آیا اسرائیل تغییر جهت می دهد؟

اسرائیل برای برون رفتن از وضعیت فعلی مجبور است افکار عمومی جهانیان را به سوی خود منعطف سازد و حال آنکه درحال حاضر جنایات اسرائیل در غزه عواطف مردم جهان را جریحه دار کرده است. بازگرداندن جهت گیری افکارعمومی از سوی فلسطینی ها به سوی اسرائیل در وضعیت فعلی میسر نیست. لذا اوباما از رئیس دولت اسرائیل خواسته است که به طور یکطرفه آتش بس را بپذیرد. اما چنین اقدامی به معنای تغییر جهت گیری حاکمان اسرائیلی و پذیرش هزینه ی بیش از اندازه اسرائیل در مقابله ی با حماس تلقی می شود و با وجود کشته هایی که ارتش اسرائیل در این جنگ داده، دولت نتانیاهو باید پاسخگوی مردم اسرائیل باشد و چنین وضعیتی نیاز به زمینه سازی دارد و شاید به همین جهت بود شبکه یک تلویزیون اسرائیل دست به افشای بخشی از گفتگوی چند روز پیش اوباما و نتانیاهو زد.

سایت انتخاب در خبر: ۱۷۴۳۲۱--- ۰۸ مرداد ۱۳۹۳ خود نوشت:

به گزارش شبکه تلویزیونی الجزیره ، این مذاکره تلفنی یکشنبه این هفته درباره آخرین تحولات جنگ غزه بود.

شبکه یک تلویزیون اسرائیل این گفتگوی تلفنی را «تند و شدید اللحن» توصیف کرد.

اوباما گفته بود :« من می خواهم که اسرائیل یک طرفه آتش بس و هرگونه عملیات تهاجمی به ویژه حمله اسرائیل را متوقف کند.»

نتانیاهو در پاسخ گفته بود:« اسرائیل در مقابل چه چیزی به دست خواهد آورد؟»

اوباما گفته بود :« به تصور من حماس شلیک موشک را متوقف خواهد کرد ؛ آرامش در مقابل آرامش.»

نتانیاهو در پاسخ گفته بود:« حماس پنج توافق آتش بس را زیر پا گذاشته است حماس یک سازمان تروریستی است که خواهد اسرائیل را نابود کند.»

اما آمریکایی ها که حمایت از اسرائیل را اقدامی اشتراتژیک قلمداد می کنند و همواره درپی تامین منافع اسرائیل بوده اند، تنها راه موفقیت اسرائیل را در چرخش افکار عمومی جهانیان به نفع اسرائیل دانسته و لازمه ی چنین وضعیتی را اقدامی راهبردی؛ در تغییر چهره ی وحشی گرایانه ی اسرائیل به چهره ای مظلوم نما یافته اند، بر ضرورت آتش بس یکطرفه تاکید دارند. به همین جهت در ادامه ی خبر سایت انتخاب آمده:

اوباما گفت:« بار دیگر تکرار می کنم من از اسرائیل توقع دارم که یکجانبه آتش بس کند. تصاویر ویرانگریها در غزه ، کشورهای جهان را از موضع اسرائیل دور می کند.»

نتانیاهو در پاسخ گفته بود:« آنچه کری ( وزیر خارجه آمریکا) پیشنهاد کرده کاملا دور از واقعیت است و به حماس برتری نظامی و دیپلماتیک داده است.»

اوباما در پاسخ گفته بود:« ظرف یک هفته پس از توقف عملیات اسرائیل ، قطر و ترکیه با حماس بر اساس تفاهمات 2012 میلادی که شامل تعهد اسرائیل برای لغو محاصره و قید و بند از غزه است مذاکره خواهند کرد.»

نتانیاهو گفته بود:« قطر و ترکیه از بزرگترین حامیان حماس هستند و نمی توان به آنان به عنوان میانجی تکیه کرد.»

اوباما گفته بود :« من به قطر و ترکیه اطمینان دارم. اسرائیل در وضعی است که اجازه نمی دهد میانجی ها را انتخاب کند.»

