کیش و مات در انتخابات
ساعت ۱٢:٥٩ ‎ب.ظ روز شنبه ٢٤ فروردین ۱۳٩٢  

بازهم حامد مرا وادار به نوشتاری دیگر کرد. اما سخن حامد:

با سلام آقای زیباکلام تاثیر مشایی را بیش از حد بزرگ تصور می کنند البته این تحلیل ایشان بر میگردد به اینکه " اصولاً براساس تجربه قبلی احمدی نژاد را هم سال 84، کسی به حساب نمی آورد و همین در قد و قواره نبودن و پایین بودن در همه نتایج نظرسنجی سال 84 و قرار گرفتن در برابر فرد قدرتمندی همچون آقای هاشمی و تخریب های گسترده ایشان توسط مراکزی خاص (...) و ایجاد دوگانگی "ساده زیست" و "تجمل گرا"سبب پیروزی به احمدی نژاد شد" در ضمن نتایج دور اول 84 هم ابهامات پیچیده ای دارد که با مطالعه بیانیه آیت الله هاشمی به نکات جالبی میتوان دست یافت. ولی آقای زیباکلام یک اشتباه دارند و اون هم اینکه شرایط امروز احمدی نژاد با سال 84 ، 88 کاملا متفاوت و اینکه روش هایی که احمدی نژاد را در این سالها به قدرت رساند دیگر جواب نمی دهد. البته این یک استثنا دارد و اینکه اگر احمدی نژاد و مشایی سطوح تخریب شان را فراتر (رهبری و نهادهای زیرمجموعه) ببرد ممکن است پیش بینی آقای زیباکلام محقق شود در این صورت اصولگرایان هرچه قدر هم که مهندسی کنند دیگر جواب نمی دهد!

و پاسخ من

از جهتی با تو موافق و از جهتی مخالفم.

1- موافقم که وضعیت سال 1384 قابل تکرار نیست.

2- نباید فکر کنیم که جریان احمدی نژاد- مشایی، در سال 92 دنبال پیاده کردن مدل 84 است.

گفته ای "اگر ...سطح تخریب شان را فراتر ببرند" ولی من براین باورم که آنها قبل از خانه نشینی 11 روزه، تخریب درآن سطوح را شروع کرده اند و کسانی که باید پیام آنها را دریافت کنند، دریافت کرده اند.

تنها موضوع مبهم این است که آیا دریافت کنندگان پیام تخریبی، می توانند نقش تبلیغی خود را ایفا کرده و معترضین را به نفع مشایی پای صندوق بکشانند؟

به نظر می رسد، با توجه به تاثیرپذیری معترضین از رسانه های همخوانواده بی.بی.سی، آن رسانه ها به کمک مشایی خواهند آمد و طوری عمل خواهند کرد که آرای خاموش به سوی مشایی گرایش پیدا کند.

درضمن فراموش نکن که بستن راه به روی خاتمی، حمایت ناآگاهانه از مشایی است و سوق دادن آرای اصلاح طلبان به نفع مشایی خواهد بود. به عبارت دیگر اصولگرایان ناخواسته به کمک مشایی آمده اند.

نیز یادت باشد در اینگونه موارد، لزوما همه دست های فعال در صحنه، آشکار نیستند و باید نقش دست های پنهان مفروض گرفته شود.

می ترسم که نقش آقای مصباح در حمایت از احمدی نژاد در سال84 را یکی از عناصر مشهور (ولی غیرخط امامی) اصلاح طلبان در سال 92 به نفع مشایی بازی کند. هرچند که بعید به نظر می رسد، نفوذ کلام آنان در آرای خاموش به اندازه نفوذ کلام جناب مصباح در اصولگرایان باشد.

اما حوزه تاثیر مهندسی انتخابات را هم نباید دست کم بگیری، منتها این بار مهندسان در برابر جریانی قراردارند که قدرت مالی بسیاری دارد و نیز قوه مجریه در اختیار آنهاست و لذا میدان انتخابات این دوره، صحنه رقابت آن دو جریان است.

به نظر می رسد که مهندسان، دست برتر داشتن خود را باور دارند، لیکن نمی توان به قطعیت گفت که کیش مهندسان به مات شدن دولتمردان می انجامد.