هردم از این باغ بری می رسد
ساعت ٩:۳٢ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٢٤ آذر ۱۳٩٢  

اگر خاطر مبارکتان باشد، دکتر روحانی در یکی از نطق های انتخاباتی خود پرده از خبری برداشت که متعاقب آن، سخنرانی‌های بعدی‌اش با تنش همراه گردید. ( البته این وضعیت ادامه نیافت و بعد از چند مورد تشنج، سایر نطق‌هایش بدون تنش برگزار شد)

نطق‌های وی وقتی تنش‌افرین شد که اظهار داشت: در انتخابات سال 1384 انگلیسی‌ها گفته بودند که شهردارتان برنده انتخابات ریاست جمهوری خواهد بود( نقل به مضمون). حال با توجه به سابقه خبر فوق، تامل در خبر زیر نیز اهمیت پیدا می کند.

درضمن خبر زیر در کنار پرده‌برداری آمریکایی‌ها از عضویت رابرت لوینسون ( شهروند گمشده آمریکایی‌ها در کیش ) در سازمان سیا و ارتباط این افشاگری به روابط آشکار و پنهان ایران و آمریکا، نیز بٌعد دیگری از اهمیت این خبر را روشن می‌کند.

همچنین آزادی فعالیت جاسوسان آمریکایی در کشور، همچنانکه از فعالیت فرهنگی فردی به نام ( دیوید بلفیلد، یا همان داوود صلاح الدین ) در این گزارش درج شده، قابل تامل است.

نیز این خبر از این جهت هم با اهمیت تلقی می‌شود که سید محمدخاتمی به اتهام ارتباط با بیگانگان ( اتهامی که خاتمی با سوگند آن را تکذیب می کند ) مورد انواع تهمت‌هاست ولی ...

 

اما اصل خبر؛   پایگاه خبری تحلیلی انتخاب با تیتر " علنا به عنوان مامور سابق CIA در دفتر احمدی نژاد کار می کردم " چنین نوشت (1)

اسوشیتدپرس در گزارشی تحقیقی گفت که رابرت لوینسون، شهروند آمریکایی که به طور مرموزی در سال ۲۰۰۷ در جزیره کیش در  ایران ناپدید شد، در حال انجام ماموریتی برای سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سیا بود.

 به گزارش سرویس بین الملل تیک Tik.ir به نقل از ویس اف امریکا، آسوشیتدپرس، و روزنامه واشنگتن پست می گویند لوینسون برای گروهی از تحلیلگران سازمان سیا که اجازه اجرای ماموریت در خارج از آمریکا را نداشتند، اطلاعات جمع آوری می کرد. در این زمینه، رابرت بائر، مأمور سابق سی آی اِی به پرسش هایی در این زمینه پاسخ داده است. 

-آیا انتشار گزارش فوق در زمانی که ایران و آمریکا در حال پیشبرد مذاکراتی حساس درباره برنامه اتمی ایران هستند، میتواند به اعتبار آمریکا ضرر بزند؟ 

مشکل این است که ایرانیها دیگر میدانند که لوینسون با سی آی اِی تماس داشته. دیگر مهم نیست که مأموریت داشته یا نه. در همان زمانی که لوینسون به ایران رفت، من هم رفته بودم...علناً بعنوان یک مأمور سایق سی آی اِی. من در دفتر احمدی نژاد، زمانیکه هنوز شهردار بود کار کردم. تا زمانیکه رو راست باشی، با سابقه ات مشکلی ندارند. لوینسون غیرقانونی وارد کیش شد و داوود صلاح الدین را ملاقات کرد. رابطه صلاح الدین هم با دستگاه اطلاعاتی کاملاً روشن است. ماجرا خیلی احمقانه بود. چه اتفاقی برای او افتاد، من نمیدانم. اما این که آیا به رابطه کنونی آمریکا-ایران صدمه میزند یا نه، به نظر من می زند و به همکاری آسیب می زند. 

-گزارش چه تآثیری بر خود لوینسون خواهد داشت و آیا ممکن است باعث یک معامله شود؟ 

نمیدانم. حدس من این است که او را تحویل یک گروه افراطی داده باشند مثلا در بلوچستان ولی این گزارش میتواندبه او آسیب برساند. ما اینقدر با این مسئله بازی کردیم، در موردش دروغ گفتیم، قضیه را از خانواده اش پنهان نگه داشتیم که این گزارش میتواند به آتش دامن بزند. 

