد خواهد بود و البته این، پایان بازی نخواهد بود.

قطعاً «مهدی» با چراغ سبز «پدر» راهی ایران شده ، بنابراین می توان چنین برداشت کرد که این «پیر سیاست» شرایط را برای بازگشت فرزندش مناسب دیده، شرایط خاصی که می تواند به دلیل تضعیف جایگاه  احمدی نژاد باشد و البته تقویت موقعیت آیت الله هاشمی رفسنجانی.

با این اوصاف، اگر تندگویی ها ، هجمه ها و حملات شدید احمدی نژاد و حامیانش علیه هاشمی را در یک بازی «رفت» تصور کنیم (گو آنکه در دقایق ابتدایی بازی تا اواسط نیمه دوم ، هاشمی حریف را دستکم گرفت، پس به او تاختند و گل های متوالی نثار دروازه اش کردند ، اما در دقایق پایانی، ورق برگشت و احمدی نژاد با اختلافی تنگاتنگ باخت) ، حال باید منتظر بازی «برگشت» هاشمی - احمدی نژاد بود! بازی که با تغییر «شرایط» و تقویت جایگاه هاشمی و تضعیف شدید موقعیت رقیب، می تواند به شکست سنگین احمدی نژاد بیانجامد.

توضیح: آنچه در این یادداشت ، مورد بررسی قرار گرفته نه اقدامات مهدی هاشمی که «جدال هاشمی پدر - احمدی نژاد» است. «انتخاب» در این تحلیل، اقدامات مهدی هاشمی را نه تقبیح می کند و نه حمایت (به دلیل آنکه اطلاع چندانی در این مورد ندارد) و منتظر می ماند تا دادگاه در این مورد حکم صادر کند تا به وقتش تحلیل خود را از این مسئله اعلام کند

..........................................................................................

توجه به این خبر نیز خالی از لطف نیست

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) به نقل از روزنامه جمهوری اسلامی نوشت:

 انگار هاشمی زمان جنگ نبود!  

امسال نیز درحالی هفته دفاع مقدس در کشور آغاز شده که در برخی رسانه‌ها به ویژه صدا و سیما هیچ نشانی از تلاشهای آیت‌الله هاشمی رفسنجانی به عنوان فرمانده عالی جنگ به چشم نمی‌خورد.

از صدا و سیما با توجه به سیاست‌های چند سال گذشته‌اش هیچ توقعی نیست ولی این روند در سطح سایر نهادها و ارگانها نیز پیگیری می‌شود. از مشهد خبر می‌رسد در نمایشگاههای هفته دفاع مقدس که در سطح این شهر برپا شده است حتی یک پوستر از فرمانده جنگ به چشم نمی‌خورد.

هر چند به نظر می‌رسد این سیاست در کوتاه مدت به نفع برخی‌ها باشد ولی در دراز مدت تحریف تاریخ به نفع هیچ کس نیست.