از مردم عذر خواهی کنید

آسیب های 8 سال دولت احمدی نژاد بسیار بزرگ بود؛ اعتماد عمومی سست شد، وحدت ملی خدشه برداشت، اقتصاد بی ثبات و متزلزل گردید، حیثیت بین المللی جمهوری اسلامی ایران آسیب فراوان دید و دین باوری مردم رو به افول گذاشت.

اما دینمداری که جوهره هویت فرهنگی ماست و تشکیل دهنده بنیه دفاعی این مرز و بوم است و اصلی ترین عاملی است که تا کنون این کشور را دربرابر تهاجم بیگانگان حفظ کرده، اگر آسیب ببیند، برج و باروی کشور فرو ریخته است(1). لذا هیچ آسیبی بزرگتر از تضعیف دینمداری مردم محسوب نمی شود(2) و توقع نابجایی نیست، اگر تقصیر افول دینمداری را متوجه روحانیت بدانیم و نابجا نیست، اگر صدای اعتراضی از روحانیت برخاست، پشت پرچم وی درآییم.

آیت الله امجد که یکی از اوتاد این مرز و بوم و از معترضین سرشناس نسبت به برخی حوادث گذشته (و درعین حال کام بسته آن ایام) است، روحانیتی را که رای به احمدی نژاد را رای به دین و دینداری و رقبای انتخاباتی وی را ضد دیانت معرفی می کردند  نصیحت کرده و از آنان خواسته است: باید بابت ۸ سال گذشته، عذرخواهی کنند.

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب به نقل از آیت الله محمود امجد نوشت (3):

اگرچه در سال های گذشته، به هشدارهای مکرر در خصوص بی تدبیری های صورت گرفته از سوی دولت وقت، بی توجهی شد؛ اما با گزارش اخیر رییس جمهور، مشکلات ناشی از سوء مدیریت ها مسجل شد و البته مردم هشیار هستند و می دانند؛ آنچه که گفته شد؛ تنها گوشه ای از مشکلات، آن هم در حوزه اقتصادی بود؛ درحالی که مشکل بالاتر بی اخلاقی ها و بازی کردن با آبرو و حیثیت افراد بود که بماند!

 از قول من همه جا بگویید و خصوصا همه رسانه ها این مسئله را بگویند؛ ارباب عمائمی(علمایی) که از رییس دولت قبل حمایت و برای وی به نام دین تبلیغ کردند؛ حال که گوشه ای از کار را فهمیدند؛ باید استغفار و به واسطه مشکلات پدید آمده، از مردم عذرخواهی کنند.

اگر مردم در فضای آزاد کسی را انتخاب کنند که حرفی نیست؛ اما وقتی به مردم القا می کنیم که اگر به فلانی رأی دهید دینتان حفظ شده و رأی دادن به دیگری موجب از دست رفتن دینتان می شود؛ چنین مشکلاتی پیش می آید؛ دین ملکوک می شود و مردم مشکلات را به پای اسلام می گذارند. بنابراین کسانی که چنین القا کردند؛ برای آن که دامن دین، از این سوء مدیریت ها و بی تدبیرها منزه شود، باید هم به درگاه خدا استغفار و توبه کنند و هم از مردم عذرخواهی کنند.

 ما عمامه به سرها نه اصول دین هستیم و نه فروع دین؛ آنان که با آبرو و حیثیت مردم بازی کردند؛ اگر امروز توبه و از محضر مردم رسما عذرخواهی نکنند؛ مسوولند.مسئله ما، فرد رییس دولت قبل نیست؛ مشکل، ملکوک کردن دین است؛ باید مردم آگاه شوند که این مسائل را به پای دین نگذارند. منظور من این است که همه آقایانی که به عنوان دین این موارد را به مردم القا کردند؛ باید عذرخواهی کنند؛ تا مردم این بی تدبیری ها را به پای دین ننویسند و کمبود ها را ناشی از اسلام ندانند.

.......................

