خط امام

خط امام چیست؟

شناخت خط امام (خمینی) بدون داشتن روش میسر نیست!

روشی را که برای شناسایی خط امام پیشنهاد می کنم , لزوماٌ تنها روش برای شناسایی خط امام نیست.ولی من -در حال حاضر- تنها این روش را برای معرفی خط امام مناسب می دانم !

روشی که احتمالا چالش زا خواهد بود !

از نظر من خط امام را باید در ۴ سطح برسی کرد !

١-سطح پایه

٢-سطح اصول و مبانی

٣-سطح فروع و قو انین

۴-سطح سیره و رفتار

البته پیشاپیش یاد آور شوم :

١-مقصود ما از خط امام "خط عرفانی" , "فلسفی" و "خط فقهی" امام نیست بلکه موضوع بحث ما "خط سیاسی امام" است !

٢-مقصود ما از خط سیاسی امام عملکرد راهبردی ایشان در دوره کاربردی بودن استراتژی علامه مجلسی نیست(برای توضیح این مساله به پست نگاه تکراری رجوع فرمایید)

٣-مقصود ما از خط امام عملکرد راهبردی ایشان در دوره ای است که استراتژی علامه مجلسی کاربرد خود را در (ایران) از دست داده بود و امام خمینی خود پایه گزار راهبرد جدیدی شد , که جمهوری اسلامی ایران محصول آن راهبرد است !

من چنین می پندارم که , برای شناسایی خط امام باید ؛ پایه , اصول , فروع  و  سیره امام را از یکدیگر تفکیک کرد و الا نمی توان تعریف علمی از خط امام ارائه کرد و پرسش کنندگان دچارسردرگمی خواهند شد !

از سطح بندی خط امام روشن می شود؛پایبندی به خط امام مراتب دارد !

البته مراتب آن به هم پیوسته است و اگرکسی -بدون پذیرش پایه های مکتب خمینی- ادعای وفاداری به خط امام کند از اوپذیرفته نیست !

پذیرش پایه های مکتب خمینی شرط اولیه است و هرکسی که مرحله پایه را گذراند , از حداقل نمره قبولی برخوردار خوهد شد!

اگر به پایه  و اصول پایبند شد به مرتبه خوبی دست یافته است !

اگر به پایه , اصول و فروع پایبند باشد به رتبه عالی رسیده است !

و اگر به هر۴ سطح ملتزم شود نمره او اعلی خواهد بود !

واضح است که اگرکسی بدون التزام به پایه های خط امام هرالتزام دیگری به خط امام ابراز کند از او پذیرفته نیست و نمره اش بیشتر از صفرنخواهد بود !

حال بد نیست که این مبحث را بهانه کرده و انتقاد کنم از کسانی که غربی ها را در رعایت قوانین اجتماعی(فروع) مسلمان تر از مسلمانان می دانند و یا پای بندی اهل سنت به فروع دین را ملاک برتری آنان بر شیعان می خوانند !

این نوع نگرش , نوعی ظاهر بینی است , هرچند که روشنفکران منادی آن باشند !

ارزیابی افراد بدون شناخت اندیشه آنان کاری عبث است !

و اندیشه افراد نیز بدون شناخت مبانی فکریشان میسر نیست !

برتری اولیه برای کسی است که مبانی اندیشه اش صحیح باشد !

و از همین جهت است که  -درنهایت- شیعان علی علیه السلام اهل نجات اند , -حتی اگرگناهکار باشند- زیرا تبعیت یا عدم تبعیت ازعلی علیه السلام یک امر راهبردی و استراتژیک است و گناهان کسی که در گزینش استراتژی به خطا نرفته به مراتب کمتر از کسی است که استرتژی غلطی را برگزیده ولی در تاکتیک به زیبایی عمل می کند !

(امیدوارم حاشی پردازی موجب گم شدن سرنخ بحث نشود . آری

برای تشریح عرایضم مجبور به حاشیه پردازی بیشتری هستم!)

برگردیم به اسلام:

سطح پایه برای اثبات مسلمانی افراد , شهادت به یگانگی پروردگار و رسالت پیمبر اکرم (ص) است !

اما دین اسلام -بنا به اعتقاد شیعه- ۵اصل دارد که ٢اصل از آن اصول همان شهادتین است !

فروع دین و عمل به سیره پیمبر اکرم(ص) نیز هر کدام مکمل مسلمانی است!