نتانیاهو گفته بود :« من هشدار می دهم حماس می تواند به شلیک موشک و استفاده از تونلها برای مقاصد تروریستی ادامه دهد .»

اوباما گفته بود :« توپ اکنون در زمین اسرائیل است و اسرائیل باید هرگونه عملیات نظامی را متوقف کند.»

به نظر می رسد که اسرائیلی ها به رغم عدم تمایل، مجبور به قبول پیشنهاد آمریکایی ها شده اند و اظهارات اخیر جان کری را می توان دلالت بر تغییر موضع اسرائیلی ها دانست

سایت انتخاب در خبر: ۱۷۴۳۰۵--- ۰۸ مرداد ۱۳۹۳ به گزارش ایسنا، به نقل از پایگاه اینترنتی شبکه خبری الجزیرة، «جان کری» وزیر خارجه آمریکا در کنفرانسی خبری در واشنگتن با همتای اوکراینی خود عنوان داشت: بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل در خصوص امکان برقراری آتش‌بس با من صحبت کرد و به من گفت که توافق آتش‌بسی را برقرار خواهد که به اسرائیل امکان محافظت از خود در مقابله با تونل‌ها را بدهد و بعد از تلفات زیادی که تاکنون داده است، ضرر نبیند.

وی افزود: باید به اسرائیل این فرصت داده شود تا مساله تونل‌ها در نوار غزه را حل و فصل کند. آمریکا با اسرائیلی‌ها در تلاش است تا به راه حلی دست یابد تا تعداد قربانیان غیرنظامی در غزه کمتر شده و موضع شدیدتر نشود.

بنا براین گزارش: ارتش رژیم صهیونیستی در جریان تجاوزهای خود به نوار غزه تلفات زیادی دیده است و در کمتر از دو هفته 53 سرباز خود را از دست داده است.

به نظر می رسد اقدامات رسانه های اسرائیلی، که همزمان با اقدامات دیپلماتیک در شُرف انجام است، وظیفه ی همپوشانی این تلاش را به عهده  گرفته اند.

سایت تابناک در خبر: ۴۲۰۹۴۶--- ۰۸ مرداد ۱۳۹۳ تحت عنوان "اسرائیلی‌ها قصد تکرار سناریوی پایان جنگ با حزب‌الله را دارند" به نقل از روزنامه اسرائیلی هاآرتص نوشته است:، یک مقام ارشد اسرائیلی در این باره گفته است که چنین اقدامی ابزارهای مبتنی بر حقوق بین‌الملل علیه حماس خواهد بود و به منافع اسرائیل برای مثال در موضوعاتی مانند خلع سلاح غزه و برگرداندن کنترل دولت خودگردان فلسطینی بر غزه کمک زیادی خواهد کرد.

بنا به گزارش تابناک، این پیشنهاد مشابه اقدامی است که در سال 2006 و در جریان جنگ با حزب‌الله اجرایی شد. قطعنامه 1701 که به ان جنگ پایان داد، خواهان آن شد که تمام راکت‌ها و سلاح‌های موجود در جنوب لبنان برچیده شود و ارتش لبنان را تنها نیروی نظامی قانونی در منطقه اعلام کرد و ماموریت‌های نیروهای حافظ صلح سازمان ملل را به طور گسترده افزایش داد.

وزارت خارجه صهیونیست‌ها دو راه را برای پیشبرد چنین قطعنامه‌ای در شورای امنیت پیشنهاد کرده است. راه اول این است که با چند کشور که در غزه اهدافی مشابه اسرائیل دارند، توافقی به دست آید. این کشورها احتمالا مصر، ایالات متحده، کشورهای اصلی اروپایی و دولت خودگردان فلسطینی خواهند بود که نتیجه توافق خود را به شورای امنیت خواهند برد. این روش مشابه روش خلع سلاح شیمیایی سوریه در سال گذشته است.

روش دوم این است که به طور مستقیم یک قطعنامه به همراهی ایالات متحده، انگلیس، فرانسه و سایر دولت‌های دوست اسرائیل به شورای امنیت برده شود.

