مذاکرات هسته ای و حادثه اوین

در حالی که نظام جاه طلب جهانی در پی متهم کردن ایران به عدم رعایت حقوق بشر است، شایعه حادثه اخیر زندان اوین نه تنها دست آویز جدیدی در اختیار جاه طلبان جهانی قرار می دهد، بلکه موقعیت میز ایران را در مذاکرات هسته ای تضعیف می کند.
همچنین درحالی که به نظر می رسید با رفع حصر میرحسین و کروبی، فشار جاه طلبان جهانی (در باره عدم رعایت حقوق بشر در ایران) کاهش یابد، شایعه حادثه اوین، تغذیه کننده رسانه های بیگانه شده و ایکاش مقامات تصمیم گیرنده به حواشی این شایعات و حوادث احتمالی توجه سازنده ای داشته باشند و اگر دوستانی نگران مذاکرات هسته ای هستند و به همین جهت ترجیح می دهند که موقعیت مذاکره کننده ایرانی را تضعیف کنند، لازم است شعور سیاسی خود را مورد بازنگری قرار دهند. زیرا که تضعیف مذاکره کنندگان، تضعیف نظام محسوب شده و دود آن به چشم همه جناح های موجود در حاکمیت خواهد رفت.
نکته فوق را بعد از رویت سرمقاله یکی از اصولگرایان سرشناس، که دل سوزانه نسبت به حقوق بشر نوشته شده و توسط روزنامه اصولگرای رسالت منتشر شده(الف)، انشاء کردم و مطلب وی را هم در پاورقی ارائه کرده ام تا شاید مورد توجه دوستان قرار گیرد.
همچنین اظهارات علی مطهری که تعین کننده میزان صحت این شایعات و ملاکی برای تدبیر صحیح مجریان مربوطه تلقی می شود را نیز در پاورقی به رویت دوستان می رسانم.(ب)   
................... 
الف - امیر محبیان در سرمقاله روزنامه رسالت نوشت:

1. هویت و شخصیت هر نظام سیاسی همچون شخصیت یک فرد بستگی به میزان باور و تعهد او به آرمان‌ها و معیارهای والایی است که به‌عنوان یک «خودمتعالی» برای خود برگزیده است.

هویتی که ما برای نظام اسلامی تعریف می‌کنیم مبتنی بر انتخاب‌هایی است که در طول تاریخ حیات خود داشته است. این انتخاب‌ها هر زمان که به‌صورت استوار بر پایه آرمان‌ها و «خودمتعالی» صورت گرفته است، رفتار متعادل‌تر، رویکرد شفاف‌تر و برخوردها بیشتر نمایانگر اعتمادبه‌نفس و نیز عزت‌نفس بوده است و دولت‌ها هر زمان که در مواجهه با وقایع از این آرمان‌های متعالی خردگرایانه فاصله گرفته‌اند، شاهد کاهش اعتمادبه‌نفس در رویکردها و حتی نتیجه عملی در کارکردها بوده‌ایم.

یکی از اثرات روشن اعتمادبه‌نفس سیاسی استقبال از تعاملات بین‌المللی از موضع دفاع عزتمندانه از اصول و ارزش‌هاست ولی در مقابل، فقدان اعتمادبه‌نفس منجر به «شعارهای احساسی و هراس از تعامل» شده است.

ورود نظام سیاسی ایران به فاز گفتگو در مورد مسائل هسته‌ای، اعتمادبه‌نفس نظام و قدرت منطق او را در مقابل قدرت‌هایی نشان داد که اتفاقاً از «فاصله‌ها» برای ساختن تصویری «نامطلوب» و «نادرست»از ایران استفاده می‌کردند. فارغ از این که نتیجه این مذاکرات چه باشد، تردیدی ندارم که ایران هم بدلیل «بهانه‌زدایی‌ها» و هم بدلیل «حضور عزتمندانه و منطقی» پیروز میدان است و بر موقعیت و جایگاه ایران افزوده شده و منطق بهانه‌جویان داخلی و دشمنان خارجی دچار افول و بحران استدلال شده است.

2. پس از اجرایی شدن فاز «گفتگوهای هسته‌ای» و اثبات اعتمادبه‌نفس ایران باید از موضع فعال برای حل دومین بهانه یا مشکل فراروکه غربیان از آن برای  تخریب چهره ایران بهره می‌گیرند، اقدام نمائیم.

«حقوق بشر» و ابهاماتی که عمدتاً از آن برای اعمال فشار بر ایران سود می برند. دومین بهانه غربیان و مخالفان نظام اسلامی است، که نمی‌توان در برابر این «بهانه» با شعارهای احساسی یا سکوت منفعلانه مواجه شد.

براین باورم که به‌دلایل زیر ادامه وضعیت فعلی حول‌محور «پروژه حقوق بشر» برای ایران ممکن نیست.

- با حل مسئله هسته‌ای، «بهانه» حقوق بشر به اولویت غرب تبدیل خواهد شد.

- مبحث حقوق بشر، امری تکنیکی نیست که صرفاً با پاره‌ای مذاکرات و توافقات فنی چون مسئله هسته‌ای با آن روبه‌رو شویم. با شبهات «حقوق بشر» هدف آنست چهره رحمانی نظام را چون چهره شیطانی به نمایش درآورند. برخورد منفعلانه در این موضوع تبعات جبران‌ناپذیری برای نظام اسلامی که می‌کوشد خود را در جهان چونان الگو مطرح سازد خواهد داشت.

