اسماء الهی
ساعت ۱:۳٤ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٢٢ بهمن ۱۳٩۱  

جمعبندی من  از نظر سنجی اخیر (که برخی از دوستان مرا از راهنمایی خویش بهره مند ساخته بودند) این است که گاهی به مباحث معرفتی گریز زده شود.

البته چیزی در چنته برای عرضه ندارم و نیز امید چندانی به اقبال خوش مخاطبین محترم نمی رود، درعین حال فرازی را آزمایشی ارائه می کنم تا واکنش مخاطبین ادامه مسیر را روشن کنند.(انشاﺀالله)

ناگفته نماند که سخنی جز عامی سازی مفاهیم مرحوم استادم ندارم. به هرصورت به عون الله تعالی، مطلبی را درباره اسماﺀ الهی از دعای جوشن کبیر کلید بزنیم تا ببینیم قسمت ما چه خواهد بود.

این مباحث، توشه ای از شرح دعای جوشن کبیر ملاهادی سبزواری توسط استاد ما (مرحوم سید محمد علی نجفی یزدی) است که طی سالهای 1367 تا1371 در هیئت خانواده شهدای مسجد قندی ایراد شده است.

جمله استاد:

 "موجودات عالم مظاهر اسماء الهی هستند"

شرح عامیانه:

 آنچه که در عالم است، بجز اسماﺀ الهی نیست و دسته بندی ارزشها به خوب و بد مربوط به عالم خلقت و عالم بشریت است، که البته بشر نیز در عالم دنیا موظف است به این ارزشها مقید باشد و یکی از تعابیر بندگی و عبودیت به درگاه باری تعالی، به مفهوم همین تقید است. یعنی بشر باید بداند که هیچ موجوی نیست مگر آنکه در دایره اسماﺀ الهی می گنجد و در عین حال بندگان خدا کسانی هستند که به ارزشهایی که انبیاﺀ الهی از جانب پروردگار متعال آورده اند پایبندند.           

والسلام


کلمات کلیدی:   معارف