1- برای حفظ فرهنگ دینی هماره باید 4 اصل "بعثت" ، "غدیر" ، "عاشورا" و "انتظارفرج" شناخته و پاسداری شود (البته فراتر از آنچه مرسوم اصولگرایان سنتی است) و از خطر تحریف و یا تضعیف مصون بماند.

 2- یاد آوری این نکته نیز ضروریست که گرچه رفتار دوگانه جریان احمدی نژاد و جریان رادیکالیزم جناب مصباح یزدی، آسیب فروانی به دیانت و دینداری زد، متاسفانه تئوریسین های سرشناس اصلاح طلب نیز در دوران حاکمیت اصلاح طلبان، آسیب های کمی به دینمداری مردم نزدند؛ آسیب های که بیش از همه به باورهای بدیهی و بنیان های فکری قشر روشنفکر و نسل سومی ها وارد آورد.

3- سایت انتخاب، کد خبر: ۱۳۹۴۰۵ ، تاریخ انتشار: ۱۱ آذر ۱۳۹۲ 

/ 7 نظر / 18 بازدید
حکمت

سلام و عرض ادب و احترام. حضرت ایشان در قسمتی از فرمایش خود واقعیت را گفته اند که : " اگر مردم در فضای آزاد کسی را انتخاب کنند که حرفی نیست؛ اما وقتی به مردم القا می کنیم که اگر به فلانی رأی دهید دینتان حفظ شده و رأی دادن به دیگری موجب از دست رفتن دینتان می شود؛ چنین مشکلاتی پیش می آید؛ دین ملکوک می شود و مردم مشکلات را به پای اسلام می گذارند." مگر احمدی نژاد در سال 84 چگونه رای آورد؟ مردم به هاشمی رای ندادند این واقعیت مسلمی هست که خیلی ها از آن فرار می کنند؟ اگر ایشان فکر می کنند که در سال 88 مردم به خاطر علما به احمدی نژاد رای دادند سخت در اشتباه هستند چرا در سال 76 آقای ناطق رای نیاورد؟ به نظر می رسد ایشان بهتر هست در مسایل جناحی ورود پیدا نکنند. البه صلاح مملکت خویش خسروان دانند.

محمدرضا احدی

دست از طلب ندارم تا کام من برآید؛ یا تن رسد به جانان، یا جان ز تن برآید؛ حاج محسن عزیز سلام. شما افتخار کشور و نظام مقدس ما هستید. امیدوارم همواره سلامت باشید.[گل]

علی م

سلام .شهیدمطهری در کتاب پیرامون انقلاب اسلامی به صراحت بیان میکنند ,بگذارید مردم خودشان انتخاب کننداگرهم اشتباه کنند به نفع نظام است,این یعنی همین حرفی که تازه حضرت آیت الله امجد زده انداگر مردم در انتخاب اشتباه کنند خودشان می توانند جبران کنند. اگر نظام وعلما بنام دین خود را وارد رقابتهای انتخاباتی کنند ورقیب انتخاباتی مردم شوند بعد هم متوجه شوند اشتباه انتخاب کرده اند(بصیرتشان)به خطا رفته است چه کسی بایدجبران کند؟!فرق نمی کند چه کاندیدایشان رای بیاورد چه نیاورداین رویه برای نظام وعلما زیان باراست اگر رای یاورد مثل قضیه احمدی نزادمیشود اگر رای نیاورددر مقابل مردم ایستاده اند وشکست خورده اند!به نظرم عذر خواهی از مردم شجاعت وتا حدودی از بی اعتمادی مردم کم خواهد کرد!

علی م

در جواب جناب حکمت که توصیه کرده اند حضرت آیت الله در مسائل جناهی ورودّپیدا نکنندباید بگویم ایشان باشجاعت امر به معروف ونهی از منکر ودفاع ازدین کرده اند چرا شما حق دارید به ایشان بگویید سخت در اشتباهید اما ایشان نمی توانند برای دین ونظام دلسوزی کنند؟چرا دیگران که ارزش ها ودین را به پای کسانی ذبح کردند (که بعدا منحرف از آب درآمدند) جناحی نبودند؟!آیافکر نمی کنیدآنهایی که بانام دین وارزشها پا به عرصه رقابت می گذارند اعتقادی به انتخاب مردم ندارند چون فکر میکنندخودشان حقند ومردم اشتباه میکنند وچون حقندپس باید هر طور شده پیروز میدان باشند!به نظرم مردم مسلمان وانقلابی ایران اگر به خاطردفاع از دین ونظام جمهوری اسلامی هم بوده باید در مقابل این تفکر وجریان بایستد.

