درباره داعش (قسمت2)

 ادامه پست قبل

5 - دوره سوم در اینجا تمام شد؟

رشید:بله! پس دوره اول، وهابیتی که شبه جزیره عربستان را به حکومت سعودی تبدیل کرده است، دوره دوم شامل مقابله با ارتش سرخ و دوره سوم نیز داستان بهار عربی است. دوره چهارم با دوره های اول، دوم و سوم تفاوت بسیاری دارد. در دوره دوم، ایران و عربستان و آمریکا به عنوان شاخص- ایران به شکل مستقل، آمریکا به عنوان سردمدار غرب و عربستان نیز نماینده ارتجاع عرب- متحد بودند. اتحاد آنها تنها از جهت هدف بود و  نه روش، انگیزه، برنامه یا مدیریت. در دوره بهارعربی از این جریان ها، ایران در صحنه نبود زیرا ایران به عنوان هلال شیعی شناخته می شد و طرح شکل گیری بهار عربی نیز در برنامه آنها در مقابل هلال شیعی مطرح بود یعنیدر چیدمان آنها ایران در مقابل این بهار عربی قرار می گرفت. اینکه ایران در این ماجرا تا چه اندازه نقش داشت، خارج از بحث ماست اما به اعتقاد من در این دوره جدید، آمریکا هم نیست. این نکته بسیار مهمی است که امروز به دلایل مختلف سیاسی و نگرشی در رسانه های ما اصلا مطرح نیست. اگر متد تبلیغاتی ایجاب می کند که امروز، داعش را آمریکا بدانند، یک موضوع است که ما با آن کاری نداریم اما برخی نیز این نگرش را دانرد که راه اندازی داعش یعنی اجرای برنامه های آمریکا در عراق؛ من با این نظر مخالفم. درست است که آمریکایی ها در تاسیس داعش موثر بودند. نطفه داعش در سوریه بسته شد و اسراییلی ها و آمریکایی ها در آن نقش مهمی داشتند که تردیدی در آن نیست؛ اما باور من این است که شکست مرسی، شکست بهار عربی است. شکست بهار عربی نیز به معنای عدم کارایی سلاحی به نام تکفیری ها برای آمریکاست. در نگاه از این زاویه می توان گفت، در نشست های ژنو که در مورد سوریه هم بود، عربستان و آمریکا بوی ناهمخوانی می دادند. این ناهمخوانی دال بر این است که نگاه امریکا نسبت به تکفیری ها با نگاه عربستان متفاوت شده است؛ پیش از این نیز تفاوت داشت اما اشتراک هدف داشته اند که امرز آن را نیز ندارند. همانطور که گفته شد در دوره دوم، ایران به عنوان شاخص کشورهای انقلابی، عربستان به عنوان شاخص کشورهای مرتجع و آمریکا هم به عنوان شاخص اردوی غرب، هر سه حامی جریانی بودند که بعدها نام آن «طالبان» شد. در آن زمان، طالبان و القاعده نبود و بعدها القاعده زاییده شد. در دوره سوم، ایران از صحنه خارج است و عربستان و آمریکا هستند. در دوره چهارم نیز عربستان از صحنه خارج است؛ در نتیجه عربستان سعودی در پشت صحنه اصلی آنچه که در عراق تحت عنوان داعش در حال رخ دادن است، قرار دارد.

6 - در تولید یا همراهی؟

رشید: تولید به چه معنی؟ تقویت؟

7 - خیر! اصلا ایجاد و تولد چنین گروهی، هر چند شعبه ای از گروهی بزرگتر.

رشید: نقطه انسجام و بسته شدن نطفه اینها مربوط به حدود 200 سال پیش است.

8 - اگر مبنا نگاه تاریخی باشد، تفکر تکفیر در گذشته های دورتر، زمان عباسی ها، صفویه و حتی در صدر اسلام نیز وجود داشته است. در حال حاضر نیز داعش، داعیه احیای خلافت عباسی دارد و شیعیان را «روافض صفویه» می نامد، بنابراین پیشینه تاریخی این موضوع فراتر از 200 سال گذشته است.

رشید: سابقه تاریخی بسیار دوری وجود دارد که شیعه را «رافضی» می دانند؛ در آن زمان اهل سنت، شیعه را رافضی می دانسته است اما بیرون آمدن مولودی به نام وهابیت از دل اهل سنت، متعلق به بیش از دو سده قبل نیست. این نطفه ای که با دست انگلستان بسته شده است، از نظر ایدئولوژیک، ماندگاری و پیوستگی دارد و از نظر روش و کاربردی بودن آن متفاوت شده است.

ادامه دارد... 

/ 2 نظر / 19 بازدید
علی م

چرا امریکاییها در دوره جدید یعنی درداعش عراق نقشی ندارند؟به نظرم این جای تامل بیشتر دارد وارتباط داعش وبعثیهانمیتواند خارج از طرح امریکاییها باشد!

علی الف

با سلام وتشکر از شما التماس دعا