تقابل کیهان واصلاحات

اگر انتخابات 88 را از سال 87 مورد مطالعه قرار دهیم , نیمه دوم سال 87 را با شلیک سنگین و مداوم توپخانه ی برادران کیهانی به "قلعه ی فرضی" اصلاحات همراه می بینیم.

قلعه فرضی طراحی شده توسط کیهان , مثلثی است که دو راس آن را سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی و جبهه مشارکت و راس دیگر آن را سید محمدخاتمی تشکیل می دهد.

بعد از کناره گیری خاتمی از انتخابات دهم و نامزد شدن میرحسین موسوی به نظر می رسیدکه دوستان کیهانی تغییر خط مشی بدهند به ویژه هنگامی که سازمان و مشارکت نسبت به کناره گیری خاتمی و نامزد شدن میرحسین  روی خوشی نشان ندادند.

اما گویی هیچ اتفاقی نیفتاده بود و موسوی و خاتمی هیچ تفاوتی با یکدیگر نداشتند.در صورتی کیهان و همه اصولگرایان و اصلاح طلبان به تفاوت این دو شخصیت در اندیشه , روش و منش کاملا واقف بودند.

با این وجود گویا برای کیهان که هیچ مانعی نداشت برای حذف جریان اصلاحات حتی به دفع حداکثری به پردازد , با وجود کناره گیری خاتمی از انتخابات , قلعه فرضی خود را باز سازی کرد ؛ با این تفاوت که میرحسین را جایگزین خاتمی نمود و به آتشبارهای خود دستور تداوم اجرای آتش را صادر کرد.

حال آنکه کیهان می توانست بر روی اختلاف نگرش بین میرحسین و کروبی با سازمان و مشارکت انگشت گذاشته و نه تنها با تعمیق بخشیدن به این شکاف امکان برنده شدن کاندیدای مورد نظر خود را افزایش دهد بلکه مانع از وحدت جریان اصلاحات شود. اما به دلیل آن که فرماندهی توپخانه کیهان فاقد یک اندیشه کارآمد بود , به چیزی جز حذف فزیکی جریان اصلاحات نمی اندیشید و حال آن که جریانات فکری-اجتماعی (حد اقل در کوتاه مدت) حذف شدنی و محو شدنی نیستند.

بازسازی قلعه فرضی اصلاحات توسط کیهان و اجرای آتش مستمر توپخانه ی شان , به همراه دستگیری های سریع عناصر مشهور مشارکت و سازمان –در فردای انتخابات- حکایت از این می کند که پیشاپیش یکی از اهداف جریان کیهان در گرم کردن تنور انتخابات دهم حذف تمام و کمال اصلاح طلبان بوده است.

جریان کیهان که از سال 1376 تا 1388 برای حذف اصلاحات تلاش زیادی کرده بود حاضر نبود به چیزی جز تحقق خواسته هایش تن بدهد و حال آن که چنین خواسته ای در کوتاه مدت ونیز با بگیروببند عملی نبود , به همین دلیل در طی مدت 2 سال بعد از پایان انتخابات نیز هنوز بر تنور اختلافات می دمد و مانع از هرگونه تعدیل اصلاح طلبان و تعامل شان با اصولگرایان می شود.

اگر بخاطر آورید برخورد کیهان با کروبی را (وقتی که اظهار داشت دولت بعد از حکم تنفیذ را قبول دارد) و برخورد آنها با میرحسین را (وقتی که با بیانیه مشهور خود راههای دست یابی به تفاهم را نشان داد) و برخورد اخیرشان با خاتمی را (وقتی که از شروط مشارکت در انتخابات آینده سخن گفت) همه موارد یاد شده نشاندهنده هدف واحدی است که جز حذف بی چون و چرای اصلاح طلبان از صحنه سیاسی و اجتماعی کشور معنایی ندارد.

البته اگر این امر شدنی بود , می توانست قابل تامل باشد ولی ابهام وقتی بروز می کند که یک جریان سابقه دار سیاسی به نام کیهان در پی تحقق امری ناشدنی است.

نا گفته نماند که شعله ور نگهداشتن آتش اختلاف اصولگرایان با اصلاح طلبان می تواند مانع از انشعاب درونی اصولگرایان شود. لیکن از سویی پیوند اصولگرایان ناپایدارتر از آن است که بتوان با دشمن تراشی فرضی مانع از آن شد.

از سوی دیگر قوام فعلی حکومت به حضور مردم در پای صندوقهای رای است و عدم حضور اصلاح طلبان در انتخابات مسلما باعث کاهش حضور حداکثری مردم خواهد بود.

از قضا شروط خاتمی برای بازگشت به انتخابات نیز با همین پیش بینی صورت گرفته ؛ تا قبل از این که برای اصلاح طلبان پیغام دهند: برای گرم کردن تنور انتخابات آستین بالا بزنید , شرایط  مشارکت جریان اصلاح طلبان  را اعلام کرده باشد. هرچند که ممکن است سیاستگذاران نظام عطای اصلاح طلبان  را به لقائشان بخشیده باشند.

