رویکردی از نتایج مذاکرات

 مذاکرات 9 شکاف بزرگ در جهان ایجاد کرد


سید حسین موسویان عضو پیشین تیم مذاکره کننده ایران گفت در نتیجه مذاکرات اخیر هسته ای 9 شکاف بزرگ در منطقه و جهان ایجاد شده که در دهه گذشته بی سابقه بوده است.

سید حسین موسویان روز دوشنبه در نشست بررسی مذاکرات هسته ای در لوزان و دیدگاه های منتقدین و موافقین افزود: آیا واقعا زلزله سیاسی که در سطح جهان اتفاق افتاده است منحصر به مساله هسته ای است؟

وی با منفی دانستن پاسخ این سوال ادامه داد: شکافی که در حاکمیت آمریکا ایجاد شده ، استثنایی است.

موسویان دومین شکاف را شکاف در لابی صهیونیست آمریکا دانست و افزود: این اتفاق برای اولین بار رخ داده که دو لابی مهم صهیونیستی مواضع متفاوتی داشته باشند همچنین شکاف ایجاد شده در حاکمیت اسراییل نیز استثنایی است.

وی به تنش در روابط آمریکا و اسراییل اشاره کرد و آن را شکاف چهارم برشمرد و ادامه داد: 200 افسر آمریکا علیه اظهارات نتانیاهو نامه می نویسند در حالی هیچ وقت این روابط چنین وضعیتی را نداشت.

عضو پیشین مذاکره کننده هسته ای شکاف بین قدرت های اروپایی را از دیگر اثرات مذاکرات هسته ای دانست و اضافه کرد: در این مذاکرات به خوبی مشاهده می شود که 5 قدرت جهانی دیدگاه ها و نظرات متفاوتی دارند ؛ همچنین است شکافی که بین اسراییل و غرب افتاده است.

موسویان گسست رابطه اعراب متحد آمریکا با آن کشور را از دیگر موضوعات مطرح در این حوزه دانست و یادآور شد: عربستان به عنوان متحد آمریکا 9 ساعت پیش از حمله به یمن آمریکا را در جریان این تصمیم خود قرار می دهد.

موسویان اختلاف بین کشورهای عربی را نیز دیگر شکاف مطرح شده برشمرد و گفت: می بینیم کشورهایی همچون عمان خواهان استمرار مذاکره و رسیدن به توافق هستند در حالی که عربستان با 180 درجه تفاوت تلاش می کند تا مذاکرات به سرانجام نرسد.

وی با تاکید بر این که منتقدین بر مذاکرات هسته ای باید به این موضوعات مهم بیش از گذشته توجه کنند خاطرنشان کرد: مباحث مطرح شده بر سر مقدار غنی سازی و ظرفیت آن نیست بلکه موضوعات فراتر از آن را شامل می شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به سخنرانی باراک اوباما در شهریور ماه 92 در مجمع عمومی سازمان ملل اشاره کرد و گفت: در این سخنرانی 5 نکته بسیار مهم وجود داشت و این را هم باید عرض کنم که قبل از صحبت وی تیم مذاکره کننده هسته ای ما در نیویورک مذاکرات شبانه روزی داشت.

موسویان اعلام نظر صریح رییس جمهور آمریکا مبنی بر این که سیاست دولتش تغییر رژیم ایران نیست به عنوان اولین نکته مهم یاد کرد و گفت: برای اولین بار اوباما اعلام کرد آماده مذاکره بدون پیش شرط است.

وی سومین نکته مهم در سخنرانی اوباما را آمادگی بهبود روابط با ایران براساس احترام متقابل دانست و اظهارداشت: اوباما در این سخنرانی فتوای هسته ای رهبر معظم انقلاب را به رسمیت شناخت که نباید این را دست کم گرفت. رییس جمهور آمریکا در سازمان ملل فتوای مرجع تقلید شیعه را به رسمیت می شناسد.

عضو پیشین مذاکره کننده هسته ای پنجمین نکته مهم را مامور ساختن وزیرامورخارجه آمریکا برای ادامه مذاکره با ایران عنوان کرد و گفت: پس از این تاریخ توافق موقت ژنو و سپس بیانیه سوئیس را داشتیم.

موسویان حاصل این مذاکرات را به دست آوردن دو امتیاز بزرگ و از دست دادن دو امتیاز دیگر توصیف کرد و افزود: امتیاز بزرگ ما این بود که تحریم های مرتبط با هسته ای برداشته می شود و حجم غنی سازی و داشتن آب سنگین به رسمیت شناخته می شود.

وی دو امتیاز داده شده را سیستم راستی آزمایی بسیار قوی و گسترده و همچنین محدودیت برای یک دوره زمانی مشخص بیان کرد و گفت: اگر این دو امتیاز را ندهیم آن دو امتیاز را هم نخواهیم گرفت.

موسویان با بیان این که نگرانی های موجود برای دادن این دو امتیاز است ، یادآور شد: قطعنامه های سازمان ملل فراتر از ان پی تی است و ای کاش در داخل کشورمان مفاد قطعنامه های شورای امنیت به بحث گذاشته می شد. از این رو هر عضو مذاکره کننده مجبور خواهد بود بین ان پی تی و قطعنامه های شورای امنیت مذاکره کند.

عضو پیشین مذاکره کننده هسته ای در بخش دیگری از سخنان خود به 5 نکته سخنان رییس جمهور آمریکا پس از بیانیه سوئیس اشاره کرد و گفت: اوباما به عنوان رییس جمهور آمریکا گفت که تحریم اثر معکوس داشت و از زبان رییس جمهور قدرتمندترین کشور جهان گفت که ایران نشان داد تسلیم نمی شود.

موسویان با بیان این که دومین نکته در سخنرانی اوباما این بود که ثابت شده است سیاست انزوا، تحریم و فشار به جایی نمی رسد ، ادامه داد: اوباما گفت که ایران به تمام تعهدات خود عمل کرده است و سیاست تعامل با ایران را ادامه می دهیم.

وی خاطرنشان کرد: مخالفین خارجی توافق با ایران با اذعان به این 5 نکته مهم مطرح می کنند که ایران در زمان تحریم ها نفوذ و قدرت منطقه ای آشکاری دارد و اگر این تحریم ها را برداریم ایران قدرت بلامنازع خواهد شد و سیاست تغییر رژیم کلا فرومی پاشد

منبع: سایت انتخاب کد خبر: ۲۰۰۰۰۴ تاریخ انتشار: ۳۱ فروردین ۱۳۹۴ – به نقل از سایت ایرنا 

/ 1 نظر / 55 بازدید
حکمت

سلام. حاجی بیانات هاشمی رفسنجانی در مورد سقوط فاو درسته؟