میرحسین در دانشگاه تهران
ساعت ٩:۱٩ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱۳ اسفند ۱۳۸٧  

ما نمی‌توانیم راجع به عزت مردم قهرمان غزه و مقاومت پر افتخار حزب‌الله  لبنان صحبت کنیم و عزت مردم خودمان را نادیده بگیریم. مردم بین خود تناقضی میان حمایت از مردم غزه و حفظ کرامت انسانی خود نمی بینند.  آن ها اعتقاد دارند که می توان این دوگانگی رفتار را نداشت. میل مردم به استقلال روحانیت در کنار دوستداری آن ها از روحانیت  همنشینی اصلاح طلبی و اصولگرایی با هم است.

میرحسین موسوی با حضور در نشست شصت و ششمین سالگرد تاسیس انجمن اسلامی دانشگاه تهران و علوم پزشکی در جمع دانشجویان به ایراد سخنرانی پرداخت.

در ابتدای این مراسم پخش نماهنگی از تصاویر شخصیت‌های انقلابی، دفاع مقدس و تاریخ انقلاب به شدت مورد استقبال دانشجویان قرار گرفت. در این نماهنگ ضمن پخش صحنه‌های تاریخی از حوادث مختلف انقلاب، دفاع مقدس، جنبش دانشجویی، کوی دانشگاه و همچنین تصاویری از  امام خمینی (ره)،  شهید دکتر بهشتی، شهید مطهری، شهید چمران،  شهید دکتر شریعتی، آیت‌الله طالقانی، مهندس بازرگان، شهید آوینی و همچنین مهندس میرحسین موسوی و سید محمد خاتمی پخش شد.

....................................................................................................................

مشروح سخنان میرحسین موسوی را می توانید در سایت کلمه مطالعه کنید.

....................................................................................................................

رضا (مسیر سبز):
نمی‌دانم باید به حال شهید آوینی غصه بخورم که عکسش کنار عکس بازرگان پخش شده است یا برای بازرگان خوشحال باشم...
محمد :
عرایضم به رضای عزیز
... من به باور شما کاری ندارم که اصلا به من ربطی ندارد و باید بگویم علاقه‌ای هم به کاویدنش ندارم. اما کوبیدن بازرگان را به کدام مبنا و حجتی می‌توان هضم کرد نمی‌دانم...
حیف است برادر. حیف است که چون بازرگانی را به بزرگی آوینی تحقیر کنی. ستایش من از بازرگان انکار حقیقت بزرگ آوینی نیست اما انکار بازرگان راستی چه معنایی دارد؟ نمی‌خواهم پس پشت کلمات بی‌معنی شما دنبال همان دستی باشم که این روزها هر بزرگداشتی برای بازرگان و مصدق را بر هم می‌زند و سال‌ها است به چنین رسالتی مشرف شده!! نمی‌خواهم بنشینم و داد سخن بدهم که بازرگان چنین بود و چنان که دردی از ما دوا نمی‌کند و ترمیم گذشته و ترمیم امروز نیست. فقط و فقط می‌خواهم به گذشته برگردید. تاریخ را برگی بزنید و بدانید هجو و لعن شما نه از بزرگی کسی می کاهد نه بر آن می‌افزاید. اما برای ما که ایرانی هستیم بغایت ناگوار است که هنو این بیماری ملی را در خودمان نمی‌شناسیم. ناروا گفتن مختص ملت ما نیست
اما آفتاب را هم وارد بازی‌های سیاسی مهمل کردن ظاهراً از کرامات قبیله ما است.    
....................................................................................................................
حاج محسن :
آقا رضا نکته خوبی را اشاره کرد .
به نظرم موضوع مورد نظر ایشان از چند منظر قابل توجه است :
١-نمایش تصاویر شخصیت های (ظاهرا") متناقض بازرگان - آوینی ، مطهری - شریعتی و بهشتی _ طالقانی  ، در یک همنشینی ، القا کننده چه نکاتی است ؟
٢-آیا نمایش هر یک از تصاویر یاد شده ، "تابوی" گرایش خاصی از طیف حاضرین در سخنرانی میرحسین محسوب می شود و بر چند دستگی حضّار دلالت دارد ؟
٣-آیا این نمایش ترکیبی ، از نوعی عدم صداقت برگزار کنندگان نشست حکایت دارد ؟
۴-آیا اشتراک واحدی بین عناصر یاد شده(همچون بازرگان و آوینی) وجود دارد و ما یا برخی از دوستان تا کنون از آن بی خبر بوده ایم ؟
۵-آیا نمایش تصاویر مزبور دلالت بر رویکرد مثبت گرایشات مختلف برای استماع سخنان میرحسین دارد ؟
۶-آیا برگزارکنندگان همنشینی ، با انگیزه واحدی از میرحسین دعوت کردند ؟
٧-آیا دیدگاه های میرحسین با برگزار کنندگان کاملا" منطبق است ؟
٨-آیا اظهارات میرحسین مبنی بر ضرورت مشارکت گرایشات مختلف در انجمن های اسلامی پاسخ همه سوالات فوق نیست ؟
*یقین دارم رفتار و گفتار میرحسین ، در دراز مدت ، به این سوالات پاسخ خواهد داد !
..................................................................................................................
شاخ نبات :

