گفتگوی آیت الله جوادی آملی با میرحسین
ساعت ۱:۳٧ ‎ق.ظ روز جمعه ٢۱ فروردین ۱۳۸۸  

آیة الله جوادی آملی:

«باید بدانیم سرمایه مردم سرمایه بسیار گرانقدر و ارزشمندی است لیکن این سرمایه نه به دست ما و نه به دست خود آنهاست. بدون مردم کار یک لحظه هم پیش نمی‌رود. اما اختیار دلهای آنها با خداست. »

«اگر ذره ای من و ما در انقلاب راه پیدا کند، مستهلک نمی‌شود بلکه مهلک می‌شود. اگر این مساله وارد نظام و حکومت شد، یعنی امور کل نظام آسیب میبیند. شناخت این مساله یک تشخیص دقیق می‌خواهد. وقتی گفتند صراط مستقیم از شمشیر برنده تر و از مو باریک‌تر است، به این معنی است که فهم دقیقی را می طلبد و عنصر اصلی آن معرفت است.»

ایشان تصریح کردند:

«با کشتار و جنگ امور مردم اصلاح نمی‌شود. انشاء الله شما هم وقتی وارد این عرصه شدید با این مبنا وارد شوید که نفت و گاز و حضور مردم وجود دارد اما رهبری به دست خداوند متعال است. اصل اعتقاد ما و مردم است که باید از خدا بخواهیم دلهای مردم ما را به سمت راه صحیح هدایت کند. وگرنه ، نه مردم اهل اقتصادند و نه اقتصاد به آنها می رسد.»

‌آیت الله العظمی جوادی آملی با ذکر حدیثی از حضرت علی ( ع‌) فرمودند:

«"‌هیچ ملتی با اختلاف به جایی نرسید اگر میلیونها سال هم جهان طول بکشد و ملتی پراکنده باشند به جایی نمی رسند."»

 این مرجع تقلید، در پایان خطاب به میرحسین موسوی فرمودند :

«به سلامتی وقتی شما هم وارد این عرصه شدید، به این دستور پیامبر به دقت توجه فرمایید که هنگام ورود به مسجد می فرمایند: "خدایا من نیامده ام که راه کسی را ببندم." شما نیز با توجه به این موضوع در هنگام هر امر حساسی به این فرمایش پیامبر توجه داشته باشید و بگویید: " خدایا برای راه تو می آیم و راه را بر کسی نمی بندم"»

میرحسین موسوی:

‌اگر بتوانیم به مردم بگوییم جهت گیری استفاده از منابع فراوان کشور در خدمت اهداف بلندمدت است و نه اغراض کوتاه مدت، مردم با ما همیار خواهند بود.
وی افزود: احساس می‌کنم بداخلاقی‌های فرهنگی موجود در کشور میان مردم ریشه در تصمیمات نادرست خودمان دارد.

 وی تصریح کرد:اجرای قانون در کشور با مشکل مواجه شده است. در دوره‌های قبل تاکید بیشتری برروی قوانینی که چارچوب نظام روی آن بنا شده است وجود داشت  و بنده در دوره قبل احساس می‌کردم هرفردی بیاید، از هر جناح سیاسی کشور، با وجود داشتن مشکلات کم و بیشی که در هر صورت قابل حل و فصل است، می‌تواند کشور را اداره کند.

 به گفته موسوی، یکی از دلایل شکل گرفتن انقلاب این بود که یک تفکر در کشور حاکم نباشد و تفکرات افراد مختلف از جناح‌های مختلف در قالب انتخابات تثبیت و یا تجدید شود.     (منبع : سایت کلمه)

......................................... ...........................................................................

پ.ن : بعد از رحلت امام خمینی و آیة الله اراکی ، من آقای جوادی آملی را بعنوان مرجع تقلید خودم برگزیدم.