آزادی خرمشهر( قسمت 1)
ساعت ۱:۳۳ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳٩٤  

به نظرم رسید که مصاحبه منتشر نشده ای را در باره فتح خرمشهر طی روزهای جاری در چند پست ارائه نمایم. امید است که مفید افتد

همیشه از آزادی خرمشهر در تاریخ انقلاب اسلامی و جنگ به عنوان نقطه برجسته ای یاد می شود؟

پاسخ:

در جواب سئوال شما به چند نکته اشاره باید کرد

1 - جوامع بشری دارای سرگذشت هایی هستند. در این سرگذشت ها پیچ و خم های را پشت سرگذاشته اند. عبور از این پیچ و خم هزینه بر بوده و خواهی نخواهی تجاربی را درپی داشته است. به عبارتی عبور جوامع ازپیچ و خم ها سرمایه های آن جوامع شناخته می شود و جامعه ای که سرمایه خود را نشناسد، داشته های خود را نشناخته و نمی تواند برنامه ریزی های متناسب با ظرفیت اجتماعی اش داشته باشد.

2 – جوامع بشری به هرمقدار که از پیچ و خم های بیشتری عبور کرده باشند، دارای سوابق طولانی تری بوده و ریشه دارتر خواهند بود. جوامع ریشه دار از هویت پایدارتری برخوردارند و حال آنکه هویت اجتماعی یک ملت شناسنامه ی آن ملت و بلکه سرمایه ای است که ضرورتا زیرساخت های آن جامعه را شکل می دهد و شاخصه ی مهمی در ارزیابی تعیین و یا کارایی استراتژی ملی، شناخت بنیه ی دفاعی، ترسیم روشهای بازدارندگی، چشم اندازها و برنامه ریزی های درازمدت محسوب می شود.  

3 – گذر جوامع ازپیچ وخم ها ممکن است پیروزمندانه و یا با سرشکستگی توأم باشد که در هر دوصورت بخشی از تاریخ آن ملت است. حال اگر از شکستها درس نگیریم، از هزینه ای که در اثر آن شکست بر جامعه تحمیل کرده شده بهره ای نبرده ایم. یعنی درحالی که می توانیم هزینه های تحمیل شده را دستمایه ای برای اصلاح روشها و پوشش نقاط ضعف استفاده نماییم، هزینه های مزبور را مستهلک شده فرض کرده و ضمن قبول شکست ها با استهلاک هزینه ها شکست مضاعفی را پذیرفته باشیم. همچنین ممکن است عبور ازپیچ و خم ها با پیروزی همراه باشد. حال آنکه بهره برداری از تجاربی که موجب پیروزی شده، ضمن افزایش تجارب اجتماعی و ملی و ضمن تقویت کارنامه هویت ملی، که خود سرمایه بسیار با اهمیتی است، موجب تقویت خودباوری و پرورش خودباوری اجتماعی می شود که این نکته خود ارزش فوق العاده ای دارد که هم سرمایه افزایی ملی محسوب می شود، هم نشانگر تقویت ریشه های هویتی است و هم زمینه ساز افزایش اعتماد به نفس جامعه بوده و قدرت خطرپذیری نخبگان جامعه را در هنگام نیازمندی فرد یا جامعه به ابتکارعمل را دوچندان می کند.

4 – بی تردید حادثه بروزجنگ و مدت 8 ساله آن که اجتناب ناپذیری از بروز آن، مقاومت و حماسه 8 ساله اش و فراز و نشیب هایش که اوراقی تلخ و شیرین از تاریخ دوران حاضر این جامعه را دربردارد، چرا یادآوری و مرور آن را فراموش کنیم.

5 - بسیاری براین باورند و بنده نیز از همان دسته ام که تحمیل جنگ بر ایران را اجتناب ناپذیر دانسته  و هزینه ای می دانم که نظام بین الملل دربرابر ملتی که می خواست از زیر یوغ ابرقدرت غرب؛ آمریکا خارج شود و تسلیم ابرقدرت شرق؛ شورویها هم نشود، بر ما تحمیل کرد.

حال اگر استقلال کشور وملت ما هزینه ای بدین سنگینی را برای ما درپی داشته، طبیعی است که هزینه ای را که برای استقلال کشور کرده ایم قدردانی کرده و از هرگونه اندیشه، برنامه، مواضع و اقدامی که خطر تضعیف استقلال کشور را درپی داشته باشد، پرهیز کنیم.