به گفته مقام صهیونیستی که این طرح دولت را در اختیار هاآرتص قرار داده، وزارت خارجه این رژیم معتقد است که اگر اسرائیل چنین طرحی را در پیش گیرد و در هماهنگی با ایالات متحده، مصر و دولت خودگردان به پیش ببرد به چند هدف دیپلماتیک خود دست خواهد یافت، نخست این که مکانیزم‌هایی بین‌المللی برای خلع سلاح غزه و کنترل مواد ساختمانی ورودی به آن ایجاد خواهد شد، ثانیا دولت خودگردان به غزه باز گردانده خواهد شد و نیروهای وابسته به ان کنترل گذرگاه‌ها با اسرائیل را به دست خواهند گرفت و ثالثا اتحاد با مصر تقویت خواهد شد.

ایده استفاده از شورای امنیت برای پایان دادن به جنگ به نفع اسرائیل از سوی چند وزیر و از جمله لیونی وزیر دادگستری و گیلاد اردان وزیر مخابرات در جلسات کابینه امنیتی نظامی اسرائیل مطرح شده است. یعالون وزیر جنگ این رژیم نیز این ایده را در دستور بررسی قرار داده است. به عقیده وی اگر رسیدن به آتش‌بس با میانجی‌گری مصر به سرانجامی نرسد، آن گاه ایالات متحده باید موضوع را از طریق شورای امنیت در دست بگیرد.

به گزارش تابناک، در پایان هفته گذشته اخباری در مورد پیشنهاد آتش‌بس کری مطرح شد که موارد زیر را در بر می‌گرفت:

۱ـ آتش‌بس موقت یک هفته‌ای که از روز یکشنبه (27 جولای) آغاز بشود و نیروهای اسرائیلی در این مدت، غزه را کامل ترک نمی‌کنند و به یافتن و تخریب تونل‌های حماس ادامه خواهند داد.

۲ـ در مدت آتش‌بس، حماس و اسرائیل مذاکره بر سر شرایط دائمی‌تر را با میانجیگری مصر آغاز خواهند کرد. دولت خودگردان فلسطین نیز در این گفت وگو‌ها خواهد بود.

۳ـ ایالات متحده، دبیرکل سازمان ملل و اتحادیه اروپا تضمین می‌کنند که موضوعات اصلی مورد نظر طرفین در گفت وگو‌ها بررسی شود؛ این موارد برای اسرائیل شامل خلع سلاح غزه از راکت‌ها و تونل‌ها و برای حماس، شامل پایان محاصره غزه و بازسازی خسارات وارده به غزه خواهد شد.

فلسطینی ها  در صورت موافقت با چنین پیشنهادی نه تنها امکان تداوم مقاومت را از دست خواهند داد بلکه در صحنه ی دیپلماسی هم بازنده خواهند بود و آنها را بر سرمیز مذاکرات بازی خواهند داد

بنا به گزارش تابناک، حماس در یک هفته اخیر خلع سلاح را به شدت رد کرده و اسامه حمدان از رهبران حماس در این باره گفته است که تونل های ارتباطی بین غزه و اسرائیل بخشی از سلاح مقاومت است که مذاکره بر سر آن وجود ندارد و تونل های واقع در بین مصر و غزه نیز بخشی از روش شکست محاصره تحمیلی بر غزه برای تامین برخی کالاهای ضروری مایحتاج مردم غزه است.

/ 1 نظر / 18 بازدید
علی م

خلع سلاح حماس یعنی ادمه اشغال بدون دردسر برای صهیونیستها اینهمه جنایت و وحشی گری صهیونیستها به خاطر هراسی است که آنها از مسلح بودن نیروهای مقاومت دارند .اگر نیروهای مقاومت توان تسلیحاتی خود را افزایش دهند در آینده برده اصلی مبارزه خواهند بودچون رژیم صهیونیستی زبانی جز زور نمی فهمد.وعده خدا حق است ورژیم صهیونیستی هماطور که مردم فلسطین رااز سرزمینشان بیرون کردند به دست همین مردم فلسطین از اراضی اشغالی بیرون خواهند شد!