لیلی و مجنون

سلام حاج آقا. 1. اعتماد عمومی سست شد ! کجا اعتماد عمومی سست شد ؟! چرا با چندتا جمله کلی و بی مفهوم سعی دارید و سعی دارند آنچه را که عین حق میدانند به مردم قالب کنند ؟ از آن چند میلیونی که به موسوی رای داده بودند چه تعدادشون مگه تا انتها شعار "رای من کو" دادند؟! 2 . وحدت ملی رو کی خدشه دار کرد ؟! کسی که با رای ملت سر کار اومد یا کسانی که چون رای نیاوردند زدند زیر میز و هوااار که تقلب شده ؟! 3. کدوم انصاف و وجدان و "شرع" اجازه داده به جای در نظر گرفتن متوسط 8 سال اخیر فقط دو سال اخیر رو در نظر بگیرند و ادعا کنند که بی ثباتی اقتصادی نتیجه سو مدیریت بود ؟! 4. حیثیت بین المللی ج. ا .ا امروز در چه وضعی قرار دارد ؟! اینکه هر روز کری و مری و اوباما و ... بگویند ایران میخواهد قرارداد را نقض کند و این پیامد نظامی به دنبال دارد به شما ثابت کرده که ما الان حیثیت پیدا کرده ایم ؟! اینکه بزرگترین اهرم ما که هسته ای بود از دستمون گرفتند و راحت هر اهانتی که میخواهند میکنند شما را به این نتیجه رسانده که ایران در دنیا عزیز شده ؟! لبخند ظریف به کری شما را به اشتباه انداخته که ایران وجهه بین الملی پیدا کرد

لیلی و مجنون

ادامه کامنت قبلیم درج نشده , جمله امام علی رو یاد اوری کرده بودم که فرموده اند :تکبر در مقابل افراد متکبر ، خود عین تواضع است حالا شما ببینید ما تکبر میکنیم یا تواضع بیش از حد !

محسن

حاج محسن عزیز سلام مدتها بود این طرفا نیومده بودم و حالا که اومدم می بینم که باز حاج محسن ،همش بسمت چپ غش میکنه برادر من .. عزیز من بر فرض آقای احمدی نژاد آدم بد اما در این مدت 8 ساله هیچ کار مثبتی نکرد ؟ اگر کار مثبتی نکرد چطور 23 میلیون آدم بهش رای دادند / حالا تا دیروز می گفتند تقلب شده ولی الان که همه اعتراف کردند که اشتباه کردند این همه آبادانی در روستا و شهر ها صورت گرفت / حاجی یه کم بخودت تکون بده یه سری به روستاها بزنید و با مردم صحبت کنید که چه خدماتی این مرد کرد در بحث انرژی اتمی اگر تلاش این بنده خدا نبود الان آقای روحانی با چه چیزی می خواست با غربی ها معامله کنه و پزش رو برخ این و اون بزنه در بحث پیشرف علمی واقعااعتراف نمی کنید یک معجزه علمی در کشور صورت گرفت؟ بازم بگم ............. فقط اشتباهی که کرد این بود که مغرور شد و کلمه آخر؛ حاج محسن عزیز شما این جمله منو یه گوشه ای بنویس تا یادتون نره که یقین بدونید 3 سال دیگه اگر آقای احمدی نژاد کاندید بشه حتما رای اول رو بدست میاره البته من موافقش نیستم و لی از سیاه نمائی اصلا خوشم نمیاد نه برای آقای احمدی نژاد نه برای اصلاح طلب ها و نه....