سلام...

مردم هم می توانند پایبند ارزش ها باشند، از راه شهدا دفاع کنند، به آن افتخار کرده و آن را ترویج دهند؛ اما در عین حال این عقیده مجوز این نیست که در اموری که برای مردم است، سلیقه شخصی آنهاست تجسس شود و دست اندازی صورت گیرد؛ در اینجا جامعه هم اصلاح طلب هست و هم اصولگرا...

(خیلی عالی بود.)

مهندس موسوی افزود: در جامعه‌ای که تجارت با خداست و بیع با خداست، در آن جامعه سوداگری و حاکمیت پول به  حداقل  خودش تقلیل پیدا می‌کند. البته  این به این معنی نیست که در این جامعه تولید ثروت، رشد و توسعه نیست، نه این‌چنین نیست؛ بلکه در آن جامعه این‌گونه است که اگر ضرورتی داشته باشد مردم حاضرند از همه چیز خودشان در راه خدا بگذرند و به کشور، به مردم و به انقلاب کمک کنند تا کشور از بحران‌ها رد شود. در چنان جامعه‌ای می‌شود بدون آن‌که به مردم صدقه بدهید و پول کف دست آنها بگذارید انتظار داشته باشیم که بحران‌ها و مشکلات را برای  مردم شرح دهیم و مردم را به طاقت و سخت‌کوشی فروان کار کردن با حفظ عزت انسانی خودشان دعوت کنیم و آنها پاسخ دهند.

(فوق العاده بود)
فقط یک سوال! این سیاستمدار بزرگ و اندیشمند هم شعار آزادی سر داده ... اما آیا آزادی به گروه های مخالف خود را هم میدهد؟؟!!
من که سیاستمداری نمیشناسم که این آزادی رو بده شاید آقای میر حسین این کار عالی رو انجام بدن...

سخنانشون فوق العاده بود... احساس میکنم سیاستمدار مد نظرم رو پیدا کردم! هرچند هنوز به تحقیق بیشتر نیازمندم! در ضمن دوستانی که منو طرفدار پر و پا قرص احمدی نژاد میشناسند گمان نکنند پشت پا زدم به عقایدم! اصلاَ! من همچنان به ایشون احترام میزارم و کارهاشون رو ستایش و تحسین میکنم اما در عین حال انتقاداتی هم از ایشون دارم و این باعث میشه تنها به فکر ایشون نباشم و دنبال شخص بهتری بیفتم!اما احساس میکنم آقای میر حسین موسوی افضل هستند.فقط یه سوال در ذهنم هست که تا چه حد افکار آقای موسوی با آقای خاتمی شباهت داره؟؟؟!!!
...................................................................................................................

