پای سخن یک اصولگرا
ساعت ٩:٥٢ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱٢ فروردین ۱۳٩٢  

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب مصاحبه مفصلی را از حجت الاسلام سید مهدی طباطبایی منشر کرده که حیف دانستم برخی از نظراتش را برای دوستان منعکس نکنم.

سایت انتخاب:  

 با اینکه خودش را اصولگرا می داند، اما دفترش روی اصلاح طلبان هم باز است و سید محمد خاتمی همین چند ماه قبل یکی از چهره هایی بود که با او دیدار داشته است.

 چند ماه قبل که با شما گفت وگو کردیم، گفتید در ماههای آتی، دو سوه قل اعوذ برب الفلق و الناس را زیاد بخوانید؛ آن شرایط سپری شده است؟

نه! هنوز سپری نشده است. البته مقدماتش طی شده است ولی هنوز مانده است.

 یعنی منظورتان ماههای منتهی به انتخابات سال 92 است؟

همه اش درانتخابات نیست. ممکن است قبل از انتخابات حوادثی رخ دهد.

در جوانی دغدغه مهم زندگی تان چه بود؟

... اولین استادم می گفت، شما باید راه انبیا را بروید. یعنی به مردم خدمت کنید و در عین حال فحش بشنوید.

در زندگی تان ترس را تجربه کردید؟

 بله، در همه دوره های زندگی ام تجربه اش کرده ام. البته این ترس هم دو نوع است. یک وقت است شما ترس دارید از کسی سیلی بخوردید، یک بار ترستان از ریخته شدن حرمتها است.

  دلیل اینکه سیاستمداران در ایران کلی گویی می کنند چیست؟

سیاست کلا کلی گویی است. البته در اجرا نباید کلی گویی کرد. یکی از مشکلات سیاست این است که افراد جایشان را گم کنند. واقعا تشکر و تقدیر لازم است، عفو لازم است. منتها اگر جای اینها عوض شود، خطرناک است.تمجید زیادی می شود تملق. عفو زیادی، هم خود باختگی است. این کلمه تیتر زندگی بنده است:«عذر خواهی به جا و خطا پذیری و به موقع، نشانه عقل و خرد است.»

مهمترین تفاوت سیاستمداران ایران با بقیه مردم در چیست؟

 مهمترین اشکال سیاستمداران در ایران این است که خودیاب نیستند. یعنی خودشان را مقایسه نمی کنند. مادام روی مردم حساب می کند. اشکال دوم آنها خود گم کردن و مردم جویی است. یعنی حساب نمی کند که خودش چطور باید باشد. مهمترین امر در زندگی تشخیص به موقع است. گاهی ما احترام های می گذاریم که اصلا لازم نیست.

از نظر شما یک استعداد سیاسی چه وی‍ژگی دارد؟

شاه کلید این امر این است که دارای شرح صدرباشد. امیر المومنین می فرمانید: از لوازم ریاست، سعه صدر است. باید سینه فراخی داشته باشد. زود برنگردد. چون مردم تا بفهمند کسی ناراحت شد، زود حرفهایشان را عوض می کنند.خاصیت بشر این است که تقرب می خواهد تا به کسی نزدیک شود. ابزار ریاست شرح صدر در دریافت نواقص است. باید باید از نیروهای مختلف در اداره کشوراستفاده کرد.

  یعنی معتقد به ایده دولت ائتلاف ملی هستید؟

 بله، شکی ندارم، اما اینکه چه بکند، بحث دیگری است. مهم این است که نظرات همه گرفته شود. اصلا رئیس جمهور باید مدیریت کند نه مسافرت. باید تشخیص دهد نه تعیین کند. باید درد را لمس کند، نه اینکه بشنود.باید درمان را عملی کند نه اینکه هیاهو و جنجال درست کند. برخی می خواهند گره ها را با فوت باز کنند. معلوم است که نمی شود. گره با عقل و تدبیر باز می شود.

 در میان اصلاح طلبان رفیقتان کیست؟

 من با همه رفیقم. ولی با اصولگراها بیشتر رفیقم.

 سیاستمدار عاطفی چطور؟

 ما در ایران انواع سیاستمدارهای غلط زیاد داریم و صحیح کم داریم.بدتر ازهمه سیاستمدار خود محور و خود دوست است. اینکه فکر کنم من از همه بهتر می فهمم ، کاملا غلط است؛باور کنید بسیاری از افراد که از نظر ما نادان هستند، بسیار فهمیده اند.

 درباره سیاستمداران لطیفه هم می شنوید؟

 می شنیدم.درباره اش بررسی می کردم و به خود افراد تذکر می دادم و می گفتم درباره شما این حرفها گفته می شود.

 واکنش این افراد چه بود؟

 برخی قبول می کردند.گروهی می گفتند من اشتباه می کنم. اکثر از دسته دوم بودند.

معنی لبخند سیاستمداران چیست؟

گاهی باور های غلط خودش است.اوقاتی لبخند متظاهرانه و تظاهر به شادی است.گاهی هم تمسخر دیگران است.

روش ساده برای  شناسایی نقد و تخریب چییست؟

تخریب اعتراض است. فرض کنید کسی بدهکار است و طلبکار نمی تواند وصول طلب کند. بدهکار برای موجه نشان دادن خود و طلبکار روی عصبانیت بده و بیراه می گوید. بعد طرف بدهکارهم متقابلا حرفی می زند و به این ترتیب ذهن ها از موضوع بدهی به سمت فحش کشیده می شود. این همان تخریب است و نقد نیست.

با چه کسی حاضر نیستید پشت یک میز بنشینید؟

 با آدم های نفهم.

با آدم های پرحرف چطور برخورد می کنید؟

 معمولا گوش می دهم تا حرف بزند تا خسته شود. بعد ولش می کنم.اگر هم نتوانم او را تحمل کنم ، موقع حرف زدنش فکر های دیگر می کنم.

  از بین سه شخصیت جامعه امروز به کدام یک نیاز دارد. سلمان فارسی، عمار یا ابوذر؟

 اینها هر کدام تربیت شده زمان خود هستند در روایت هم داریم خیلی مقاسیه نکنید.اما اگر بخواهم به سوال شما پاسخ بدهم باید بگویم که الان موقعیت موقعیت سلمان است.از امام صادق سوال کردند که چرا ایمان سلمان فارسی این قدربالا بود؟ امام فرمودند: چون عقلش زیاد بود.ما امروز به عاقل نیاز داریم. اشکال ما عمار، سلمان یا ابوذر نیست ، ما می گوئییم هر کس هر چه هست باشد نه اینکه خود را عمار بداند. متاسفانه امروز در جامعه عمار پندار زیاد داریم.از عمار باید کار عماریت بیاید.

  فرصت طلبی شما را بیشتر ناراحت می کند یا ساده لوحی؟

 فرصت طلبی خطرناک است.

  نظرتان درباره افشاگری چیست؟

نسبی است. گاهی مفید است و باید گفت . یک جا هم جز به هم ریختگی و اینکه آدم ها را ازانسانیت دور کند، خطر بزرگی است.

نسبت رسانه با سیاست؟

 خیلی موثر است ولی رسانه ها باید آزاد تر باشند.وقتی رسانه ضعیف شود مردم اخبارشان را از جای دیگر اخذ می کنند.

...........

منبع: کد خبر: ۱۰۳۹۰۴تاریخ انتشار: ۱۲ فروردین ۱۳۹۲ -