-در مورد دیوید بلفیلد، یا همان داوود صلاح الدین چه میتوانید بگوئید؟

 داوود صلاح الدین اسمی است که او برای خودش انتخاب کرد و اکنون بعنوان خبرنگار در تهران کار میکند و کتاب مینویسد. زمانی که من تهران بودم سعی کردند ما را به هم معرفی کنند. من داشتم یک فیلم در مورد بمبگذاری انتحاری  تهیه میکردم و حاضر به ملاقات با او نشدم...نگران بودم ... ...چرا با ملاقات با این آمریکایی آنها را تحریک کنم؟ من نمی فهمم چرا لوینسون از او بطور مخفیانه در ایران استفاده کرد. کل این ماجرا بسیار غیرطبیعی و فکر نشده بود. همانطور که گفتم بنظر من، به ضرر ما تمام خواهد شد.

.............................

1- کد خبر: ۱۴۱۱۱۸ تاریخ انتشار: ۲۴ آذر ۱۳۹۲


 
از مردم عذر خواهی کنید
ساعت ۱:٢٠ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱٢ آذر ۱۳٩٢  

آسیب های 8 سال دولت احمدی نژاد بسیار بزرگ بود؛ اعتماد عمومی سست شد، وحدت ملی خدشه برداشت، اقتصاد بی ثبات و متزلزل گردید، حیثیت بین المللی جمهوری اسلامی ایران آسیب فراوان دید و دین باوری مردم رو به افول گذاشت.

اما دینمداری که جوهره هویت فرهنگی ماست و تشکیل دهنده بنیه دفاعی این مرز و بوم است و اصلی ترین عاملی است که تا کنون این کشور را دربرابر تهاجم بیگانگان حفظ کرده، اگر آسیب ببیند، برج و باروی کشور فرو ریخته است(1). لذا هیچ آسیبی بزرگتر از تضعیف دینمداری مردم محسوب نمی شود(2) و توقع نابجایی نیست، اگر تقصیر افول دینمداری را متوجه روحانیت بدانیم و نابجا نیست، اگر صدای اعتراضی از روحانیت برخاست، پشت پرچم وی درآییم.

آیت الله امجد که یکی از اوتاد این مرز و بوم و از معترضین سرشناس نسبت به برخی حوادث گذشته (و درعین حال کام بسته آن ایام) است، روحانیتی را که رای به احمدی نژاد را رای به دین و دینداری و رقبای انتخاباتی وی را ضد دیانت معرفی می کردند  نصیحت کرده و از آنان خواسته است: باید بابت ۸ سال گذشته، عذرخواهی کنند.

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب به نقل از آیت الله محمود امجد نوشت (3):

اگرچه در سال های گذشته، به هشدارهای مکرر در خصوص بی تدبیری های صورت گرفته از سوی دولت وقت، بی توجهی شد؛ اما با گزارش اخیر رییس جمهور، مشکلات ناشی از سوء مدیریت ها مسجل شد و البته مردم هشیار هستند و می دانند؛ آنچه که گفته شد؛ تنها گوشه ای از مشکلات، آن هم در حوزه اقتصادی بود؛ درحالی که مشکل بالاتر بی اخلاقی ها و بازی کردن با آبرو و حیثیت افراد بود که بماند!

 از قول من همه جا بگویید و خصوصا همه رسانه ها این مسئله را بگویند؛ ارباب عمائمی(علمایی) که از رییس دولت قبل حمایت و برای وی به نام دین تبلیغ کردند؛ حال که گوشه ای از کار را فهمیدند؛ باید استغفار و به واسطه مشکلات پدید آمده، از مردم عذرخواهی کنند.

اگر مردم در فضای آزاد کسی را انتخاب کنند که حرفی نیست؛ اما وقتی به مردم القا می کنیم که اگر به فلانی رأی دهید دینتان حفظ شده و رأی دادن به دیگری موجب از دست رفتن دینتان می شود؛ چنین مشکلاتی پیش می آید؛ دین ملکوک می شود و مردم مشکلات را به پای اسلام می گذارند. بنابراین کسانی که چنین القا کردند؛ برای آن که دامن دین، از این سوء مدیریت ها و بی تدبیرها منزه شود، باید هم به درگاه خدا استغفار و توبه کنند و هم از مردم عذرخواهی کنند.

