چرا صدا و سیما درباره برخی دیدگاههای امام سکوت کرده؟!
ساعت ٩:۱۱ ‎ب.ظ روز شنبه ٢٠ دی ۱۳٩۳  

سید حسن خمینی در مراسم اختتامیه همایش معاونان و مدیران فرهنگی واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی سراسر کشور که در پژوهشکده امام خمینی و انقلاب اسلامی برگزار شد، در خلال ارائه ی نکات تازه ای از تعریف فرهنگ و کاربردی شدن آن، روی موضوعی انگشت گذاشت که گویی می خواسته پرده از داغ دل ما بردارد.

سید حسن خمینی در بخش های پایانی سخنان خود در آن نشست اظهار داشت:

نمی شود گفت «امام تا سال 1366» را قبول دارم و این دو سال آخر را قبول ندارم!

یادگار گرامی امام در بخش پایانی سخنان خود به موضوع «تحجر» پرداخت و گفت: جامعه ما معتقد است که امام راحل قرائت برتر، کامل تر و صحیح تر از دین را دارد. باید ببینیم همانطور که آیت الله هاشمی هم به این موضوع پرداختند، فرمایشات یکسال آخر عمر امام در خصوص تحجر، امروز کجاست؟ ایشان در مقابل چه کسی گفت می خواهم فدای مبارزه با تحجر شوم؟ نمی شود گفت «امام تا سال 1366» را قبول دارم و این دو سال آخر را قبول ندارم!

وی تصریح کرد: مراقب باشبم به اسم دین به سمت تحجر نرویم و به نام مقابله با تحجر نیز با ارزش های دینی ستیزه نکنیم. ببینیم تعبیر مارهای خوش خط و خال که امام برای برخی متحجرین به کار بردند، چه شد؟ اما تلویزیون به این مسائل نمی پردازد. امام از چه کسانی خون دل خورد، اینها باید معلوم باشد.

مسیر(مبارزه با تحجر) فدایی می خواهد

آیت الله سید حسن خمینی با بیان مجموعه فرهنگی دانشگاه آزاد بر اساس قرائت امام است اینکه تأکید کرد: این مسیر(مبارزه با تحجر) فدایی می خواهد؛ امام وقتی با شاه و سپس با آمریکا و صدام جنگید نگفت می خواهم فدا شوم، اما در مقابل تحجر این سخن را گفت؛ لذا باید به تحجر به عنوان یک نقطه حساس و خط قرمز توجه کرد.(1)

اینگونه اظهارات دارویی برای جامعه دردمندان محسوب می شود. اما صدا و سیما که وظیفه دردشناسی اجتماعی را برعهده دارد و نیز باید برای درمان دردها نقش اساسی ایفا کند، نه تنها وظیفه شناسی نمی کند، بلکه سخنان دردشناسانی چون سیدحسن خمینی را هم به گوش مردم نمی رساند. آیا چنین رفتاری نباید منعکس کننده گرایشات تحجرگرایانه در صدا و سیما تلقی شود؟!   

.................

1 – منبع سایت انتخاب خبر: ۱۸۴۵۶۷ تاریخ انتشار: ۲۰ دی