گوشه‌هایی از مذاکرات هسته‌‏ای

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب، مطلبی را تخت عنوان " انتقاد ظریف: ترجمه غلط منتشر می‌کنند"
منشر کرد که نکات برجسته‌ی آنرا ارائه می‌کنم هرچند که بیش از 50% آنرا نتوانستم حذف کنم

  •  گزیده‌ا‌ی از مصاحبه‌ی ظریف

وزیر خارجه کشورمان گفت: می‌خواهیم در کوتاه‌ترین زمان با 1+5 به توافق برسیم که امیدواریم این کار طی شش ماه انجام شود.

وی گفت : طبق برنامه حداکثر ظرف یک سال از تاریخ اجرایی شدن، مرحله اول مذاکرات برای رسیدن به راه‌حل جامع می‌تواند انجام شود و توافق نهایی به اجرا گذاشته شود که فکر می‌کنم تا بهمن سال دیگر بکشد،

رییس هیات مذاکره‌کننده ایران گفت: تاریخ جلسات سطح سیاسی تا آخر اردیبهشت و خرداد را هماهنگ کردیم اما تا خرداد چندین جلسه سطح سیاسی وکارشناسی را توافق کردیم که برگزار کنیم و اولین آن جلسه کارشناسی درحاشیه نشست بعدی شورای حکام است وجلسه سیاسی بعدی از 26 تا 29 اسفند که در سطح سیاسی نشست برگزار می‌شود.

وی گفت: راه دشواری در پیش داریم و ما تاکید کردیم دو طرف باید مراقبت کنند و باید در اقدامات و اظهارات کاری نکنند که بی‌اعتمادی مردم ایران را تشدید کنند و از این فرصت بی‌نظیر و تاریخی که مردم ایران با حضور در انتخابات و مراسم راهپیمایی 22 بهمن فراهم کردند استفاده کنند و از اظهاراتی که فقط برخی گروه‌های فشار را راضی می‌کند خودداری کنند.

ظریف اظهار کرد : فضای مذاکرات خیلی جدی بود و دو طرف معتقد بودند که برای جلسه اول شاید قدری مثبت تر از آن چیزی بود که فکر می‌کردیم.

وی تاکید کرد: ما نمی‌پذیریم کسی برای ما نسخه بپیچد. در زمان مذاکره هیچ کس این امکان را نداشت و نخواهد داشت که با نمایندگان ایران جز با زبان احترام و تکریم صحبت کند.

وی یادآور شد: فعلا در ابتدای راه هستیم و نیاز است به جزییات بپردازیم که در برخی موارد فنی خواهد بود و موضوعات ریز حقوقی مطرح خواهد بود.

وزیر خارجه کشورمان گفت: هنوز درباره همه مسایل و جزییات به توافق نرسیدیم.

ظریف گفت: مسایل دفاعی و توانمندی ما خارج از این مباحث است

وی گفت: هنوز چیزی مکتوب نشده است اما موضوعات دو طرف در جلسه دو روز گذشته مطرح شده و توافق هم کردیم که در میان راه دو طرف همدیگر را سورپرایز و متعجب نکنند.

ظریف در پاسخ به این پرسش که درباره راکتوراراک و محدوده غنی‌سازی و مسایل دیگر در چارچوب توافق ژنو بحث شد؟ گفت که اگر درباره این مسایل بحث شده بود که دیگر مذاکرات تمام شده بود.

ظریف تاکید کرد: بحث همکاری‌های هسته‌ای هم داریم که از همین مذاکرات یک جلسه تکنیکی مقدماتی درباره همکاری‌های هسته‌ای داشتیم. وی ادامه داد : در جلسه بعدی فنی بیشتر با بحث هسته‌ای مثل غنی‌سازی صحبت می‌کنیم و بعد در جلسه رسمی درباره تحریم‌ها صحبت خواهیم کرد .

وزیر امور خارجه کشورمان تاکید کرد که دراین مذاکرات موضوعات مطرح شد نه این که این موضوعات نهایی شده باشد.

در زمینه همکاری هسته‌ای برای ساخت راکتور هسته‌ای و غیره...

ظریف خاطرنشان کرد: به برخی موضوعات در توافق ژنو نپرداختیم و موضوع مرحله اول نبوده است ضمن این‌که اقدامات خلاف جهت اطمینان است.

وی گفت: درفضا و لحن مذاکرات احترام متقابل درباره نمایندگان ایران وجود دارد اما در فضای بیرونی چنین چیزی نمی‌بینیم و امیدواریم این فضا در بیرون مذاکرات باشد تا کار را بهتر پیش ببریم.

وی گفت: من ندیدم به غیر از مطالبی که برخی گروه‌ها در طرف مقابل می‌گویند کما این‌که برخی هم در داخل کشور خودمان می گویند اما ما که نباید به این مطالب واکنش نشان دهیم و این اقدامات برای اعمال فشار است.

وزیر خارجه کشورمان گفت: متاسفانه برخی دوستان حرف‌های نامربوطی را می‌زنند که هیچ منبع موثق و جدی ندارد، اما به طور جدی در سایت‌های داخلی منتشر می‌شود.

ظریف گفت: چیزهایی وجود خارجی ندارد و یا ترجمه غلط منتشر می‌کنند و گاهی حرف‌های نامربوط به تیتر یک تبدیل می‌شود . در آمریکا وقتی می‌خواهد سیاست سازی شود همه گروه‌های فشار و کنش‌گران غیر دولتی که بسیاری از آنها از منابع صهیونیستی تعذیه می‌شوند شروع به صحبت می‌کنند اما در آمریکا 99 درصد مردم به این مطالب اهمیت نمی‌دهند اما در ایران به خوبی منتشر می‌شود.

وی به خاطره‌ای از یک سوال خبرنگاری در قم اشاره کرد و گفت : در سفری که به قم رفته بودم برای دیدار با مراجع یک خبرنگار از من پرسید که نظرتان درباره حضور نمایندگان رژیم صهیونیستی در مذاکرات چیست؟ و من صراحتا گفتم که آنها هیچ جایگاهی در مذاکرات ندارند و بعد در سایت‌ها دنبال منبع این خبر گشتم اما متاسفانه مشاهده کردم جز یک سایت داخلی به نقل از یک سایت نامربوط عبری این خبر را منتشر کرده و بعد پاسخ من بر روی سایت‌های انگلیسی قرار گرفت و متاسفانه این مساله باعث شد پاسخ من در دنیا مطرح شود تا برای رژیم صهیونیستی در مذاکرات جایی پیدا شود.

وی درباره اظهارات اخیر مقام معظم رهبری و تاثیر آن در مذاکرات گفت که این اظهارات تاثیر بسزایی بر مذاکرات دارد و پیام رهبر دیدگاه مردم ایران را بیان داشت که درباره رویکرد غرب مشکوک هستند اما در عین حال بر این مساله تاکید می‌کنند که ایران نسبت به اجرای توافقات متعهد است

...................................

اقتباس از سایت انتخاب کد خبر: ۱۴۹۱۲۰ تاریخ انتشار: ۰۱ اسفند ۱۳۹۲

/ 0 نظر / 18 بازدید