دفاع مقدس (قسمت8)

مصاحبه با روزنامه ایران هفته دفاع مقدس 1393(قسمت آخر)

س: برخی از افراد مدعی شده بودند که اگر امام(س)اجازه می دادند ما بصره را نیز می گرفتیم به نظر شما این اظهارات شدنی بود یا در حد شعار باقی می ماند؟

ج: امام با قطعنامه قبول و اعلام نوشیدن جام زهر، مظلومیتش را برای همگان نمایان کرد و همین اقدام سبب شد که نیروی فوق العاده ای به سوی جبهه ها سرازیر شود و آن شگفتی را در مرصاد بیافرینند؛ سه بار عراق را از جنوب اهواز تا لب مرز عقب برانند، آخرین باری که در منطقه خوزستان، ارتش عراق به آن سوی مرز رانده شد، فرمانده سپاه آقای رضایی از طریق آیت الله خامنه ای به امام پیغام دادند که ما آماده ایم جنگ را به سوی عراق ادامه دهیم که البته به نوعی انعکاس آمادگی روحی و منعکس کننده خود باوری بود. اما امام موافقت نکرد و فرمود ما قطعنامه را نه به صورت تاکتیکی بلکه به صورت واقعی پذیرفته ایم.

س: سخنان ابهام آمیز برخی از فرماندهان این شک را بر می انگیزد که گویی از طرف اهالی سیاست بر روی حضرت امام(س)برای پذیرش قطعنامه فشاری تحمیل شده بود،شما این ادعا را تایید می کنید؟

ج: نامه ای که امام به آیت الله هاشمی داد تا علت پذیرش 598 را برای خبرگان قرائت کند توجهات را به نکته ای جلب می کند. ولی امام در پیام استقامت خود که در تیرماه 1367 منتشر کرد، می فرماید:" به واسطه حوادث و عواملی که از ذکر آن فعلا خودداری می کنم و به امید خداوند در آینده روشن خواهد شد و با توجه به نظر تمامی کارشناسان سیاسی و نظامی سطح بالای کشور که من به تعهد و دلسوزی و صداقت آنان اعتماد دارم، با قبول قطعنامه و آتش بس موافقت نمودم" یعنی از سویی امام روشن شدن علل پذیرش 598 را به آینده موکول می کند و از سوی دیگر اعتماد خود را نسبت به بالاترین سطوح سیاسی ونظامی کشور ابراز می دارد. لذا به نظر می رسد که متهم کردن هریک از شخصیت های سیاسی و یا فرماندهان نظامی، با شاخص هایی مورد نظر امام خمینی انطباق ندارد.

س: آیا واقعا همه حقیقت جنگ زیبا و مقدس بود؟

ج: مردم اساسا دوست دارند که از پیروزی بشنوند. واژه دفاع مقدس که ابداع گر آن آیت الله خامنه ای است، به نظر می رسد که به این دلیل این نام را برای آن برگزیدند که با وجود همه چالش ها و تجربه هایی دارای چالشی که در جنگ بوده، باید به مقدسات آن پرداخته شود و خلل کاستی ها را در اطاق های فکر باید بررسی کرد و از کاستی ها درس گرفت.

س: فرماندهانی که در سپاه زمان جنگ خدمت می کردند بیشتر از جوانان بودند و کمتر آموزش نظامی دیده بودند،عواملی که سبب موفقیت این جوانان در دوران دفاع شد را برا ما بازگوکنید.

ج: عواملی وجود دارد که مطرح کردنش در وضعیت فعلی دشوار است. به عبارت دیگر چون باورهای عمومی دستخوش آسیب شده، مطرح کردن پاره ای از مفاهیم نه تنها بی اثر است بلکه اذهان را به سمت انکار حقایق می کشاند. لذا بجای پاسخ به این سوال، پاسخش را به خلوت افراد احاله می دهم. آنجایی که جای تردید نیست که افرادی چون قاسم سلیمانی که امروز ژنرال زبردست شماره یک خاورمیانه شناخته می شود و پرستیژ پرطمطراق افرادی چون ژنرال شوارتزکف آمریکایی را که در جنگ آمریکا علیه عراق، به شخصیت شماره یک نظامی جهان مبدل شده بود، پشت سرگذاشته است.

/ 0 نظر / 21 بازدید