رسالت میرحسین موسوی در برابر سپاه
ساعت ۱۱:٤٢ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢ اردیبهشت ۱۳۸۸  

اقتباس از سایت کلمه

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی میراث بزرگ خمینی کبیر (ره )است
محسن رشید رئیس سابق مرکز مطالعات جنگ سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که حدود 8 سال است از سپاه بازنشسته شده است در گفت و گویی با کلمه که به مناسبت دوم اردیبهشت  سالگرد تأسیس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی انجام گرفت با بیان این مطلب گفت: عواملی باعث می شود سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از دیگر نیروهای نظامی دنیا متمایز باشد.
وی در توضیح این مطلب ایدئولوژی را مهم‌ترین ویژگی متمایزکننده  سپاه پاسداران نامید و " ادای تکلیف" را به عنوان انگیزه اصلی ورود به سپاه و دفاع از نظام برای سپاهان  قلمداد نمود .
سخنگوی کمیته ایثارگران ستاد انتخاباتی میرحسین موسوی: با اشاره به این سخن امام خمینی که «مگر غیر از این بود که ما برای تکلیف جنگیده‌ایم»، گفت: علی ایحال  تکلیف‌مداری آنچنان که باید وشایسته است برای نسل جدید تدوین وتبین نشده است
رشید در مورد ویژگی دوم متمایز کننده سپاه  افزود: سپاه زاییده اجتماع اول انقلاب است، سپاهی که زاییده جامعه بوده ارتباطش را با جامعه، همواره حفظ کرده است؛ اگر سپاه را یک نیروی مسلح بدانیم که برای دفاع از کشور همیشه آماده است باید به این موضوع نیز فکر کرد که هیچ نیروی مسلحی نمی‌تواند بدون داشتن عقبه استراتژیک قوی نقش مهمی را ایفا نماید و عقبه استراتژیک قوی به معنای همراه بودن افکار عمومی و حمایت اجتماع است .
این سردار بازنشسته سپاه تاکید کرد: من باید در اینجا جمله معترضه‌ای را به کار ببرم و آن خیانتی بود که رژیم پهلوی به نیروی نظامی این کشور یعنی ارتش روا داشت و آن این بود که این نیرو را در مقابل خواست مردم قرار داد؛ هر چند که تدبیرامام (ره) این معضل را در حد قابل توجهی خنثی کرد، اما در عین حال سران ارتش شاهنشاهی نتوانستند در مقابل مردم واکنشی منطقی نشان داده و در نتیجه به مقابله با آزادیخواهی مردم پرداختند.
وی افزود: از این ناحیه ، ما خسارت های سختی دیده ایم، زیرا هنگامی که عراق می‌خواست حمله خود را به ایران شروع کند، مهم‌ترین عامل آغاز حمله را نبود یک ارتش کارا و محکم در ایران دید. بلکه آن گاه که در تحلیل‌های نظامی، قدرت بازدارندگی ارتش ما را مورد ارزیابی قرار داد، طمع حمله را در سر پروراند. به همین دلیل می‌بینیم ارتش ما در آغاز جنگ،  روزگار سختی را مقابل ارتش عراق سپری کرد.
‌محسن رشید تأکید کرد: اگر ما طرفدار راه امام (ره) باشیم در واقع نباید بگذاریم به نیروهای مسلح ما آسیبی رسانده شود. گرچه اندیشه‌های مخربی سعی می‌کنند که پایگاه مردمی سپاه آسیب‌ ببینند.
وی افزود: من از بچه‌هایی که به عنوان نیروهای اصلاح‌طلب شناخته می‌شوند می‌خواهم که از منظر میرحسین و با ادبیات او سپاه پاسداران را بررسی کنند.
سخنگوی کمیته ایثارگران ستاد انتخاباتی میرحسین موسوی افزود: من می‌گویم ما باید بدانیم که میرحسین آمده تا راه امام خمینی (ره) را به مفهوم حقیقی و واقعی زنده نماید و به گونه‌ای در مقابل سپاه عمل می‌کند که امام (ره) در سطحی متعالی تر در دوران دفاع مقدس عمل می کرد. ما نباید از ادبیاتی استفاده کنیم که دوستان نیروهای مسلح آن را نمی‌پذیرند.
محسن رشید در پاسخ به سئوال دیگری مبنی بر تفاوت‌های موجود در سپاه امروز و سال 58، عنوان کرد: معیارهای امروز ما همان اندازه با سال 58 متفاوت است که جامعه ما متفاوت است و سپاه هم که به عنوان یک نیروی برآمده از بطن جامعه می باشد  قطعا با چنین تفاوتی روبرو است. البته چون مدت‌هاست که از سپاه بازنشسته شده‌ام دقیقا نمی‌توانم بگویم چند درصد از معیارها تغییر کرده است.
