کار بزرگ عسگراولادی
ساعت ۱٢:۱٤ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۸ بهمن ۱۳٩۱  

آنچه این روزها از سوی عسگراولادی منتشر شده، صرفنظر از عدم اتفاق نظر ما با فرازهایی از سخنان وی، نشان می دهد که برخی از بزرگان نظام و یا بزرگان اصلاح طلب، می توانند برخلاف جو حاکم بر جناح خویش، خط شکنی کرده و با هدف ممانعت از شتاب روبه افزایش شکافهای اجتماعی، قبل از تبدیل کینه های موجود به کینه جویی های غیرقابل جبران، ایثار کرده و جامعه را از خطر یک تجزیه اجتماعی- تاریخی نجات دهند.

چندی پیش جناب شکوری راد، یکی از پایه گذاران حزب مشارکت، در نقدی از دوره حاکمیت اصلاح طلبان گفته بود:

از اشکالات آن دوره تفوق روحیه ژورنالسیتی بر روحیه مدیریتی بود.(نقل به مضمون)

اینجانب ضمن تشکر از این نقد صحیح، براین باورم که هنوز هم اصلاح طلبان اسیر نگاه های ژورنالیستی هستند. بطوریکه حتی محوری ترین شخصیت اصلاحات، یعنی آن بزرگوار جناب سید محمد خاتمی نیز، به رغم رفتارهای معتدلش نتوانسته از گزند شدید نگاه ها و قلم های ژورنالیست های اصلاح طلب خلاصی یافته و گامی اساسی در جهت تغییر وضعیت بردارد.

وقتی عسگر اولادی به جنبه های مثبت ابوالحسن بنی صدر اعتراف می کند، چرا اصلاح طلبان جنبه های مثبت آیت الله خامنه ای را بر زبان نمی آورند؟!

البته هنگامی که جناب کروبی اعلام کرد "دولت مستقر" (یعنی دولت دهم) را قبول دارم و نیز زمانی که جناب میرحسین با بیانیه17 پنجره گفتگو با حاکمیت را بازکرد، طلسم قهر بین دو جناح شکسته شد، ولی نمی دانم چرا رسانه جناح حاکم، روزنه ایجاد شده را بست؛ میانه روی کروبی را "دست و پا زدن در بن بست" و پنجره گشوده شده میرحسین را "رونویسی از روی دست سازمان سیا" معرفی کرد.

گوئیا که داغ بودن فضای جامعه و شعله ور بودن تنور اختلافات ماموریتی بود که رسانه مزبور موظف به داغ نگهداشتن آن داشت.

با معذرت از اطاله سخن، گزیده هایی از مصاحبه حبیب‌الله عسگر اولادی با هفته نامه آسمان (که از سایت انتخاب اقتباس کرده ام) اشاره می کنم :

... چرا شما آقایان میرحسین موسوی و کروبی را فتنه‌گر نمی‌دانید؟

به این علت که موسوی و کروبی واقعاً‌ فتنه‌گر نیستند و مفتون واقع شده‌اند...

واقعاً‌ چه اتفاقی افتاد که شما به ناگهان بیایید و این حرف‌ها را بزنید. حرف‌هایی که هزینه‌های بسیاری را برای شما داشته و دارد؟

من برای تلطیف فضای سیاسی کشور احساس وظیفه شرعی کردم ...

یعنی مبنای این اظهارات شما جلوگیری از استمرار فضای تخاصمی و حذفی‌ای است که در فضای سیاسی کشور به‌وجود آمده است؟

بله، ....

چه لحظه‌ای به این نتیجه رسیدید ...

شب عاشورای امسال بود که به این نتیجه رسیدم باید این حرف را بزنم.

جنابعالی فرمودید به دنبال این هستید که صحنه انتخابات را به جشن ملی تبدیل کنید...

بله قطعاً همینگونه است. بنده ممکن است بتوانم به سربازگیری دشمن از اردوگاه انقلاب خاتمه دهم... باب گفت‌وگو در کشور بسته نیست... باید یک نفر می آمد و این فضای بسته را می‌شکست. یک نفر می‌آمد و می‌گفت که می‌توانیم به رغم اختلاف سلیقه‌ها با یکدیگر در کمال عزت و احترام سخن بگوییم

اخیراً در یکی از اظهارات خود فرموده بودید. حتی ابوالحسن بنی‌صدر هم به انقلاب و نظام خدمت کرد و ...

این مسئله را اتفاقاً قبلا هم مطرح کرده‌ام. این حرف‌های من چهار پایه و رکن دارد. اولین پایه است که تاریخ ایران پس از انقلاب باید قابل نگارش باشد. اگر از دو رهبر، شش رئیس‌جمهور و چند نخست‌وزیر بگویید که همه به غیر از احمدی‌نژاد منفی هستند چه می‌شود؟ وقتی در صحنه تاریخی کشور حضور دارم و بسیاری از مسائل را دیده‌ام کسی در دوره‌ای جرأت نمی‌کرد اسم بنی‌صدر را ببرد. او با بالاترین رأی را در کشور دارا  بود و در دفاع مقدس کارهای مثبتی داشت اما کارهای منفی هم داشت. باید تاریخ را آنگونه که هست گفت. بنی‌صدر یکی از توفیقاتش این بود که برای اولین‌بار رأی بالای 10 میلیون مردم را به دست بیاورد و این مثبت است اما در تمسک به ولایت، شکست جدی و قطعی خورد.

من در شرایط بحران به همراه چهار نفر دیگر با موسوی ملاقات داشتم. من با کروبی هم تنها دیدار کردم. از جلسه‌ای که با این افراد بیرون آمدم تشخیصم این بود که فتنه‌گر بودن به اینها نمی‌چسبد اما اطراف اینها را عناصر تندرو و فتنه گرفته است. من نمی‌خواهم جوری حرف بزنم که برایم زنده‌باد بگویند. باید این واقعیت‌ها را بگویم که پیش خدا جوابی داشته باشم...

...............................................

آخرین نیوز:

(زیبا کلام) این تحلیل گر مسائل سیاسی با اشاره به اینکه با طرح چنین مواضعی(که عسگر اولادی اتخاذ کرده) عده‌ای حیات سیاسی خود را در خطر می‌بینند، گفت: اگر بپذیریم آنچه به عنوان فتنه مطرح می‌شود اساسا ساخته ذهن اصولگرایان بوده که با تکرار آن خودشان هم آن را باور کرده‌اند، در این صورت طبیعی است که اگر این فرش را از زیر پای آن‌ها بکشیم چیزی دست آن‌ها نخواهد ماند و شروع به حمله و مخالفت می‌کنند. بنابراین معتقدیم در این شرایط این عده مجبور هستند به ادبیات گذشته خود همچنین ادامه دهند.