هردم از این باغ بری می رسد

اگر خاطر مبارکتان باشد، دکتر روحانی در یکی از نطق های انتخاباتی خود پرده از خبری برداشت که متعاقب آن، سخنرانی‌های بعدی‌اش با تنش همراه گردید. ( البته این وضعیت ادامه نیافت و بعد از چند مورد تشنج، سایر نطق‌هایش بدون تنش برگزار شد)

نطق‌های وی وقتی تنش‌افرین شد که اظهار داشت: در انتخابات سال 1384 انگلیسی‌ها گفته بودند که شهردارتان برنده انتخابات ریاست جمهوری خواهد بود( نقل به مضمون). حال با توجه به سابقه خبر فوق، تامل در خبر زیر نیز اهمیت پیدا می کند.

درضمن خبر زیر در کنار پرده‌برداری آمریکایی‌ها از عضویت رابرت لوینسون ( شهروند گمشده آمریکایی‌ها در کیش ) در سازمان سیا و ارتباط این افشاگری به روابط آشکار و پنهان ایران و آمریکا، نیز بٌعد دیگری از اهمیت این خبر را روشن می‌کند.

همچنین آزادی فعالیت جاسوسان آمریکایی در کشور، همچنانکه از فعالیت فرهنگی فردی به نام ( دیوید بلفیلد، یا همان داوود صلاح الدین ) در این گزارش درج شده، قابل تامل است.

نیز این خبر از این جهت هم با اهمیت تلقی می‌شود که سید محمدخاتمی به اتهام ارتباط با بیگانگان ( اتهامی که خاتمی با سوگند آن را تکذیب می کند ) مورد انواع تهمت‌هاست ولی ...

 

اما اصل خبر؛   پایگاه خبری تحلیلی انتخاب با تیتر " علنا به عنوان مامور سابق CIA در دفتر احمدی نژاد کار می کردم " چنین نوشت (1)

اسوشیتدپرس در گزارشی تحقیقی گفت که رابرت لوینسون، شهروند آمریکایی که به طور مرموزی در سال ۲۰۰۷ در جزیره کیش در  ایران ناپدید شد، در حال انجام ماموریتی برای سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سیا بود.

 به گزارش سرویس بین الملل تیک Tik.ir به نقل از ویس اف امریکا، آسوشیتدپرس، و روزنامه واشنگتن پست می گویند لوینسون برای گروهی از تحلیلگران سازمان سیا که اجازه اجرای ماموریت در خارج از آمریکا را نداشتند، اطلاعات جمع آوری می کرد. در این زمینه، رابرت بائر، مأمور سابق سی آی اِی به پرسش هایی در این زمینه پاسخ داده است. 

-آیا انتشار گزارش فوق در زمانی که ایران و آمریکا در حال پیشبرد مذاکراتی حساس درباره برنامه اتمی ایران هستند، میتواند به اعتبار آمریکا ضرر بزند؟ 

مشکل این است که ایرانیها دیگر میدانند که لوینسون با سی آی اِی تماس داشته. دیگر مهم نیست که مأموریت داشته یا نه. در همان زمانی که لوینسون به ایران رفت، من هم رفته بودم...علناً بعنوان یک مأمور سایق سی آی اِی. من در دفتر احمدی نژاد، زمانیکه هنوز شهردار بود کار کردم. تا زمانیکه رو راست باشی، با سابقه ات مشکلی ندارند. لوینسون غیرقانونی وارد کیش شد و داوود صلاح الدین را ملاقات کرد. رابطه صلاح الدین هم با دستگاه اطلاعاتی کاملاً روشن است. ماجرا خیلی احمقانه بود. چه اتفاقی برای او افتاد، من نمیدانم. اما این که آیا به رابطه کنونی آمریکا-ایران صدمه میزند یا نه، به نظر من می زند و به همکاری آسیب می زند. 

-گزارش چه تآثیری بر خود لوینسون خواهد داشت و آیا ممکن است باعث یک معامله شود؟ 

نمیدانم. حدس من این است که او را تحویل یک گروه افراطی داده باشند مثلا در بلوچستان ولی این گزارش میتواندبه او آسیب برساند. ما اینقدر با این مسئله بازی کردیم، در موردش دروغ گفتیم، قضیه را از خانواده اش پنهان نگه داشتیم که این گزارش میتواند به آتش دامن بزند. 

-در مورد دیوید بلفیلد، یا همان داوود صلاح الدین چه میتوانید بگوئید؟

 داوود صلاح الدین اسمی است که او برای خودش انتخاب کرد و اکنون بعنوان خبرنگار در تهران کار میکند و کتاب مینویسد. زمانی که من تهران بودم سعی کردند ما را به هم معرفی کنند. من داشتم یک فیلم در مورد بمبگذاری انتحاری  تهیه میکردم و حاضر به ملاقات با او نشدم...نگران بودم ... ...چرا با ملاقات با این آمریکایی آنها را تحریک کنم؟ من نمی فهمم چرا لوینسون از او بطور مخفیانه در ایران استفاده کرد. کل این ماجرا بسیار غیرطبیعی و فکر نشده بود. همانطور که گفتم بنظر من، به ضرر ما تمام خواهد شد.

.............................

1- کد خبر: ۱۴۱۱۱۸ تاریخ انتشار: ۲۴ آذر ۱۳۹۲

/ 5 نظر / 22 بازدید

بنده خدايي كه مدعي بصيرت در حد اعلا است، يه بار گفت كه افكارش به اين آقاي شهردار نزديكتره! پيدا كنيد بصر و بصيرت و ... را! يا حسين!

عیسا

سلام حاجی!! خیلی میشه که میام اینجا .... از قبل از 88 .. یه وقت فک نکنی کامنت کمه خواننده نداری ... می خوانیمت !! بر قرار باشی !!

لیلی و مجنون

"در انتخابات سال 1384 انگلیسی‌ها گفته بودند که شهردارتان برنده انتخابات ریاست جمهوری خواهد بود" فرض بگیریم این گزاره صحت داشته باشه. شما اینها رو چطور تحلیل میکنید ؟ 1. خوشحالی مهدی هاشمی از انتخاب احمدی نژاد و تاکید بر اینکه "تازه اول راهیم ؛ از امروز به بعد اختلاف مسیر پدرم با رهبری روشن خواهد شد ! " در حالیکه در ظاهر مخالف سرسخت آقای احمدی نژاد بود. 2. کلام رهبری مبنی بر اینکه فتنه سال 88 یک برنامه ریزی 10 ساله بود ! یعنی از قبل از انتخاب آقای احمدی نزاد آغاز شده بود! فکر نمیکنید بعضی از آقا زاده ها از اینکه انگلیس چرا میخواست احمدی نژاد رئیس جمهور شود (بنا به فرض ) باخبر بودند و نقشه فتنه را در سر داشتند ؟!

لیلی و مجنون

خیلی ببخشید اول کامنت قبلی سلام ندادم . سلاــــــــــــــــم راستی امیدوارم این کامنت هم بعد از ثبت پست بعدیتون تایید نشه !