چالشهای دیپلماسی روحانی

در 11 بهمن 1392 مصاحبه ای از من در سایت شفقنا منتشر شد که بخشی از آنرا که مرتبط با موضوع این پست میباشد با ویرایش جدید ارائه کرده ام شاید ارزشی داشته باشد (قسمت آخر)

 پرسش: چالشهای دولت حاضر در بخش خارجی از منظری گسترده تر به چه شکل است؟

 پاسخ: آمریکایی ها بعد از فروپاشی نظام دو قطبی تلاش می کردند نظامی تک قطبی در دنیا برقرار کنند. از آن زمان تا به امروز، سناریو های مختلفی را در سطح جهان و به ویژه خاورمیانه دنبال کرده اند که این تلاشها نتیجه نداده و کشتی متلاطم آمریکایی ها در صحنه‌ی بین‌المللی به ساحلی که می خواستند، پهلو نزده است. در همین راستا آمدند محور شرارت را طرح کردند و پیرو آن گفته شد که می خواهند خاورمیانه ای جدید را طراحی کنند که این طرح شکست خورد. بعد از آن حرکتی که به عنوان بهار عربی از آن یاد می کردند هم شکست خورد. بنابراین از سویی حوادث خاورمیانه، آنها را درگیر کرده است و از سوی دیگر، چین و ژاپن نیز تا حدودی آمریکا را در حوزه اقتصاد با مشکل مواجه کرده‌اند، لذا از سوی رقبای خود نیز دچار مشکل هستند. بنابراین آمریکایی ها وضعیت چندان آسوده‌ای برای تصمیم‌گیری ندارند. راهبردهای آنها از فروپاشی شوروی تا امروز - به ویژه در خاورمیانه- با تغییراتی هر چند غیر اساسی روبه‌رو بوده است.

به دلیل وجود این وضعیت، آمریکا می‌خواهد منطقه را به گونه‌ای مدیریت کند که در آن طرح، قدرت ایران را در حداقل ممکن به رسمیت بشناسد.

مساله اینجاست که آنها هم دچار چالش با پارامترهای قدرت داخلی به ویژه جریان لابی صهیونیست هستند که نمی خواهد قدرت ایران به رسمیت شناخته شود زیرا رونق بازار آنها به ایران هراسی بسته است.

از سوی دیگر دموکراتها با روی کار آوردن اوبامای رنگین پوست به دنبال این بودند که با گرفتن پز بشردوستانه و با طرح بهار عربی، تا حدودی موقعیت خود را در خاورمیانه بهبود بخشند و با این برگ برنده، دور بعدی ریاست جمهوری را نیز ببرند. در حالیکه رقبای داخلی‌شان یعنی جمهوری‌خواهان نمی خواهند آنها باردیگر پست ریاست را به دموکراتها واگذار کنند.

 پرسش: و سنگ اندازی می کنند.

 پاسخ: بله! چون موافق نیستند، تلاش می کنند این ایده، حداقل در زمان اوباما به نتیجه نرسد. اوباما نیز وقت چندانی ندارد. تقریبا از تابستان 93 دیگر دوره دولت اوباما تمام شده فرض می‌شود و عملا کاری نمی‌تواند انجام دهد و هر گونه تلاش اوباما بعد از تابستان 93 ، آب در آسیاب جمهوری‌خواهان ریختن است. اینها مشکلاتی است که آنها دارند.

از سوی دیگر همچنان آمریکاییها می‌خواهند حس ابرقدرت بودن را زنده نگهدارند و نمی‌خواهند به رسمیت شناختن قدرت ایران، تداعی کننده افول ابرقدرتی‌شان باشد. لذا مجبورند در افکار عمومی خود وانمود کنند که بلاخره ایران را زیر بلیط خود کشیدند. در حالیکه نمی‌توانند یک روزه افکار عمومی مردم خود و  و افکار جهانی را تغییر دهند.

/ 0 نظر / 22 بازدید