چرخش سیاست خارجی آمریکا
ساعت ٤:۳٩ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٢ شهریور ۱۳٩۳  

ظهور جریانی به نام داعش بهانه خوبی برای توجیه چرخش سیاست خاورمیانه ای آمریکا و نزدیکی دولتمردان آمریکایی به حکومت بشاراسد شده است. آمریکایی ها که بعد از شکست طرح بهارعربی، درپی تغییر سیاستهای خاورمیانه ای خویشند، از موجود وحشتناکی به نام داعش که موجب وحشت کشورهای منطقه شده، بهانه ای برای به روزرسانی سیاست های منطقه ای خویش ساخته اند. در این رابطه همکاری آمریکا با دولت سوریه که مخالفینش تا چندی پیش مورد حمایت آمریکا بودند، عمق چرخش سیاست خاورمیانه ای آمریکایی ها را نمایانتر می سازد. این چرخش در پاره ای از موارد (مانند توقف ادامه مخاصمه با حکومت بشار و نیز مقابله با تهدی داعش؛ هرچند که مقابله ای محدود باشد) با استراتژی فراملی جموری اسلامی ایران در تضاد نخواهد بود.

سایت انتخاب در خبر: ۱۷۷۷۴۵ به نقل از نشریه ایندیپندنت با تیتر"آمریکا مخفیانه به دولت سوریه در مبارزه با داعش کمک می‌کند" نوشت: نشریه ایندیپندنت به نقل از یک «منبع» اعلام کرد آمریکا هم اکنون دولت بشار اسد را با ارائه اطلاعات درباره محل دقیق رهبران گروه های تروریستی به واسطه سازمان جاسوسی آلمان کمک می کند.

موضوع دخالت نظامی آمریکا در سوریه علیه داعش  پس از آنکه ژنرال مارتین دمپسی، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا در این باره گمانه زنی کرد مورد توجه رسانه ها و تحلیگران قرار گرفت. دمپسی روز گذشته (جمعه) اعلام کرد که داعش را نمی‌توان از خارج از سوریه نابود کرد. "آیا می‌توان این گروه را بدون حمله به آن قسمت از سازمان که در سوریه است نابود کرد؟ جواب نه است."

همچنین ایندیپندنت به نقل از چاس فریمن، سفیر سابق آمریکا در عربستان نوشته است:

از آنجا که (منطقه تحت اشغال) داعش مرز عراق و سوریه را (در) برداشته است، باید سیاستی یکپارجه علیه آن در هر دو کشور اتخاذ شود.

ایندیپندنت نوشت: سفیر سابق آمریکا در عربستان سعودی بر این باور است که حمله آمریکا علیه داعش در سوریه ممکن است موجب به اشتراک گذاشتن اطلاعات با مخالفان داعش و حتی با گروه هایی باشد که ما با آنها اختلاف داریم. تحولات عجیبی در خاورمیانه به وقوع پیوسته است.

این روزنامه در حالی که اذعان دارد سیاست کشورهای غربی طی 3 سال اخیر حمایت از معارضان سوری از جمله جبهه النصره و داعش بوده اند نوشته است:

"تنها نیرویی که قادر به مقابله با این گروه های تروریستی در سوریه است، نیروهای دولتی هستند"

به گفته فریمن:

"بدون همکاری سوریه، عربستان، ایران، روسیه و ترکیه نمی توان داعش را منزوی کرد"


کلمات کلیدی:   سوریه ،آمریکا ،داعش ،ایران