هفته دفاع مقدس (قسمت1)

مصاحبه با روزنامه ایران هفته دفاع مقدس 1393(قسمت اول)

س:

در سال های گذشته شاهد آن هستیم که تحریم ها و مشکلات ناشی از آن بر زندگی ها تاثیر گذاشته است و مردم نیز نسبت به این فشار ها شکایت دارند و این در حالی است که در زمان جنگ مشکلات به مراتب بیشتر از امروز بود و مردم نه تنها شکایتی نداشتند بلکه فرش زیر پای خود را به جبهه ها می فرستادند.به نظر شما دلیل این تغییر رویکرد مردم چیست؟

ج:

وضعیت عمومی جامعه در اول انقلاب با الان قابل مقایسه نیست.یکی از عوامل آن است که مردم درآن زمان از زیر فشار های یک نظام مستبد شاهنشاهی بیرون آمده بودند و می دانستند که برای انقلاب خو باید هزینه کنند و برای این هزینه ها آمادگی داشتند.

از سوی دیگر با گذشت زمان نسل هایی در این کشور به وجود آمده اند که نه تنها آشنایی با آن دوران ندارند بلکه اعتراض می کنند چرا با آن رژیم مقابله کرده اید!

عامل دیگر هم اینکه در زمان جنگ مردم احساس نمی کردند آنچه از مسئولان می شنوند غیر واقعی است و به قصد امتیاز آوردن در انتخابات، تبلیغات و دعواهای جناحی سخن می گویند.

عامل دیگر هم رسانه هایی بود که در آن زمان مشغول به کار بودند.مردم ما در زمان طاغوت به اخباری که اعتماد داشتند که از بی بی سی می شنیدند و به خبرهای منتشر شده از رادیو- تلویزیون شاهنشاهی اعتماد نداشتند. اما بعد از انقلاب و در طول یک دهه وضعیت برعکس شد و مردمی که به رادیو- تلویزیون داخلی بی اعتماد بودند، به صدا و سیمای جمهوری اسلامی کاملا مطمئن شدند و در مقابل بی بی سی و رادیو آمریکا در افکار عمومی مردم به رسانه ای منفور تبدیل شد. ولی آیا الان وضعیت دهه اول انقلاب ادامه دارد و باز هم وضعیت رسانه ای کشور به همان صورت است؟!

 در آن زمان وحدت کلمه به شکل واقعی به ویژه میان رسانه ها و مردم وجود داشت و چند روزنامه مانند اطلاعات،کیهان،رسالت و جمهوری اسلامی برای مردم خبر تهیه می کردند. حتی در سالهای اول انقلاب که روزنامه انقلاب اسلامی از سوی ابوالحسن بنی صدر و روزنامه میزان؛ ارگان نهضت آزادی، منتشر می شد. اگرچه روزنامه های رسالت، انقلاب اسلامی و میزان هرکدام حزب یا جناحی را نمایندگی می کردند و سایر اقشار به مطالب منتشره از سوی آنها اعتماد کامل نداشتند، اما در حوزه سیاست خارجی و اخبار بیگانگان، اعتماد عمومی را جلب کرده بودند و مردم هم احساس نمی کردند از رسانه ها دروغ می شنوند.

/ 0 نظر / 24 بازدید