مسلمان کامل کسی است که به هر۴ سطح ملتزم  باشد.ولی به مجرد پذیرش لفظی ٢ پایه اولیه (شهادتین) از کلیه حقوق اسلامی برخوردار می شود حتی اگر امامت امیرالمومنین(ع) را قبول نداشته باشد !

پایه های خط امام

/ 40 نظر / 28 بازدید
نمایش نظرات قبلی
دروغگو

به نظر من شما با دریافت‌هایی که از آموزه‌ها، انگاره‌ها، مفاهیم و موضوعاتی که از مدرنیته داشته‌اید، دین را در چنین بستری بررسی می‌کنید. به یک معنا این تحلیل کاملاً درست است. اگر در فضای مدرن باشیم و بخواهیم کلیه مؤلفه‌های دوران سنت را بررسی نماییم به نتیجه‌ای جز آنچه که رسیده‌اید، نخواهیم رسید. به هر صورت چه به مذاق دینداران و علاقه‌مندان به مذهب خوش بیاید و چه آنان را مکدر سازد، حقیقت این است که دین مهم‌ترین، بارزترین و شاخص‌ترین مؤلفه دوران سنت است. از قضا منادیان دین در این دوران تا توانستند ترک‌تازی کردند و هر آنچه را که به مصلحت دنیا و مصالحشان نبود به همین نام سربریدند. در نتیجه تمدن بشری نیز انتقامی سخت را هم زمان با انقلاب صنعتی و رنسانس از آنان گرفت. بحث شما از این منظر بدون هیچ تردیدی درست و صحیح است. لیکن سوال من اینجاست که آیا می‌توانیم ارتباط خود را با دین ـ هرچند که محصول سنت بوده باشد ـ به یکباره قطع نماییم؟ آیا ما هیچ نوع ارتباطی را با عالم ماوراالطبیعه نیاز نداریم؟ آیا محصولات فکری، تجربی و نظری رنسانس پاسخگوی همه نیازهای ماست؟ آیا نباید با رویکردی دیگرگون به این مسئله بپردازیم؟ و اگر مدرنیته

دروغگو

به نظرم بهتر است پیرامون این موضوع با هم گفتگو کنیم. اگر موافق باشی دوست دارم تحلیلی در مورد صحت و سقم فهم من از بحث‌های خودت داشته باشی. البته ناگفته نماند که من تردیدها و پرسش‌ها و تشکیک‌های تو را بسیار ارزنده و ارزشمند می‌شمارم و معتقدم این تردیدها بسیار بسیار ارزشمندتر از یقین و ایمانی است که برخی بدون تحقیق و تحلیل و بررسی نسبت به مسائل دارند. با درود بی‌پایان منتظر پاسخت هستم...

نمکدون

سلام مبعث بر شما نیز مبارک.

هیئت ثارالله تهران

سلام صادقانه می گویم هیئت ثارالله دوستت دارم تولدت مبارک!!! مراسم هفتمین سالگرد تأسیس هیئت در وبلاگ و سایت یاهو

روزبه

سلام با درود بر روان پاک شهدا حال شما خوب است محسن آقا مطلب بسیار خوبی بود. باید امام خمینی (ره) را شناخت و اگر درک درستی از ایشان در جامعه بود اوضاع اینگونه نمی شد. به امید روزهایی با آسمان آفتابی برای ایران اسلامی منتظرم[گل]

دوستی از دور دستها

بسم الله. سلام بر شما و سلامی هم از جانب ما به ان بزرگواری که دعوتتان کرده...... غروبا همیشه دلم برای زادگاهم تنگ میشه و بوی خاک الود اون شهرو دیار زیبا به مشامم می رسه....... گاهی هم خودمو گوشه یی از صحن عتیق! می بینم....... [گریه]......ای اجل مهلت بده.......[گریه]

محمد

سلام حاجی دامنه منو هم فیلتر کردند البته نیمه کاره چرا که در روز چند ساعتی بازه و میشه با آدرس www.tanz88.ir رفت به وبلاگم اما خوشبختانه اصل وبلاگ فیلتر نشده www.tanz88.blogfa.com اما نمیدونم چرا فیلتر شدم و مورد مهروزی قرار گرفتم

مهدی

٩-التزام به "اصل ادای تکلیف و فرعی دانستن نتیجه؟؟؟؟؟؟؟؟ یعنی نتیجه مهم نیست؟؟؟؟