تاملی در عزل بنی صدر

تامل در این خبر بسیار ارزشمند و گویای ابعاد تبیین نشده ای از سیره امام خمینی است. هرچند که افراد مختلف برداشت واحدی از این خبر نخواهند داشت. لیکن این حادثه که عزل بنی صدر منجر شد، نشان میدهد که مانند جلسه ادامه ی جنگ بعد از فتح خرمشهر، نظر اولیه ی امام عزل بنی صدر نبوده است.

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب با کد خبری: ۲۱۱۱۲۶ در تاریخ ۰۱ تیر ۱۳۹۴ نوشت:

عبدالله جاسبی رئیس سابق دانشگاه آزاد در خاطره ای که برای اولین بار می گوید به ماجرای عزل بنی صدر می پردازد. این مصاحبه در آبان ماه 1392 به مناسبت بازخوانی فعالیت های حزب جمهوری اسلامی انجام شده است و در مستند "داستان ناتمام یک حزب" که تیر ماه امسال رونمایی خواهد شد بخش هایی از آن مورد استفاده قرار گرفته است.

جاسبی در این مصاحبه می گوید، سال 1361 ما جلسه‌ای با آیت‌الله خامنه‌ای دبیرکل وقت حزب داشتیم. من همین طوری از ایشان سوال کردم آقای خامنه‌ای حالا خودمانیم چطور شد که امام با عزل بنی‌صدر مخالفت کردند؟ چون بالاخره اگر امام موافقت نمی‌کردند حزب هم اقدامی نمی‌کرد علیه بنی‌صدر و در اصل این اجازه امام بود که حزب هم توانست علیه بنی‌صدر اقدامی انجام دهد.

آقای خامنه‌ای در آن جلسه نقل کردند که ما‌‌ همان خرداد 60 جلسه‌ای را با امام داشتیم. همین که امام وارد جلسه شدند من بودم و شهید بهشتی و آقای هاشمی. امام بی‌مقدمه شروع کردند به اعتراض کردن به ما که شما از خدا نمی‌ترسید؟ چرا آن قدر اختلاف ایجاد می‌کنید؟ چرا به فکر مردم نیستید؟ یک آن آقای هاشمی ناراحت شدند و شروع کردن به تند صحبت کردن به امام که ما خجالت بکشیم؟ آن قدر این بنی‌صدر علیه ما حرف می‌زند و آبروی ما را می‌برد شما حرفی نمی‌زنید؟! و بعد آقای هاشمی ساکت شدند و زدند زیر گریه! امام جلسه را ترک کردند و ما هم همین‌طور سکوت کرده بودیم.

فردای آن روز حاج احمد آقا به ما زنگ زدند و گفتن دیشب امام خوابشان نبرده است و حکم عزل بنی‌صدر را از فرماندهی کل قوا صادر کرده‌اند و چند روز بعد نیز حکم عدم کفایت سیاسی بنی‌صدر در مجلس مطرح شد و رای آورد. این داستان عزل بنی‌صدر بود که چطور به تایید حضرت امام رسید.

نماینده مردم تهران در مجلس بررسی و تصویب کلیات طرح هسته‌ای مجلس در جلسه امروز را تدبیر رئیس مجلس برای جلوگیری از فضاسازی‌ها عنوان کرد.

/ 2 نظر / 72 بازدید
حکمت

سلام حاجی. نماز روزه هاتون قبول برادر بنی صدر نیز خودش را اپوزیسیون نظام می دانست. یادنون که هست! حالا ما یک سئوال در مورد اپوزیسیون خواندن شما بپرسیم نباید شما نشون بدید؟ نبایدجواب بدی حاجی جون؟

لبیک89

سلام متاسفانه تاریخ انقلاب اسلامی فقط براساس گزارش های شفاهی افراد روایت شده و دراین میان نسل امروز میماند و سوال ها وابهاماتی بسیار از مهم ترین موقعیت تاریخی کشور خود یعنی از انقلاب تا کنون !ارگان های فرهنگی ومسئول هم تلاشی برای مدون نمودن تاریخی که نه مربوط به 100سال پیش بلکه مربوط به همین 30سال قبل است انجام نداده اند. یاعلی