/ 12 نظر / 3 بازدید
نمایش نظرات قبلی
علی

البته کیهان خیلی قوی در مقابل اصلاح طلب ها داره کار میکنه، ولی با احمدینژاد نمیتونه کاری بکنه و البته از جنبه ای هم گروه کیهان و احمدینژاد در کنار هم در مقابل دشمنشون وایساداند، ولی به زودی این دو هم به شدت در مقابل هم قرار میگیرند و اونجاست که این ۲ گروه از داخل به هم ضربه میزنند و همدیگر رو رسوا میکنند ...

مصطفی نمازیان

بنام خدا. با مطلبی تحت عنوان" خاتمی دیکتاتور دروغگو حرمت رای من کو" بروزم. منتظر بازدید و نظردهی شما. شماها بهتره چشمتون به جمال هاشمی روشن باشه. فکر کردید سپاه ارث پدریتونه امثال شما و علایی و شمخانی. به هرحال از تیر84بدینسو شاهد شکست مفتضحانه جریان بورژوازی مفتخوری هستیم که با استفاده ابزاری از دین و نماد اسلامی به تاراج سرمایه های ایران اسلامی پرداخته بود و ننگی مانند آقازاده های فاسد تحویل داد. زنده باد احمدی نژاد فاشیست کش. مگر بر فاشیست مذهبی. سردار برو بخواب که امثال شما سربارید و بس. درجه هات سنگینی می کنه. به اندازه بچه بسیجیایی که اغتشاشات خاندان هاشمی رو خوابوندن هم جرات ندارید. یا علی

بارانی

کیهان وبازهم کیهان نمیدونم چی بگم از این بی انصافی و هتاکی ها شون خدا انشالله به راه راست هدایتشون کنه خیلی بد راهی را میرند

محمد

فزق رفتار روزنامه کیهان علی الخصوص شریعتمداری با خوارج در چیست؟ شباهتشان در چیست. اگر جز خوارج نباشند قطعا شبیه آنها رفتار می کنند.جز خودشان را قبول ندارند.

مرتضي گلپور

ترديد ندارم كه عطاي اصلاح طلبان را به لقايشان بخشيده اند. و اين هم به نظر من مسبوق به يك سال و دو سال نيست، امري تاريخي و ريشه اي و اين اتفاق را بايد در تحليل هاي مبتني بر سنت و تعبير قشري از مذهب و تعبيرهاي مدرن و به روز از مذهب جستو كرد. آنچه پس از انتخابات اتفاق افتاد نماد عيني جدالي است كه از پيش از مشروطه اغاز شد. اما تاريخ گواه مي دهد كه از زمان قائم مقام فراهاني و تا مصدق و امام، هرگاه كه حكومتي به اصلاح از درون رضايت نداد و سركوب كرد، به ناچار از بيرون از ميان رفت. البته هنوز براي قضاوت زود است، اما باز تاريخ قضاوت خواهد كرد.

مرتضي گلپور

روند حوادث پس ازا نتخابات و نيز مسايلي كه امروز پيرامون منشور اصولگرايي در ميان است، نشان از ان دارد كه مساله فراتر از كيهان است و به قول دكتر بشيريه همه اين امور دارد از يك جاي خاص هدايت مي شود. كيهان ادامه همان جاي خاص است و بس. اين چيزي است كه همه مردم فهميده اند. الغرض. باز هم مثل گذشته حرف در اين باره براي زدن و گفتن زياد است. نه مثل آقاياني كه هنوز هاشمي و فرزندانش را مظهر هر شر مطلقي در اين جامعه و سياست مي دانند كهنه چيزي مي دانند و نه آچه مي دانند را خوب بيان مي كنند.

بهرامی

پاسخ به اقا اکبر در مورد اربه کله داداش من من بچه رامسرم و بهتر از شما اربه کله را می شناسم اگر اغراق نکنم ماهی 2-3 بار بدانجا میرم اربه کله نشینان نه اصلاح طلب هستند نه اصولگرا و نه وابسته به هیچ حزب رایج در ایران اینها جزو حزب راحت طلبان هستند که نه به اصول معتقدند نه به اصلاح اگه سوالی دیگه ای بود من در خدمتم[لبخند]

سایت دانلود نرم افزار

سلام. من از بازدید کننده های قدیمی وبلاگ شما هستم. با توجه به محتوای خوبی که دارید، خوشحال میشم اگر با هم تبادل لینک داشته باشیم. لطفا سایت من رو ببینید و اگر مایل بودید توی سایتم برام پیغام بگذارید تا تبادل لینک کنیم. قبلا هم پیغام گذاشتم براتون ولی جوابی ندادین :( راستی لینک کوتاه شده ست. اگر روش کلیک کنید سایت من باز میشه.