ناشناس :
او این همه مدت کجا بود؟
.....................................................................................................................
شیوا سپهری :
سلام
تشکر از حضور شما و اطلاع رسانیتون
چند سطر صحبت های میر حسین موسوی را خواندم و اگر وقت رخصت داد ادامه ی مباحثش را دنبال میکنم اما با خواندنش به یاد تصویری افتادم که در نمایشگاه به دیوار زده بودند در ردیف عکس شهدا عکس احمدی نژاد را کنار عکس رجایی در یک پوستال عظیم نصب کرده بودند امر را جویا شدیم و مسول نمایشگاه تنها پاسخی که داد این بود حق با شماست اما  ما سالن را اجاره کرده ایم این تصویر از قبل بوده و دکوراسیون را تغییر نداده ایم
....................................................................................................................
حاج عادل :
... تاریخ . هم خوندنش و هم تدبر در اون رو خیلی دوست دارم ... برا کسی که سیاست رو تو سن 14 سالگی در  بهمن ماه سال 57 تو روبروی دانشگاه تهران تجربه کرده و حالا  نگاهی به دوران سی سال قبل می اندازه . تحلیل این روزگار ما دشوار نیست ...

....................................................................................................................

رضا (یک قلب پاک...):

سلام و درود بر شما و متشکر بابت دعوتتان ...در وحله اول باید بپذیریم که سی سال از انقلاب گذشته و نسل سوم انقلاب به دوران رسیده اند و هیچکدام آنها صحنه های انقلاب و دوره جنگ تحمیلی و حملات دشمنان را ندیده اند و طرز تفکرات با اول انقلاب بسیار تغییر کرده که البته حقیر معتقدم بعضی از مسئولین مصبب اینگونه طرز تفکرات هستند که در جایگاه عدل الهی بایستی پاسخگو باشند ..متاسفانه همانطور که مشاهده می کنیم تمامی افراد مسلمان و انسانهای معتقد و معتهد هم هستن ولی برای تخریب شخصیت همدیگر از هیچ کاری پرهیز نمی کنند که خود این جای بسیار تاسف دارد ...در اوایل انقلاب یک شعار چشم را بسیار نوازش میداد ...ما تشنه قدرت نیستیم بلکه تشنه خدمت هستیم ...بنظر حقیر در حال حاضر این چنین نیست و این شعار رنگ باخته و به تاریخ پیوسته است ...ایکاش سخنرانی های امام عزیزمان را چندبار گوش میکردند ..برای مثال ...این مملکت مال پابرهنه هاست و مستضعفین ...و چقدر حضرت امام قدس سره  به تمامی مسولین سفارش می نمودند .....آیا این سفارشات کارساز بود ؟
من شخصا آرزو میکنم حضرت امام زنده بودند ......
برایتان بهترینها را از صمیم قلب آرزو میکنم در پناه حق ....

 .................................................................................................................

سحر :

سلام..به این پست دیر رسیدم و برای همین اجازه می خوام که نظرم و بگم.شخصا دوستان می دونن که کاملا اصلاح طلب هستم و طبیعتا از سخنان میر حسین که شخصیی بسیار دوست داشتنی دارند لذت بردم ..در مورد مطلبی که رضای عزیز (مسیر سبز) بهش اشاره کردم اول یک انتقاد دارم و با یک سوال مطرح می کنم.چرا نباید عکس شهید آوینی و مهندس بازرگان کنار هم باشد؟؟؟مگر هر دوی اینها به روش خودشان به کشور خدمت نکرده اند ؟تحلیل حاج محسن را خواندم و لی به نظر من اصلا نکته مبهمی در این تصاویر نیست...از محور بحث میر حسین کاملا پیداست که می خواهد اصلاح طلبان و اصول گرایان را به نوعی آشتی بدهد و این مرز به وجود آمده را از میان بردارد هر کدام از این شخصیتها به نظر من نمادی از اصلاح طلبی و اصول گرایی هستند و همه به ایران به نوعی خدمت کرده اند! هدف این بود:خانمها ,آقایان چه اصلاح طلب چه اصول گرا برای این کشور هزینه داده اند ...زحمت کشیده اند حال هر کدام به روش خودشان و با اعتقادات خودشان...غرض خدمت به ایران بوده و ایرانی باید هر خدمتی را ارج نهد!

کلمات کلیدی:   سیاسی ،اجتماعی ،انتخابات ،میرحسین موسوی