ثبت نام هاشمی؛ تغییرمعادلات
ساعت ٩:٥۱ ‎ب.ظ روز شنبه ٢۱ اردیبهشت ۱۳٩٢  

با ثبت نام هاشمی در یازدهمین دوره ریاست جمهوری، بسیاری از معادلات سیاسی در حوزه انتخابات یازدهم ریاست جمهوری بهم خورد.

1- با ثبت نام هاشمی، نامزد نهایی اصلاح طلبان مشخص شد و حال آنکه تا این لحظه اصولگرایان با تعدد نامزدها روبروهستند و چه بسا یکی از عوامل تاخیر اعلام آمادگی هاشمی، پیشگیری از دو قطبی شدن انتخابات بین دو جبهه اصلاح طلب و اصولگرا بوده است.

2- اصولگرایان برای شکست هاشمی باید متحد شوند و الا باخت شان دربرابر هاشمی قطعی است. در نتیجه باید منتظر تغییر وتحولات سریع و جلسات پی درپی اصولگرایان برای رسیدن به وحدت باشیم.

3- گرایشات درون جناحی اصولگرایان 4 گرایش را دربر می گیرد:

3.1-  ولایتی، حدادعادل، قالیباف، ابوترابی، متکی، زاکانی، داود احمدی نژاد و جلیلی را می توان جزﺀ اصولگرایان سنتی محسوب کرد.

3.2-  لنکرانی هم جبهه پایداری را نمایندگی می کند.

 3.3- محسن رضایی هم خود را نماینده یک جبهه مستقل  می داند.

3.4- نامزدهای طرفدار دولت مثل جوانفکر (منهای مشایی) هم گرایش چهارم اصولگرایان را دربر می گیرد.

4- اصولگرایان برای ایجاد وحدت نیازی به جلب نظر محسن رضایی در خود نمی بینند و محسن رضایی هم چون می داند که اصولگرایان حاضر به دادن امتیاز به وی نیستند، به نفع کاندید واحد کناره گیری نخواهد کرد.

5- اصولگرایان برای وحدت با جبهه پایداری مشکل چندانی ندارند، مشروط برآنکه نامزد نهایی شان فردی غیر از قالیباف باشد و بسیار خشنود خواهند شد اگر نامزد نهایی جلیلی باشد.

6- دشواری اصولگرایان برای معرفی نامزد واحد، راضی کردن رئیس دولت است.

6.1- چشم پوشی احمدی نژاد از مشایی مانند نوشیدن جام زهر تلخ و غیرقابل قبول است.

6.2- احمدی نژاد اگر بپذیرد که با ثبت نام هاشمی، زمینه ای برای پیروزی مشایی باقی نمی ماند، به جز قالیباف و متکی، حاضر با وحدت با اصولگرایان برسردیگران(به ویژه حدادعادل، ولایتی و جلیلی) خواهد شد.

7- اگر اصولگرایان بخواهند دربرابر هاشمی شکست نخورند و اگر بخواهند انتخابات 1384 را شبیه سازی کنند، باید روی جلیلی تمرکز کنند که انسان ساده زیست و سالمی است ولی از جنس احمدی نژاد نیست.

من حدس می زنم که ثبت نام جلیلی در آخرین لحظات انتخابات – با توجه به اینکه قبلا اصرار جبهه پایداری را برای ثبت نام نپذیرفته بود- با توصیه مرکزیت تصمیم سازی اصولگرایان و برای مهندسی دوقطبی انتخابات و مبارزه با آقای هاشمی انجام شده است.

8- با نامزد شدن هاشمی انتخابات یازدهم بسیار پرشور خواهد شد و لذا برای شور انتخابات، لزومی به تایید صلاحیت مشایی نیست. از سوی دیگر تایید صلاحیت مشایی باعث می شود که آرای حامیان احمدی نژاد در صندوق اصولگرایان ریخته نشود و مانع از دو قطبی شدن انتخابات شده و به توان اصولگرایان برای مهندسی انتخابات آسیب می رساند.

9- با ثبت نام هاشمی، مشایی نمی تواند آرای اصلاح طلبان را به نفع خود مصادره کند. از سوی دیگر رای اصولگرایان هم به صندوق مشایی سرازیر نخواهد شد. لذا حتی در صورت تایید صلاحیت، مشایی نمی تواند پیروز انتخابات شده و برکرسی مدیریت کشور تکیه کند.

بدین ترتیب حداقل سود ثبت نام هاشمی برای منافع ملی چنین است:

9.1- انتخاباتی پرشور را در روبرو داریم.

9.2- خطر دست یابی مشایی به بالاترین مدیریت کشور برطرف شد.