درباره داعش (قسمت3 )

 ادامه پست قبل

9 - تولد خود داعش در سال 2003 از درون القاعده اتفاق افتاد. بعد از حدود سه سال جدا شدن از القاعده را به تدریج آغاز کرد و مدتی است که این جدایی از القاعده به صورت رسمی صورت گرفته است. یکی از دلایل اصلی آن نیز این بود که داعش، هدف اصلی مبارزه خود را تشیع قرار داد، در حالی که القاعده با وجود داشتن گرایش ضد شیعی، هدف اولیه اش مبارزه با غرب بود. در صورت تولیدی غرب دانستن داعشی که از جریانی رقیب غرب متولد شده است، تناقضی ایجاد می شود که باید به آن پاسخ داد.

رشید:نه این که غرب باعث ایجاد داعش شده است. غرب موج سواری کرده است...

10 - پس این جریان، خود وجود داشت و هم پوشانی منافع آنها موجب شده است به طور مقطعی یک مسیر را انتخاب کنند؟

رشید: وهابیت پس از اتمام دوره اول، تحت سلطه آل سعود قرار گرفت. به طور مثال اگر حکومت حجاز به دو بخش ایدئولوژی و مدیریت تفکیک شود، به طور طبیعی بخش مدیریت به بخش ایدئولوژیک امتیاز می دهد اما در حقیقت آن را مدیریت می کند. با پدیدار شدن انقلاب اسلامی ایران، آل سعود که به عنوان خادم بین الحرمین شناخته می شدند و خود را قدرت منطقه می دید متوجه شد این طور نیست. سرشکستگی عربستان در قبال ترقی جهان تشیع، آن هم با پرچم غیر عرب برای آنها که معتقدند اسلام برای عرب است و عجم ها در آن به شمار نمی روند، فوق العاده برای عربستان سنگین بود. این مساله تا خود آنها از این سرگیجگی خارج شوند، طول کشید و موجب شد عربستان تنفسی نداشته باشد و این ارتش سرخ شوروی بود که با حمله به افغانستان این موقعیت را به آنها داد. رگه های مترقی اهل سنت، بعضا از ما نسخه برداری کردند که غلط بود؛ از جمله ترور انور سادات توسط گروه «جهاد اسلامی مصر». این گروه دست به ترور انور سادات زد؛ من که در آن دوران جوان سی ساله بودم، بسیار خوشحال شدم اما این نادرست بود که توضیح چرایی آن مفصل است. حادثه ای نیز در سال های 60-59 در مسجد الحرام رخ داد که گروهی از انقلابی ها علیه سعودی ها وارد جنگ شدند و جنگ را به بیت الله الحرام و ...کشاندند که امام خمینی(ره) این جریان را محکوم کرد. دو اتفاق اشاره شده که یکی در مصر و دیگری در عربستان رخ داد، هر دو نسخه برداری نادرستی از انقلاب اسلامی ایران بود. در حقیقت نسخه برداری غلط از انقلاب ایران، یکی از ابعاد احیای مجدد تکفیری هاست. گفتن این مساله جرات می خواهد اما حقیقتی است و اگر ابعاد آن باز نشود، بعضی گمان می کنند قصد زیر سوال بردن انقلاب را دارم. خیر! به این شکل نیست، انقلاب ما و همینطور هر پدیده مثبت دیگری نیز می تواند نسخه غلط  و برداشت منفی هم داشته باشد.

11 - از خود قرآن هم برداشت های مختلفی صورت می گیرد...

رشید:بله می شود، بنابراین اگر این نطفه بسته شده از انقلاب ایران نسخه برداری کرده است، باید یک پرچم ضد غربی داشته باشد زیرا این ویژگی انقلاب ماست.

12 - می تواند الگوبرداری مورد نظر شما از روی مدل انقلاب اسلامی ایران باشد نه هدف و نگرش آن.

رشید: خیر! اصلا شناخت آنها راجع به موضوع نادرست بوده است. اگر این گروه ها می خواستند شهادت طلبان دنیای اسلام در حیطه اهل سنت را جمع آوری کنند، حتما باید این پرچم ضد امپریالیستی را می داشتند اما مشاهده می شود که این پرچم در واقعیت عملکرد آنها شعاری بیش نیست.  شاید هم سن های شما مجاهدین خلق را که بعدها تبدیل به سازمان منافقین شدند، نشناسند، مجاهدین خلق کسانی بودند که قبل از انقلاب آمریکایی می کشتند... چه نتیجه ای می خواهیم از این موضوع بگیریم؟

13 - اینکه هر تفکری در طول زمان، ظرفیت انحراف پیدا کردن را دارد.

رشید: امکان دارد از کنار هر تفکر صحیحی، تفکری انحرافی به وجود آید؛ نه اینکه هر تفکر سالمی منحرف می شود. القاعده شعار ضد غربی داد اما چرا هیچ وقت با اسراییل نجنگید؟ بنابراین پرچمی است که مجبور به برداشتن آن شده است زیرا از این مسیر آمده بودند و باید این پرچم را هم به دست می گرفتند تا بتوانند جاذبه های خود را داشته باشند اما این جاذبه را به سمت جهان شیعه هدایت کردند.

14 - گروه داعش در این مدت توانسته است، یکی از قوی ترین شهرهای عراق را تحت تسلط خود درآورد و سرزمینی متشکل از بخش هایی از سوریه، مناطقی از سوریه و بخش کمی از ترکیه را تحت پوشش خود قرار داده اند؛ دولتی رسمی با قوانینی خاص نیز در آنجا اعلام کرده اند. این وضعیت تا کی دوام دارد؟ آیا می تواند به این شکل ثبات پیدا کند؟

رشید: به نظر می رسد باید دو مثلث ترسیم و وضعیت را در این دو مثلث بررسی کرد. یک مثلث خارجی و یک مثلث داخلی؛ مثلث خارجی شامل ایران، آمریکا و عربستان است. مثلث داخلی نیز مرجعیت، حاکمیت و جریان مقابل را در بر می گیرد. در مثلث خارجی، امروز برای چندمین بار ایران و آمریکا اشتراک هدف پیدا کرده اند و بنا بر مصالحی، هیچ کدام از این دو نمی توانند با دیگری صمیمی باشند یا به او اعتماد کنند. علاوه بر آن آمریکایی ها از این صحنه، بهره کمی خواهند برد؛ این بهره این است که آمریکایی ها می خواهند در صحنه تهاجمات داعش، سهم ایران را از نفوذ در عراق بکاهند. به دلایل بسیاری سهم ایران در حاکمیت عراق بسیار است که امری طبیعی است.

ادامه دارد... 

/ 0 نظر / 23 بازدید