وی اما در ادامه توضیح داد: سپاه نمونه‌ای از جامعه است و برای اثبات این مطلب کافی است  به دوره بنی‌صدر برگردیم، در آن زمان بخشی از سپاه طرفدار بنی‌صدر بود، ولی کمیت و تعداد آنان در سپاه در اقلیت بود، درست به همان تناسبی که بنی صدر در جامعه طرفدار داشت مشابه این وضعیت را می‌توانیم در انتخابات 76 مشاهده کنیم ؛ در شهرک های  مسکونی سپاه به همان نسبتی آرا به سمت خاتمی بود که در کل کشور این نسبت مشاهده می‌شد.
رشید گفت: این مسئله در دوره نهم انتخابات ریاست‌جمهوری و در مهندسی آرا به نوع دیگری خود را نشان می‌دهد. زیرا بچه‌های سپاه را روی مسائل حساس ارزشی فعال کردند و هنگامی که بر حس تکلیف‌مداری آنان تأکید شد، آنان به نقطه مقابل رأی دادند.
وی در مورد ویژگی سوم متمایز کننده سپاه گفت: سپاه از اول انقلاب تا کنون ، مرکز تربیت مدیر بوده است، روزی  که شهید رجایی به نخست‌وزیری رسید به نهادهای مختلف پیغام فرستاد که باید برای کابینه من وزیر معرفی کنید، از جمله این وزراء آقای دوزدوزانی بود.  عباس دوزدوزانی فرمانده دوم سپاه بعد از جواد منصوری در کابینه شهید رجایی به سمت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی وقت منصوب شد. جالب اینجاست که وقتی بچه‌های سپاه وارد کابینه می‌شدند گرایش‌های صنفی خود را کنار گذاشته و از تمام تعهد و تخصص خود در مسوولیت مورد نظر برای رفع تکلیف و ادای وظیفه خدمت‌گذاری به ملت و کشور استفاده می‌کردند.
وی افزود:از جمله دیگر مدیران، می‌توان به آقای محسن میردامادی دانشجوی خط امام اشاره کرد که یکی از مسئولین سپاه بود.و امروز دبیر کل حزب مشارکت است  پس باید پذیرفت سپاه ظرفیت مدیرسازی در خود را به صورت یک روند خودجوش پدید آورده و دولت‌ها باید از این ظرفیت در اجرای امور استفاده نمایند.
محسن رشید در ادامه گفت :باید بپذیریم سپاه، مهم‌ترین رکن دفاعی کشور است و تردیدی نیست که این نکته را بیگانگان  به خوبی درک کرده اند  روزی که آمریکایی‌ها به عراق و افغانستان آمدند به عنوان یک تهدید بالفعل برای ما محسوب می‌شدند و برای این که آنان تهدید خود را عملی کنند، گام‌های مقدماتی بر ‌داشتند  اولین گام  آنان  که منجر به شکست شد، حمله نظامی به حزب‌الله لبنان بود.
محسن رشید در ادامه  عنوان کرد: می‌خواهم مسئله‌ مهمی را بیان کنم و آن توان توسعه حاشیه امنیت ونقش  بازدارندگی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از مرزهای کشور از هجمه‌ها و تهدیدات می‌باشد. به ضرس قاطع عرض می‌کنم؛ توان نظامی سپاه پاسداران به اندازه‌ای است که می‌تواند، حاشیه‌ امنیت دفاع از مرزهای ما را تا مرزهای اسرائیل توسعه دهد و ما نباید این توانایی ارزشمند را در چرخه حوادث سیاسی تخریب کنیم .
سپاه پتانسیل‌های نهفته بازدارنده ای دارد که نباید در چالش‌های سیاسی مخدوش بشود. این موضوع به دورانی بر می‌گردد که امام (ره) مطلع شدند جمعی از سپاهیان در سال 61 به منظور کمک به لبنان در خلال حمله اسرائیل به آن کشور رفته؛ به سوریه رفته تا در برابر تجاوز اسرائیل  به لبنانی‌ها کمک کنند. امام (ره) مانع این قضیه شد و نیروهای سپاه را بازگرداند،اما چند تن از بچه‌ها در آنجا ماندند که هسته‌ اولیه حزب‌الله لبنان را به وجود آورد. از سوی دیگر تردیدی نیست که روش‌های حزب‌الله در مقابل با جنگ اسرائیل و آمریکا نشان از استفاده از  تجربیات سپاه ما را دارد، هر چند نیازی به اثبات این موضوع نیست.
وی  در پایان گفت : من به پاسدار بودن خود افتخار می‌کنم چه در گذشته و چه در حالی که بازنشسته‌ شده‌ام. هر چند ممکن است صحبت‌های من مقبول دوستان سپاهی ما نیفتد  ولی براساس شعر مشهور مولانا که می‌گوید: «این جهان کوه هست و فعل ما ندا» تردیدی ندارم که بی‌اثر هم نخواهم بود.


کلمات کلیدی:   سپاه ،سیاسی ،انتخابات ،میرحسین موسوی