براثر صبر، نوبت ظفرآید

 در وضعیتی که "تریبون داران تندرو" از اعدام مغضوبین انتخابات 88 دم می زنند، اظهارات "کمی منصفانه" عضوشورای نگهبان را چگونه باید تفسیر کرد؟!

نمی دانم چرا، ولی همچنان با دیدگان تیزبین می بایست حوادث را نظاره کرد و به صبر و مدارا ادامه داد.

   سایت انصاف نیوز در خبر: 12426 - تاریخ  ١٣ دی ١٣٩٣ با درج عضو شورای نگهبان که اظهار داشته: "برخی اعضا قانون را زیر پا گذاشتند" مشروح سخنان وی را منتشر کرد:

 محسن اسماعیلی' یکی از حقوقدانان شورای نگهبان پنجشنبه شب در سلسله نشست های بزم اندیشه سازمان خدمات مشاوره ای جوانان و پژوهش های اجتماعی آستان قدس رضوی که با موضوع '9 دی، تجلی مردم سالاری' برگزار شد، گفت: افرادی که در گذشته برای شکل گیری این نظام و انقلاب تلاش کردند نباید با بهانه های مختلف برای از بین رفتن اندیشه ها و گفتمان انقلاب اسلامی ایران که امام راحل بنیان گذار آن بودند، کمک کنند.

تاثیر پول و تبلیغات در نتیجه انتخابات بیشتر شده

به گزارش انصاف نیوز به نقل از ایرنا، این عضو شورای نگهبان نظام انتخاباتی در کشور را از جهات مختلف نیازمند بازنگری کلی دانست و گفت: در دوره های انتخاباتی گذشته تاکنون به مرور تاثیر تبلیغات، پول و وعده های نامزدها در نتیجه انتخابات بیشتر شده و این مساله نگران کننده است.

اسماعیلی افزود: ممکن است تاثیرات تبلیغات و وعده ها به جایی برسد که یک بچه حزب اللهی کارآمد که پول کافی برای تبلیغات نداشته باشد نتواند خود را به عنوان متقاضی ریاست جمهوری معرفی نماید.

وی بیان کرد: بعد از انتخابات سال 1388 تدبیری اندیشیده شد که جلو تبلیغات اضافی و هزینه های هنگفت نامزدها گرفته شود و تاثیر وعده، حزب و گروه گرایی در نتیجه انتخابات به حداقل برسد و توانایی های شخصی خود نامزدها و آرای مردم مدنظر قرار گیرد.

وی گفت: رهبر معظم انقلاب سیاست های کلی نظام در حوزه انتخابات را در دست ابلاغ دارند که پس از ابلاغ مورد توجه ویژه شورای نگهبان قرار می گیرد و این شورا از رسانه ملی نیز بهره مطلوب در این زمینه خواهد گرفت.

وی افزود: رسانه ملی هم باید در دوره انتخابات در همین چارچوب قرار گیرد تا مشخص شود چگونه رسانه ملی می تواند براساس اراده ملی عمل کند.

رفتار احمدی نژاد خلاف شرع و قانون بود

این عضو شورای نگهبان گفت: همه مسائل فتنه 88 از نوع رفتار آقای احمدی نژاد در مناظرات انتخاباتی که از رسانه ملی پخش شد، نشات نمی گیرد هرچند ایشان رفتار مناسبی نداشتند.

اسماعیلی افزود: رفتار آقای احمدی نژاد در مناظرات خلاف شرع و اخلاق بود که رهبر معظم انقلاب نیز این نوع رفتار را مورد نکوهش قرار دادند اما رفتار نادرست احمدی نژاد در مناظرات آنقدر مهم نبود که چنین واکنش گسترده ای به صورت یک فتنه بعد از انتخابات داشته باشد.

برخی اعضای شورای نگهبان قانون را زیر پا گذاشتند

این عضو شورای نگهبان در بخش دیگری از سخنان خود گفت: برخی اعضای این شورا در انتخابات ریاست جمهوری سال 1388 موضع گیری های خاصی نسبت به برخی نامزدهای ریاست جمهوری داشتند٬ لذا در انتخابات تا حدی قانون را زیر پا گذاشتند.

'محسن اسماعیلی' افزود: اگر بخواهیم منصفانه درباره جریان فتنه 88 قضاوت کنیم باید بگوییم که برخی اعضای شورای نگهبان از حق خود به عنوان یک داور پا را فراتر گذاشتند.

وی بیان کرد: فردی که در مسند داوری آن هم به عنوان عضو شورای نگهبان نشسته است باید اصل بی طرفی را رعایت کند و نباید براساس قانون له یا علیه نامزدها در انتخابات موضع گیری داشته باشد.

هیچ مدرکی دال بر فتنه انگیزی نامزدها نداشتیم

 وی با بیان اینکه شورای نگهبان براساس اسناد و مدارک موجود درباره احراز صلاحیت افراد تصمیم می گیرد، گفت: در سال 1388 که صلاحیت نامزدهای ریاست جمهوری تایید شد هیچ مدرکی دال بر اینکه برخی نامزدها در یک طرح فتنه انگیز مشارکت داشته باشند، وجود نداشت.

وی بیان کرد: در زمان بررسی صلاحیت نامزدهای ریاست جمهوری هیچ موردی در سابقه و رفتار آنان مشاهده نشد که صلاحیت آنها تایید نشود، برخی از آنان نیز در انتخابات رای زیادی بدست آوردند.

/ 0 نظر / 26 بازدید