تاملی بر مصاحبه مجیدانصاری(2)
ساعت ٧:۳٥ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٩ اسفند ۱۳٩۱  

نکته دوم از مصاحبه اخیر مجید انصاری با نشریه آسمان:

آقای خاتمی یک چهره برجسته، فرزند فاضل و با تقوای امام راحل، فردی که سابقه هشت سال ریاست جمهوری دارد، در دنیا یک چهره شناخته شده‌ای است و حداقل تجربه هشت سال گذشته هم نشان داد که در عمل نسبت به حفظ حرمت‌ها و رعایت خطوط قرمز و پایبندی عملی به جایگاه ولایت فقیه و شخص ولی فقیه ملتزم و پایبند بوده و عمل کرده ...

توضیحات من:

همه می دانند که رفتار احمدی نژاد با رهبری چگونه بوده است، از شایعاتی که گفته می شد"وی خود را رئیس جمهور امام زمان می داند، نه رهبری" تا خانه نشینی معترضانه 11 روزه و...

در مقابل این همه خط و خطکشی احمدی نژاد با رهبری، حیا و اخلاق مداری خاتمی در رفتار متقابل برهیچکس پوشیده نمانده است.

حتی در مقایسه روابط هاشمی و خاتمی با رهبری در زمان ریاست جمهوری شان، از رهبری نقل شده که "آقای هاشمی نظرات مرا می پذیرفت ولی کار خودش را می کرد. اما آقای خاتمی در گفتگوها زیربار نمی رفت ولی در عمل نظرات مرا اجرا می کرد"

حال سوال اینجاست که باوجود چنین رفتاری از سوی خاتمی، چرا بین این 3 نفر بیش از همه رهبری از آمدن خاتمی به صحنه نگران است؟

نگاهی به دهه اول انقلاب نشان می دهد که تقابل جناح چپ با جناحی که آقای خامنه در آن طیف قرار داشت، ریشه پاره ای از حوادث کشور پس از رحلت امام خمینی بوده است.

انتخابات مجلس ششم و حمایت رهبری از نتیجه چپ گرایانه انتخابات، حکایت از چشم پوشی رهبری از اختلافات گذشته داشت، لیکن رفتارهای خام نمایندگان اصلاح طلب، خاطرات تلخی برای رهبری به وجودآورد که هنوز اصلاح طلبان تاوان آن رفتار را پس می دهند.

همچنین نقل قول دیگری از رهبری نشان می دهد، وی شخصیت خاتمی را تاثیرپذیر از تندروهای اصلاح طلب می داند.

درنتیجه به نظر می رسد تا تندروی های اصلاح طلبان تعدیل نشود، نگرانی رهبری از خاتمی هم کاهش نمی یابد.

ناگفته نماند که نگرش های جهانی خاتمی و نیز زاویه دید وی نسبت به اسلام، مطلوب رهبری نیست و شاید این اختلاف نظر را چاره ای نباشد و با وجودی که خواستگاه آقای خامنه ای قبل از انقلاب و حتی قبل از زمامداری رهبری، روشنفکرانه بوده است، و طبعا به دیدگاه امثال خاتمی شباهت داشته است، اما به مرور پس از سکانداری رهبری گرایشی پیدا کرده که در آن مصباح یزدی، مطهری زمان معرفی می شود.

لذا مجددا تاکید می شود که درحال حاضر، این زاویه اختلاف نگرش رهبری و خاتمی قابل همپوشانی نیست.