روابط امنیتی ایران - عراق

تبادل تجارب امنیتی

آیا تجربه ایران در مقابله با مجاهدین خلق (سازمان منافقین) و بازگرداندن آرامش به کشور و حفظ جان مردم در برابر ترورهای گسترده ی منافقین در دهه ی 1360 که به برقراری امنیت در کشور منجر شد، قابل انتقال به دولت فعلی عراق می باشد؟

برادرم نوروزشاد در سایت خود اشاره ای در این باره داشته و پست خود را تحت عنوان " پیشنهادی برای امنیت عراق" ارائه کرده است. البته به نظر می رسد که نوروزشاد این عنوان را بهانه ای قرارداده تا بدین گونه وضعیت ناپایدار گذشته کشور را گوشزد نماید. زیرا مطالعه ی مطالب وی این نتیجه گیری را درپی دارد که " تجربه ی ج.ا.ا در خنثی سازی ترورهای گسترده منافقین، قابل اجرا در جامعه ی عشایری عراق نیست" اما جاداشت که او به روزامدی توانمندی اطلاعاتی- امنیتی حاکمیت اشاره می کرد و به این سوال پاسخ می داد که " پس چرا کشورهای ثالث از همکاری اطلاعاتی – امنیتی ایران با کشورهایی چون عراق هراس دارند؟"

اما تحلیل نوروزشاد :  

پیشنهادی برای امنیت عراق(1)

هم سن و سالهای من، دوران سیاه حاکمیت ترور را در سالهای 60 تا 62 از یاد نمی برند. سالهایی که هیج کس در امان نبود. بقال و کارگر و عکاس و پاسدار و عابر و کودک و ... فرقی نمی کرد! از روی ظاهر لباس و قیافه نمره می دادند تا ترور کنند! باورش برای جوانهای امروزی کمی سخت است. ولی تعداد شهدای ترور که حدود 17 هزار نفر است گواه بر عجیب بودن این فتنه دارد.

خیلی تلاش شد تا جوانهای فریب خورده، را نجات دهند اما دروغگویی های مجاهدین خلق تمامی نداشت. حتی اگر یکی دو تا از دروغها را برای آنها افشا می کردی، رسوب اخبار کینه انگیز از حکومت در دل آنها کار خودش را کرده بود. کافی بود در میان آن همه دروغ، یک راست پیدا شود. یا خبری که کمی از آن راست بوده باشد!

به هر حال، پس از ناامیدی از کار فرهنگی، کار به مقابله فیزیکی رسید. ستاد خبری تشکیل شد و مردم اخبار خودرا به این ستاد اعلام کردند. نتیجه خوب بود ولی کافی نبود. ترورها ادامه داشت. گشت ثارالله براه افتاد. تروریستها پس از ترور در امنیت نبودند. احتمال دستگیری شان بالا رفت. تلفاتشان زیاد شد. اما هنوز ترورها ادامه داشت. اما یک طرح جدید،  مثل تیر خلاص بر پیکر سازمان تروریستی مجاهدین خلق ( منافقین) نشست و آن طرح مالک و مستاجر بود.

بر اساس این طرح، کلیه مالکین باید اسامی و مشخصات مستاجرین خود را اعلام کنند. در صورتی که اعلام نکنند و آن مستاجرین جزو منافقین بوده باشند، مالک بعنوان همکاری با منافقین دستگیر و خانه هم مصادره خواهد شد.

کمتر از چند ماه، تمام منافقین به کردستان و یا بلوچستان رفتند. از آن جا راهی عراق و یا پاکستان و سپس عراق شدند.  سازمان ترور از کشور خارج شد.

این طرح، اما در عراق قابل اجرا نیست. جامعه عراق، جامعه ای عشیره محور است. در اکثر نقاط عراق عشایر زندگی می کنند و کسی بدون پیوستگی با آنها نمی تواند کاری بکند.

احیای نظام ثبت احوال عشیره ای، در کنار الزام روسای عشایر وقبایل به ارائه آمار و اطلاعات افراد مشکوک، خارج شده، گریخته، وارد شده، فاقد پیوستگی  و... می تواند کمک مهمی برای کنترل اوضاع باشد.

..........................

1 : نوروزشاد http://noroozshad.blogfa.com/

/ 1 نظر / 18 بازدید
علی م

سلام حاج محسن باخاطرات اسارت درalimovahedi.blogfa.com(کربلایی علی) به روزم من شما لینک می کنم اگرمایلید شما هم لینک کنید