تایید صلاحیت مشایی
ساعت ٥:٢۳ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٢٢ اردیبهشت ۱۳٩٢  

علیرضا در نقد تحلیل من در پست"ثبت نام هاشمی؛ تغییر معادلات" نوشته:

سلام

 1 امیدوارم این چیزها باعث غفلت ما از پیگیری تشکیل احزاب واقعی و فراگیر، نشود.

 2 من که هنوز درست متوجه نشده ام به نظر شما آقای مشایی چه خطری دارد. ولی امیدوارم احتمال پیروزی او را شبیه احمدی نژادِ اردیبهشت 84، دست کم نگیرید. به علاوه حتی اگر احتمالِ پیروزی او ضعیف است، اگر به نظر شما آقای مشایی بسیار خطرناک است، باید دقت توجه ویژه ای به او داشته باشید. به قول آقای محمد تقی مصباح، حتی وقتی احتمال ضعیف است، اگر محتمل قوی است، رفتار عقلایی این است که پیشگیری کنیم.

نویسنده: علیرضا قلیزاده [gholizadeh.alireza@gmail.com][http://baadie.blogfa.com]

....................

اما پاسخ من

بعد از سلام

درباره خطر مشایی همین قدر بگویم که آمدن وی را با تهدید استقلال کشور قرین می دانم و معتقدم: اگرچه مقوله آزادی در کشور ما دلپذیر نیست ولی استقلال ما همچنان پابرجاست.اما با حضور او در پست ریاست جمهوری، این پایه نظام که گمشده دوقرن اخیر مردم ما بوده دوباره به خطر می افتد.

اما درباره پیروزی مشایی، هرچند آن را نمی توان دست کم گرفت ولی به نظر می رسد که بعد از حضور هاشمی به صحنه، رهبری مانع از رد صلاحیت وی نمی شود و اگر صلاحیتش رد شود، دیگر جایی برای بررسی پیروزی او باقی نمی ماند.

توجه داشته باشیم که شورای نگهبان صلاحیت مشایی را رد می کند.

البته رد صلاحیت اوتوسط شورای نگهبان، بخشی از سناریوی احمدی نژاد ومشایی است. زیرا آنها می خواهند با پُز مخالفت با نظام حاکم و مخالفت با شورای نگهبان به عنوان سمبل روحانیت، رای جمع کنند.

درعین حال احمدی نژاد توقع دارد که با حکم حکومتی رهبری، مشایی تایید صلاحیت شود.

پاسخ مشایی به خبرنگاران درباره رد صلاحیت هم نشان می دهد که درصورت عدم تایید صلاحیتش، وی نقش رهبری را عامل تعیین کننده می داند.

حال ببینیم چه عواملی ممکن است باعث شود که رهبری برای تایید صلاحیت مشایی از حکم حکومتی استفاده کند.

یکی از عواملی که می توانست باعث چنین کاری باشد، لزوم ایجاد شور انتخاباتی بود و حال انکه با حضور هاشمی شور لازم ایجاد شده و برای شورانگیزی، دیگر نیازی به ورود مشایی به صحنه نیست.

به ویژه اینکه ابقای مشایی در میدان انتخابات، آرای طرفداران احمدی نژاد را که می تواند به صندوق اصولگرایان واریز شود، به صندوق مشایی واریز می کند و این واقعه شانس پیروزی اصولگرایان را در برابر هاشمی کاهش می دهد.

اما عامل دیگری که باعث خواهد شد مشایی از مواهب حکم حکومتی برخوردار شود، بستگی به قدرت فشار احمدی نژاد دارد. مسلما احمدی نژاد درصورت خواستن، از اهرمهای خود برای فشار حداکثری به رهبری استفاده می کند و چه بسا موفق هم بشود. آنگاه است که خطر پیروزی مشایی دوباره جدی می شود.