 ما عمامه به سرها نه اصول دین هستیم و نه فروع دین؛ آنان که با آبرو و حیثیت مردم بازی کردند؛ اگر امروز توبه و از محضر مردم رسما عذرخواهی نکنند؛ مسوولند.مسئله ما، فرد رییس دولت قبل نیست؛ مشکل، ملکوک کردن دین است؛ باید مردم آگاه شوند که این مسائل را به پای دین نگذارند. منظور من این است که همه آقایانی که به عنوان دین این موارد را به مردم القا کردند؛ باید عذرخواهی کنند؛ تا مردم این بی تدبیری ها را به پای دین ننویسند و کمبود ها را ناشی از اسلام ندانند.

.......................

1- برای حفظ فرهنگ دینی هماره باید 4 اصل "بعثت" ، "غدیر" ، "عاشورا" و "انتظارفرج" شناخته و پاسداری شود (البته فراتر از آنچه مرسوم اصولگرایان سنتی است) و از خطر تحریف و یا تضعیف مصون بماند.

 2- یاد آوری این نکته نیز ضروریست که گرچه رفتار دوگانه جریان احمدی نژاد و جریان رادیکالیزم جناب مصباح یزدی، آسیب فروانی به دیانت و دینداری زد، متاسفانه تئوریسین های سرشناس اصلاح طلب نیز در دوران حاکمیت اصلاح طلبان، آسیب های کمی به دینمداری مردم نزدند؛ آسیب های که بیش از همه به باورهای بدیهی و بنیان های فکری قشر روشنفکر و نسل سومی ها وارد آورد.

3- سایت انتخاب، کد خبر: ۱۳۹۴۰۵ ، تاریخ انتشار: ۱۱ آذر ۱۳۹۲ 


 
تشکر از یک دوست
ساعت ٢:٠٩ ‎ب.ظ روز شنبه ٩ آذر ۱۳٩٢  

ناآشنایی طی سه کامنت خصوصی و عمومی زیر، نکاتی را به من تذکر داده که پاسخ به وی را بهانه کرده تا بعد از تاخیر فروان در بارگذاری،پست حاضر را ارائه کنم.

دوست ناآشنایم نوشته:

1-    واااااااااااااااااااااااااااااای حاج محسن،میدونستم سنت زیاده ولی نه اینقد دیگه،خداییش زیاده

2-    .. سلام حاج محسن    چه عرض کنم،عرض کنمی راه انداختی،من بهت میگم باورات غلطن،قبول کن

3-    سلام حاج محسن،دنیا اینقد ارزش نداره که برا یه عده ای که به فکرخودشونن نه به فکر کشور،سینه چاک کنی،دیگه سنی ازت گذشته برو برا آخرتت فک کن،یه وقت بهم توهین نکنیا

.................

اما پاسخ من:

بخدا راست میگویی، خیلی عمر کرده ام است. اصلا بوی مرگ را استشمام می کنم. عموما میلی به نوشتن ندارم. بویژه در وضعیت فعلی که دغدغه هایم بسیار کاهش یافته. راستش را بخواهی آنگونه که به نظر رسیده من طرفدار روحانی نیستم. بلکه منافع ملی دغدغه اصلی من است.

البته گرایشات سیاسی و ارزشی ترا نمی شناسم ، لیکن به شما بگویم که من ضمن پایبندی به ارزشهای مبتنی بر خواسته های دهه اول انقلاب، هیچ توقع ندارم که دولتمردان و مدیران کشور پایبندی خود را به ارزشهای مورد قبول من رعایت کنند. بلکه فقط به فقط از آنها توقع دارم که منافع ملی را پاسداری کنند. از همین جهت هم مخالف احمدی نژاد بودم.

حال نمی دانم که توانسته ام عمق دیدگاهم را منعکس کنم یا نه اما دریک کلام؛...تلاش من اینستکه دینم را نگهدارم و حفظ منافع ملی بخشی از دیانت من است.


کلمات کلیدی:   حسن روحانی ،احمدی نژاد ،انقلاب ،سیاسی