چرا جامعه از بیگانگان الگو میگیرد
ساعت ۱۱:۳۸ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۳ اردیبهشت ۱۳٩٢  

 چرا جامعه از بیگانگان الگو میگیرد

آیت‌الله جوادی آملی :

·         جمعیت ایران یک‌صدم جمعیت جهان است. ایران 10 درصد ثروت‌های دنیا را دارا است که اگر نتوانیم با این امکانات خود را اداره کنیم، دچار مشکل هستیم. یک سال جشن خودکفایی گندم برپا شد و پس از آن گندم دوباره وارد شد و وقتی علت را پرسیدیم گفتند دیگر نمی‌توانیم علوفه وارد کنیم و مجبوریم به جای علوفه گندم به دام‌ها دهیم؛ مگر علوفه انرژی هسته‌ای است که ما را تحریم کنند یا نتوانیم آن را وارد کنیم.(1)

·         اگر با کسی بازی کنیم نظام ما را تحمل نمی‌کند. اگر به مردم حقیقت را نگوییم، کاری که گفته‌ایم را انجام ندهیم این با حقیقت عالم هماهنگ نیست و به دنبال آن عالم بالا می‌آورد و خلقت به گونه‌ای است که اگر کسی به بیراهه رفت حُسن عاقبت ندارد.

·         اکنون مردم در رنج هستند، در حالی که براساس فرمایش امام علی (ع) ستون سیاست توده مردم هستند و توده مردم ولی‌نعمت ما هستند(2) که باید با آنها درست رفتار کنیم. سیاست درست این است که به مردم راست بگویید و درست عمل کنید، چرا که مردم را می‌توان با حق بالا آورد و اگر مردم را با تحقیق بالا نیاورید، دیگران قادرند مردم را با تقلید پایین بیاورند،(3) زیرا برای کسی که تحقیق نکرده، تبلیغ به جای تعلیم و تکرار به جای تحلیل تلقی می‌شود، در حالی که برای یک محقق تعلیم غیرتبلیغ و تحلیل غیرتکرار ممکن است.

·         اگر مردم را با رسانه‌های گروهی از منظر دلالی اداره کنیم، به جای تعلیم و تحلیل آنها تبلیغ و تکرار می‌کنند که باعث می‌شود ماهواره‌ها بر مردم سوار شوند و برعکس اگر تحلیل و تعلیم جای تبلیغ و تکرار را بگیرد، مردم بیمه می‌شوند اما اکنون به جای دلیل، دلالی می‌کنند و ما خودمان و مردم را فریب می‌دهیم.

·         وارد کردن علوفه از خارج کشور ننگ است. قبل از اینکه کسی رئیس جمهور شود باید فکر اداره کردن جامعه باشد. رئیس جمهور باید کمبود خود را با حضور افراد متفکر پر کند. رئیس جمهور باید تلاش کند تا به هر شکلی که می‌تواند به مردم، نظام و انقلاب کمک کند.

·         سیاست دینی با فریب مردم نمی‌شود. نمی‌توان به مردم با شعار دادن کمک کرد و یا مردم را با دروغ گفتن و پول دادن اداره کرد(4).

·         ملت مقروض شب‌ گرفتار غصه و روز گرفتار ننگ است. کشور را با روش‌های کمیته امدادی و یارانه دادن نمی‌توان اداره کرد چرا که ما در کشور امکانات و منابع سرشار داریم و باید شغل و تولید ایجاد کنیم

...............

منبع: خبر آنلاین  ۱۳۹۲/۲/۳

1- شاید دوستان اصولگرا براین باورند که چون جرج سوروس به اصلاح طلبان خط میدهد پس حتما در خودکفایی گندم در دولت اصلاحات کاسه ای زیر نیم کاسه بوده، پس لقای خودکفایی گندم توسط دولت خاتمی را به عطایش بخشیدیم! 

2- ایکاش جناب مصباح یزدی و بزرگان اصولگرا هم نسبت به نگاه امیرالمومنین به مردم همین باور را داشتند. 

3- وقتی کار بجایی برسد که مردم باید با ضرب آهنگ ما حرکت کنند و هرآنچه در اندیشه شان جز اندیشه ما باشد، ناروا خوانده شود، آنگاه چرا مردم بجای تقلید از ما از دیگران تقلید نکنند؟! 

4- آنگاه که منادیان دیانت تنها ما هستیم و بس و به نام دین سر ملت را کلاه می گذاریم و خود را منتسب به امام زمان.س می کنیم، اگر مردم دین گریز نشوند، جای تعجب.    


کلمات کلیدی:   معارف ،جوادی آملی ،مصباح یزدی ،اصلاح طلبان