- در صورت عدم‌دفاع از منطق رفتاری نظام در جهان یا برخورد تند و منفعل، فضای داخلی هم متأثر از تبلیغات خارجی شده و حرمت نظام مخدوش خواهد شد. نظام باید از موضع فعال از منطق رفتاری خود در داخل و خارج با ادبیاتی متناسب دفاع نماید. به‌دلیل اهمیت این موضوع برای ما و نیز کشورهای بیگانه معارض این امرهمچون مسئله هسته‌ای پروژه‌ای ملی تلقی شده و سیاستگذاری آن بالاتر از سطح یک فرد، سازمان و یا حتی یک قوه خاص است.

- بهانه‌های غربیان علیه ایران، عمدتاً نادرست، پاره‌ای ناشی از سوءتفاهم وعدم درک باورهای متقابل وبعضا هم درست وناشی از سوء اجرا یا مدیریت و یا اشتباهات افراد است که اگر به تفکیک منطقی این بهانه‌ها نپردازیم، اشتباهات افراد به تمامی نظام تسری داده می‌شود.

نکته مهم آنست که باید  از تجربه هسته ای درس گرفته و باور نماییم که  گشودن باب گفتگو به‌معنای پذیرش ادعاهای طرف‌مقابل نیست، همچنان که به‌معنای استاندارد بودن برداشت‌های غربیان هم نیست.

ضمن آنکه نظام اسلامی در بحث «حقوق بشر» دارای منطق و دیدگاهی قابل تأمل است و قادر است از موضع فعال وارد بحث شده و حتی مدل‌های غربی در باب حقوق بشر را به چالش کشد.
نهایتاً باید دانست که دفاع از «حقوق بشر» عنوانی زیبا و ارزشمند است که ادیان نخستین متولیان آن بوده‌اند. تردیدی نداریم که شرافت و حقوق انسانی در مسیری که خداوند برایش تعیین کرده است، محقق خواهد شد.

چرا باید با اتخاذ موضع انفعالی اجازه دهیم مدعیانی که تاریخ نشانگر بی‌توجهی آنها به حقوق بنیادین بشر است، در کرسی دادستانی و داوری قرار گرفته و نظام‌های خداباور در جایگاه «متهم»؟!
منبع: پایگاه خبری تحلیلی انتخابکد خبر: ۱۵۷۲۷۲
 ب - علی مطهری نماینده مردم تهران در گفت‌وگو با «قانون‌آنلاین» خواستار ملاقات این زندانیان با خانواده‌هایشان شد. او گفت: «امیدوارم چنین خبری حقیقت نداشته باشد. لااقل خانواده‌های این زندانیان سیاسی باید در جریان قضیه قرار بگیرند و اگر برخی از آنها به بیمارستان منتقل شده‌اند اجازه ملاقات به خانواده‌های‌شان داده شود. معلوم نیست چرا شدت عمل نشان داده شده و عده‌ای مصدوم و عده‌ای به زندان انفرادی منتقل شده‌اند. شاید برخی نهادهای اطلاعاتی موازی وزارت اطلاعات برای ایجاد مشکل برای دولت جدید دست به این اقدام زده‌اند. رییس‌جمهوری هم باید از حقوق شهروندان دفاع کند.»
منبع: پایگاه خبری تحلیلی انتخاب- کد خبر: ۱۵۷۲۵۸
/ 7 نظر / 23 بازدید
سنجاقک

رییس جمهور باید از حقوق شهروندان دفاع کند!!!!!!!! طنز جالب انگیزی بود!! [ناراحت]

تهرانی

سلام آقا محسن ! امروز دیگر سنی از ما گذشته و بیشتر آن رفته و کم آن مانده ! فلذا شما که خط امامی هستی ، این توقع نبود که تا این حد سقوط کنی که دنبال رابطه با آمریکا باشی !؟

علی م

سلام حاجی مدتی بود که نتوانستم از وبلاگتان دیدن کنم اینشالله از این به بعد با شما خواهم بود.

علی م

به نظرم هرچند غرب در دشمنی خود با نظام جمهوری اسلامی هیچ وقت غافل نیست اما بعضی رفتارها از سوی برخی در داخل نمی تواند در ماجراجویی غرب ذر دشمنی اش با ایران نمی تواند بی تاثیر باشد. شاید برخی از این رفتارها از روی دلسوزی باشد اما جایی در منطق وسیاست روز ندارد. برخی از این رفتارها هم عامدانه وبرای بهم زدن تعادل دولت در مسیر مذاکرات است. برخی هم در این کشور قیم مآبانه در هر موضوعی وارد می شوند وهرچه خلاف منافعشان باشد زیر سئوال می برند به گونه ای حرف می زنند که انگار مسئولین امر نه تجربه دارند ونه تعلق خاطر به این نظام . اینجاست که دولت باید با قاطعیت تمام در مقابل اینها بایستد وبرای مردم اطلاع رسانی کند.

تهرانی

اخیرا سایت گروهک ملی-مذهبی در تحلیلی خواستار هل دادن دولت به سمت رادیکالیزم شد و نوشت: سبزها در حال نبرد با حاکمیت هستند و سکوت دولت اگر در مسائلی مانند ماجرای بند 350 اوین بشکند و انتقاد کند، انتقاد سبزها علیه دولت افزایش خواهد یافت اما اگر محکوم کند، پیروزی برای سبزها خواهد بود چون توانسته‌اند بخشی از حاکمیت را با فشار رسانه‌ای در مقابل بخش دیگر قرار دهند(!)

تدبیر وامید!!!

قدرت با برنامه‌اي دقيق در انتها بر همه چيز فايق مي‌آيد. بر شرافت، بر عقل، بر آزادي، بر عشق و ... روحانی مچکریم ازین همه قدرت....... احمدی نژاد کجایی که یادت بخیر!!!!

علیزاده

سلام حاج آقا می فرمایید:شایعه بند...واقعا فکرمی کنید شایعه است؟!!!