از مردم عذر خواهی کنید
ساعت ۱:٢٠ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱٢ آذر ۱۳٩٢  

آسیب های 8 سال دولت احمدی نژاد بسیار بزرگ بود؛ اعتماد عمومی سست شد، وحدت ملی خدشه برداشت، اقتصاد بی ثبات و متزلزل گردید، حیثیت بین المللی جمهوری اسلامی ایران آسیب فراوان دید و دین باوری مردم رو به افول گذاشت.

اما دینمداری که جوهره هویت فرهنگی ماست و تشکیل دهنده بنیه دفاعی این مرز و بوم است و اصلی ترین عاملی است که تا کنون این کشور را دربرابر تهاجم بیگانگان حفظ کرده، اگر آسیب ببیند، برج و باروی کشور فرو ریخته است(1). لذا هیچ آسیبی بزرگتر از تضعیف دینمداری مردم محسوب نمی شود(2) و توقع نابجایی نیست، اگر تقصیر افول دینمداری را متوجه روحانیت بدانیم و نابجا نیست، اگر صدای اعتراضی از روحانیت برخاست، پشت پرچم وی درآییم.

آیت الله امجد که یکی از اوتاد این مرز و بوم و از معترضین سرشناس نسبت به برخی حوادث گذشته (و درعین حال کام بسته آن ایام) است، روحانیتی را که رای به احمدی نژاد را رای به دین و دینداری و رقبای انتخاباتی وی را ضد دیانت معرفی می کردند  نصیحت کرده و از آنان خواسته است: باید بابت ۸ سال گذشته، عذرخواهی کنند.

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب به نقل از آیت الله محمود امجد نوشت (3):

اگرچه در سال های گذشته، به هشدارهای مکرر در خصوص بی تدبیری های صورت گرفته از سوی دولت وقت، بی توجهی شد؛ اما با گزارش اخیر رییس جمهور، مشکلات ناشی از سوء مدیریت ها مسجل شد و البته مردم هشیار هستند و می دانند؛ آنچه که گفته شد؛ تنها گوشه ای از مشکلات، آن هم در حوزه اقتصادی بود؛ درحالی که مشکل بالاتر بی اخلاقی ها و بازی کردن با آبرو و حیثیت افراد بود که بماند!

 از قول من همه جا بگویید و خصوصا همه رسانه ها این مسئله را بگویند؛ ارباب عمائمی(علمایی) که از رییس دولت قبل حمایت و برای وی به نام دین تبلیغ کردند؛ حال که گوشه ای از کار را فهمیدند؛ باید استغفار و به واسطه مشکلات پدید آمده، از مردم عذرخواهی کنند.

اگر مردم در فضای آزاد کسی را انتخاب کنند که حرفی نیست؛ اما وقتی به مردم القا می کنیم که اگر به فلانی رأی دهید دینتان حفظ شده و رأی دادن به دیگری موجب از دست رفتن دینتان می شود؛ چنین مشکلاتی پیش می آید؛ دین ملکوک می شود و مردم مشکلات را به پای اسلام می گذارند. بنابراین کسانی که چنین القا کردند؛ برای آن که دامن دین، از این سوء مدیریت ها و بی تدبیرها منزه شود، باید هم به درگاه خدا استغفار و توبه کنند و هم از مردم عذرخواهی کنند.

 ما عمامه به سرها نه اصول دین هستیم و نه فروع دین؛ آنان که با آبرو و حیثیت مردم بازی کردند؛ اگر امروز توبه و از محضر مردم رسما عذرخواهی نکنند؛ مسوولند.مسئله ما، فرد رییس دولت قبل نیست؛ مشکل، ملکوک کردن دین است؛ باید مردم آگاه شوند که این مسائل را به پای دین نگذارند. منظور من این است که همه آقایانی که به عنوان دین این موارد را به مردم القا کردند؛ باید عذرخواهی کنند؛ تا مردم این بی تدبیری ها را به پای دین ننویسند و کمبود ها را ناشی از اسلام ندانند.

.......................

1- برای حفظ فرهنگ دینی هماره باید 4 اصل "بعثت" ، "غدیر" ، "عاشورا" و "انتظارفرج" شناخته و پاسداری شود (البته فراتر از آنچه مرسوم اصولگرایان سنتی است) و از خطر تحریف و یا تضعیف مصون بماند.

 2- یاد آوری این نکته نیز ضروریست که گرچه رفتار دوگانه جریان احمدی نژاد و جریان رادیکالیزم جناب مصباح یزدی، آسیب فروانی به دیانت و دینداری زد، متاسفانه تئوریسین های سرشناس اصلاح طلب نیز در دوران حاکمیت اصلاح طلبان، آسیب های کمی به دینمداری مردم نزدند؛ آسیب های که بیش از همه به باورهای بدیهی و بنیان های فکری قشر روشنفکر و نسل سومی ها وارد آورد.

3- سایت انتخاب، کد خبر: ۱۳۹۴۰۵ ، تاریخ انتشار: ۱۱ آذر ۱۳۹۲