کابینه روحانی
ساعت ٦:٢٥ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱۳ امرداد ۱۳٩٢  

هرچند دوستانی که به جناب روحانی رای دادند، انتظار این کابینه را نداشتند. ولی فراموش نکنیم که روحانی همّ خود را بر روی دو مسئله سیاست خارجی و اقتصاد متمرکز کرده است.

روحانی برای مستحکم کردن موقعیت خود در صحنه بین المللی نیاز به کابینه ای قوی دارد. نماد قوام کابینه، بیش از این که متکی به توانمندی وزرا باشد، متاثر از رای مجلس به کابینه است.

متاسفانه جناح بازنده انتخابات برسرگردنه مجلس نشسته و برای روحانی خط و نشانهای فراوانی کشیدند.

البته توقع رای دهندگان به روحانی این بود که وی در برابر جناح بازنده عقب نشینی نکند. ولیکن روحانی که همّش را به بازسازی روابط بین المللی گذاشته، نمی خواهد با مجلس درگیر شده و اولویت جهت گیری دولتش از مسائل خارجی به سوی مسائل داخلی تغییر کند. ضمن اینکه درصورت تقابل با مجلس، کابینه او از رای بالای مجلس محروم شده و چنین مسئله ای موقعیت بین المللی او را به شدت تضعیف می کند.

فراموش نکنیم که آخرین تصمیم درباره اعضای کابینه، در نشستی که هفته پیش با حضور روحانی، هاشمی، خاتمی و سیدحسن برگزار شد، قطعیت یافت.

همچنین انتخاب 2 عنصر کلیدی یکی به نام نهاوندیان(در سمت رئیس دفتر رئیس جمهور) از طایفه اصولگرایان، رئیس سابق اطاق بازرگانی، یار غار سالهای اخیر بازار و بخش خصوصی، فارغ التحصیل آمریکا و مسبوق به سابقه انجمن حجتیه و دیگری تکنوکراتی به نام ظریف(در سمت وزیر خارجه)، که نقطه مقابل اصولگرایان تندرو، مشهور در بین دیپلماتهای غربی، نماینده ایران در سازمان ملل در دوره میرحسین، هاشمی و خاتمی و دیپلمات فعال در مذاکرات قطعنامه 598 بوده است، از منظر چشم تان دورنماند.

روحانی با اتکا به رای ملت و حمایت رهبری، درصدد است تا کابینه اش از رای بالای مجلس برخوردار باشد تا بدین سبب، با نقشی که به محمدجوادظریف خواهد داد، سیاست بین المللی خود را آغاز کند و با توجه به چهره مقبول نهاوندیان در خارج کشور و ارتباطات وی با بازار و بخش خصوصی، از موضع مسئول دفتر رئیس جمهور، از سویی تضمین لازم را به بخش خصوصی داده و از سوی دیگر امکان برقراری ارتباط بین بخش خصوصی با جهان آزاد را برقرارکند.

لذا از دوستان دل نگرانی که از رای خود به روحانی در اندیشه هستند، دعوت می کنم که زاویه دید خود را به راهبردهای روحانی دوخته و آزردگی خود را از کابینه معرفی شده اینگونه التیام بخشند.