شمای کابینه هاشمی
ساعت ۱٠:٢۱ ‎ق.ظ روز شنبه ٢۸ اردیبهشت ۱۳٩٢  

انتصاب اعضای ستاد انتخاباتی آقای هاشمی، نشاندهنده  گرایش کابینه آینده او و ترکیب احتمالی آن می باشد.

شخصیت های منصوب آقای هاشمی در ستاد انتخاباتی وی که ترکیبی از اصلاح طلبان میانه رو و اصولگریان معتدل را دربرگرفته، حکایت از تداوم مشی میانه روی هاشمی با ترکیبی از چپگرایی معتدل را نشان می دهد.

اتخاذ این خط مشی، علاوه براینکه می تواند از نگرانی بزرگان نظام بکاهد و نگرانی آنان را از بازگشت چپ رادیکال به راس هرم مدیریت کشور برطرف کند و علاوه براینکه موجب دلگرمی اصولگرایان معتدل و همگرایی بیشترشان با جناب هاشمی می شود، بیشرین سهام مدیریت کشور را به اصلاح طلبان میانه رو واگذارکرده و در حاشیه آن، موجبات فضای باز برای اصلاح طلبان رادیکال را به وجوداورده است.   

انتصاب اسحاق جهانگیری به ریاست ستاد انتخابات هاشمی و علی عبدالعلی زاده به عنوان جانشین جهانگیری، که هردو از چپ های خط امامی دهه اول و اصلاح طلب میانه رو اخیر هستند، ضمن اینکه بیانگر تداوم گرایشات هاشمی می باشند، از تمایل آقای هاشمی برای واگذاری پست معاون اول رئیس جمهوری به جهانگیری هم حکایت می کند.

انتصاب محمدعلی نجفی، به عنوان مسئول تدوین برنامه انتخاباتی، که آخرین رئیس سازمان برنامه و بودجه دولت خاتمی بوده، نیز واگذاری احیای سازمان برنامه و بودجه را به وی محتمل می سازد.

انتصاب علی یونسی به عنوان معاونت اجتماعی ستاد انتخابات، که وزیراطلاعات دوره خاتمی بوده، نشاندهنده احتمال مسئولیت آینده یونسی در پست وزارت اطلاعات است.

انتصاب  عباس آخوندی به عنوان معاون اقشار صنوف، که قرابت نزدیکی با ناطق نوری داشته، سابقه وزارت مسکن دوران هاشمی را داراست و مسئول ستاد اصولگرایان 1388 میرحسین موسوی بوده، احتمال صدارت وزارت مسکن را برای وی به ذهن تبادر می کند.  

انتصاب مجید انصاری به عنوان رئیس ستاد استان تهران، که عضو فعال مجمع روحانیون مبارز است و سابقه طولانی در مجمع تشخیص مصلحت و ریاست کمسیون بودجه مجلس را در چند دوره مجلس داشته است، نیز احتمال گزینش او برای وزارت کشور دور از ذهن نیست.

انتصاب علی ربیعی به عنوان معاونت سیاسی، که مشاور امنیتی سید محمد خاتمی در دوران 8 ساله اصلاحات بوده، نشانه ای از اعتماد مشترک خاتمی و هاشمی به وی دارد.

انتصاب سیدصفدر حسینی به عنوان معاونت امور استان‌ها، که سابقه صدارت وزارت دارایی دارد، نیز از نقش احتمالی وی در کابینه آینده هاشمی حکایت می کند.

به نظر می رسد که سه نامزد انتخاباتی عارف، شریعت و روحانی هم به ترتیب وزیر علوم، بازرگانی و خارجه باشند.(اگر رهبری مخالف روحانی در پست وزارت خارجه باشد، نقش محوری در  شورای امنیت ملی به او واگذار می شود)

..........

کامنت خصوصی:

 سلام سردار. امیدوارم خوب و سلامت باشید. این پیغام خصوصی برای شما ارسال می شود. دو نکته. اولا ریاست شورای عالی امنیت ملی به بر عهده ی رییس جمهور خواهد بود طبق قانون. نکته ی دوم هم این است که آقای دکتر پزشکیان از روحانی و شریعتمداری و عارف، اصلاح طلب تر است

پاسخ:

متشکرم

مقصودم از این پست ارائه شمایی از کابینه آینده هاشمی بود و این پیش بینی ها از اعتبار لازم برخوردار نیست.