تفکیک جنسیت در دانشگاه
ساعت ۱٢:٥۸ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ۳۱ امرداد ۱۳٩٢  

مبحث تفکیک جنسیت دختران و پسران در دانشگاه موضوع جدیدی نیست و تمایلی هم برای ورود به این مبحث ندارم، لیکن با کامنتی روبرو شدم که یک دانشجوی حامی احمدی نژاد در سایت مشرق درج کرده بود و اطلاع دوستان از این نوع نگرش را خالی از لطف ندانستم.

در حاشیه مصاحبه ای که در سایت مشرق (خبر: ۲۴۲۷۶۰تاریخ انتشار: ۳۰ مرداد ۱۳۹۲) از رئیس فعلی دانشگاه علامه طباطبایی درج شده، کامنتی به نحو زیر درج شده بود:

بنده چند دوره تحصیلی در دانشگاه علامه طباطبایی تحصیل کرده‌ام.

با قاطعیت، 2 مورد موجود در مصاحبه را تکذیب می‌کنم:

1. کیفیت غذای دانشگاه، افتضاح است، افتضاح. چند دوره اعتراض کردیم، پیمانکار را عوض کردند، اما بهتر نشد. در واقع به نظر میرسد تقصیر پمانکار نیست و مواد اولیه بی کیفیت است. ماهی اش افتضاح، قرمه سبزی افتضاح، جوجه کبابش سفت. الان چند وقتیست اصلاً دانشگاه غذا نمیخورم.

2. مورد عجیب دوم مربوط به طرح تفکیک جنسیتی است. بنده به عنوان یک دانشجوی حزب اللهی و طرفدار دولت دکتر احمدی نژاد اعلام میکنم اکثریت نزدیک به همه دانشجویان تمام مقاطع با این طرح مخالف بودند و از جمله بنده. طرح برای دانشجویان توجیه نشده بود، با توهین و فاسد انگاشتن دانشجویان اجرا شد و بیان مسئولین وزارت علوم بسیار بد بود. البته شاید اصل طرح خوب باشد، اما این شیوه اجرا بسیار زشت بود.

در مورد اینکه آمار مشروطی‌ها کم شد!!! واقعاً متأسفم که ایشان دانشجویان خودش را نشناخته. دانشجویان دانشگاه علامه طباطبایی، دانشجویانی نیستند که حین کلاس بخواهند دید بزنند! و یا در محوطه مشکلی داشته باشند. همیشه دانشجویان برتر کشور بودند و هستند. سر کلاس‌ها همیشه رویمان به تخته بود و بس. شاید آمار کم شدن مشروطی‌ها به یکی از 2 علت زیر باشد که اشاره نشده است:

1. از حدود سال 89، به تدریج اساتید جوان و مدعو زیاد شدند و این اساتید بر خلاف اساتید هیئت علمی، بد نمره نیستند.

2. تعداد جذب دانشجویان کارشناسی به تدریج کاهش یافت و برای برخی رشته‌ها، به جای مهر در بهمن جذب دانشجو انجام شد.

هدفم از نوشتن این نظر این بود که ضمن دفاع از بسیجیان و حزب اللهی‌ها و تشکر از عملکرد مثبت دانشگاه علامه طباطبایی در افزایش ظرفیت پذیرش و نیز حضور اساتید جوان، اعلام کنم همه چیز را تحمل می‌کنیم، اما "دروغ" را نه.

................

متن کامل این مصاحبه را می توانید در سایت مشرق کد خبر۲۴۲۷۶۰تاریخ انتشار: ۳۰ مرداد ۱۳۹۲ مطالعه نمایید. لیکن برخی سوالات سایت مشرق و اندکی از پاسخ های رئیس دانشگاه علامه چنین است: 

*نحوه اجرا طرح تفکیک جنسیتی در دانشگاه علامه طباطبایی چگونه بوده است؟

*از چه سالی طرح تفکیک جنسیتی در دانشگاه علامه اجرا شد؟

شریعتی: در سال 89 ما کلاس‌های عمومی را جدا کردیم

*نتایج مثبت این طرح چه بود؟

شریعتی: هرچه پیش رفتیم آثار مثبت این طرح را بیشتر شاهد بودیم

*عده‌ای به شما به خاطر بازنشسته کردن اجباری اساتید انتقاد می‌کنند آیا روند بازنشستگی اساتید دانشگاه علامه قانونی بوده است یا خیر؟

شریعتی: امسال ما هیچ استادی را بازنشسته نکردیم و تنها با درخواست یک استاد که خودش درخواست بازنشستگی داشت موافقت کردیم. من به خاطر مسائل شخصی و حفظ عفت عمومی نمی‌توانم خیلی مطالب را بیان کنم.

*عده‌ای معتقدند شما در چند روز اخیر و بدون سابقه قبلی 100 عضو هیئت علمی استخدام کردید؟

*عده‌ای معتقدند دانشگاه علامه با بوجود آوردن پردیس دانشگاه‌ها به جذب دانشجویان پولی اقدام کرده است.

شریعتی: در برنامه پنجم مصوب شده است که دانشگاه‌ها از ظرفیت اضافه‌شان در مقطع ارشد و دکتری پردیس دانشگاه و با اخذ پول ایجاد کند و ما نیز همین قانون را عمل کردیم. امسال نیز همین روند را انجام دادیم.


کلمات کلیدی:   دانشجو ،دانشگاه ،احمدی نژاد ،معارف