6 – آزادسازی خرمشهر در سوم خرداد 1361 ، پس از 19 اشغال، که به ثمر نشستن 35 روز مقاومت مدافعان شهر از 31 شهریور 1359 تا 4 آبان همان سال را در ذات خود داشت، دستمایه ی بزرگ اجتماعی، نظامی و ملی است که نه تنها یادآوریش ضروری است و نمادی از خودباوری اسلامی- ایرانی و پرده ی افتخارآمیزی از هویت ایرانی مردم این مرزوبوم است، بلکه حاصل واکاوی ماوقع آن حادثه بزرگ، موجب کشف شاخصه هایی می شود که راههای موفقیت جامعه ایرانی را جلوی رروی ما خواهد گذاشت.


کلمات کلیدی:   خرمشهر ،دفاع مقدس ،ایران ،اجتماعی
     
 
اوباما خواهان تشکیل کشور فلسطین
ساعت ٢:٤٥ ‎ق.ظ روز شنبه ٢٦ اردیبهشت ۱۳٩٤  

آمریکایی ها از فردای پیروزی اسرائیل در جنگ 6 روزه سال 1966 میلادی دریافتند که ثبات اسرائیل منوط به تشکیل یک دولت فلسطینی درجوار اسرائیل است. اما از آن روز تا کنون نتوانسته اند به هدف شان دستیابند. درهمین ارتباط مقاومت مردم غزه وحتی فرودآمدن موشکهای حزب الله لبنان برسر دولتمردان اسرائیل، اگرچه در راستای هدفهای ایران است و هرچند واکنش آمریکا علیه لبنانی ها و فلسطینی ها را درپی دارد، اما در ذات خود با منافع پنهانی آمریکا در تناقض نیست زیرا که شکست اسرائیلی ها در نبرد با حزب الله و حماس، می تواند موقعیت جناح تندروهای اسرائیل را تضعیف کند و آنان را به قبول تشکیل کشور مستقل فلسطین راضی سازد.

سایت انتخاب تاریخ ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۴ در خبر کد ۲۰۴۳۴۸ به نقل از بی بی سی نوشت:

تاکید اوباما بر راه حل تشکیل "دو دولت"

رئیس جمهوری آمریکا گفته است راه حل "دو دولت" برای پایان دادن به مناقشه تاریخی میان اسرائیل و فلسطینی‌ها "مطلقا حیاتی" است.
باراک اوباما گفته ایالات متحده هنوز معتقد است امنیت اسرائیل در بلند مدت در گرو توافق بر سر به رسمیت شناخته شدن دولت فلسطین است.
سخنان رئیس جمهوری آمریکا در مورد لزوم توافق بر راه حل «دو دولت» پس از آن مطرح می‌شود که بنیامین نتانیاهو دولت ائتلافی دست راستی خود را تشکیل داده است.
با توجه به ترکیب وزرای کابینه نتانیاهو آینده توافق با فلسطینی‌ها برای تشکیل دولت مستقل روشن به نظر نمی‌رسد.
اوباما روز پنجشنبه در نشست خبری نشست کمپ دیوید گفته است "من هنوز اعتقاد دارم راه حل دو دولت نه تنها برای صلح میان اسرائیل و فلسطین که برای امنیت بلند مدت اسرائیل به عنوان یک حکومت دموکراتیک یهودی حیاتی است."
به خاطر عدم توافق بر سر روند صلح با فلسطینی‌ها، اختلاف نظر بر سر توافق هسته ای با ایران و تنش‌های شخصی میان باراک اوباما و بنیامین نتانیاهو رابطه نزیک میان اسرائیل و آمریکا که از دیرباز متحد یکدیگر بوده‌اند، تیره شده است.
اوباما تاکید کرده است که راه حل "دو کشور" تنها گزینه پیش رو برای پایان دادن به تنش میان فلسطینی‌ها و اسرائیل است.
او گفته "من می‌دانم که در دولتی که به تازگی تشکیل شده، کسانی هستند که این فرضیه را قبول ندارند اما این فعلا تنها گزینه من است."
مبنای راه حل "دو دولت" برای پایان دادن به مناقشه فلسطینی‌ها و اسرائیل، قطعنامه سازمان ملل متحد در سال ۱۹۷۴ است.
این قطعنامه خواهان آن است که اسرائیل و فلسطین در کنار هم و در مرزهای مورد توافق پیش از سال ۱۹۶۷ دو دولت تشکیل بدهند.
رئیس جمهوری آمریکا گفته است چشم انداز رسیدن به چنین توافقی دور است اما از اسرائیل خواسته چنین توافقی را بپذیرد.


کلمات کلیدی:   اسراییل ،اوباما ،آمریکا ،فلسطین