چرخش سیاست خارجی آمریکا

ظهور جریانی به نام داعش بهانه خوبی برای توجیه چرخش سیاست خاورمیانه ای آمریکا و نزدیکی دولتمردان آمریکایی به حکومت بشاراسد شده است. آمریکایی ها که بعد از شکست طرح بهارعربی، درپی تغییر سیاستهای خاورمیانه ای خویشند، از موجود وحشتناکی به نام داعش که موجب وحشت کشورهای منطقه شده، بهانه ای برای به روزرسانی سیاست های منطقه ای خویش ساخته اند. در این رابطه همکاری آمریکا با دولت سوریه که مخالفینش تا چندی پیش مورد حمایت آمریکا بودند، عمق چرخش سیاست خاورمیانه ای آمریکایی ها را نمایانتر می سازد. این چرخش در پاره ای از موارد (مانند توقف ادامه مخاصمه با حکومت بشار و نیز مقابله با تهدی داعش؛ هرچند که مقابله ای محدود باشد) با استراتژی فراملی جموری اسلامی ایران در تضاد نخواهد بود.

سایت انتخاب در خبر: ۱۷۷۷۴۵ به نقل از نشریه ایندیپندنت با تیتر"آمریکا مخفیانه به دولت سوریه در مبارزه با داعش کمک می‌کند" نوشت: نشریه ایندیپندنت به نقل از یک «منبع» اعلام کرد آمریکا هم اکنون دولت بشار اسد را با ارائه اطلاعات درباره محل دقیق رهبران گروه های تروریستی به واسطه سازمان جاسوسی آلمان کمک می کند.

موضوع دخالت نظامی آمریکا در سوریه علیه داعش  پس از آنکه ژنرال مارتین دمپسی، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا در این باره گمانه زنی کرد مورد توجه رسانه ها و تحلیگران قرار گرفت. دمپسی روز گذشته (جمعه) اعلام کرد که داعش را نمی‌توان از خارج از سوریه نابود کرد. "آیا می‌توان این گروه را بدون حمله به آن قسمت از سازمان که در سوریه است نابود کرد؟ جواب نه است."

همچنین ایندیپندنت به نقل از چاس فریمن، سفیر سابق آمریکا در عربستان نوشته است:

از آنجا که (منطقه تحت اشغال) داعش مرز عراق و سوریه را (در) برداشته است، باید سیاستی یکپارجه علیه آن در هر دو کشور اتخاذ شود.

ایندیپندنت نوشت: سفیر سابق آمریکا در عربستان سعودی بر این باور است که حمله آمریکا علیه داعش در سوریه ممکن است موجب به اشتراک گذاشتن اطلاعات با مخالفان داعش و حتی با گروه هایی باشد که ما با آنها اختلاف داریم. تحولات عجیبی در خاورمیانه به وقوع پیوسته است.

این روزنامه در حالی که اذعان دارد سیاست کشورهای غربی طی 3 سال اخیر حمایت از معارضان سوری از جمله جبهه النصره و داعش بوده اند نوشته است:

"تنها نیرویی که قادر به مقابله با این گروه های تروریستی در سوریه است، نیروهای دولتی هستند"

به گفته فریمن:

"بدون همکاری سوریه، عربستان، ایران، روسیه و ترکیه نمی توان داعش را منزوی کرد"

/ 1 نظر / 41 بازدید
علی م

سلام آیا سیاست آمریکا در قبال داعش مقطعی است یا اینکه به خاطر احساس خطری است که از وجود داعش دارد؟ به نظر نمی رسد امریکا از قبل از خطر داعش ونفوذ آن در منطقه بی اطلاع بوده والآن این خطر را متوجه شده است واین خیلی ساده انگاری است که بگوییم آمریکا خبر از ماهیت چنین گروهی نداشته است والآن می خواهد جبران کند وبرای نابودی داعش به سوریه نزدیک شود. همانطور که شما نوشته اید امریکا برای به روز رسانی سیاستهای خود در خاور میانه نیاز دارد که یک سناریو را طراحی وبعد بتواند اهداف خود را در این منطقه دنبال کند. یک تحلیل دیگر این است که آمریکاییها بعداز نا کامی در سوریه می خواهند هر طور شده خود را قهرمان مبارزه با ترریست بدانند وناچارا از در مبارزه با این گروه خود ساخته وارد می شوند و وجهه خود را در بین مردم کشور های منطقه باسازی کنند. در هر صورت امریکاییها نمی خواهند بازنده باشند و حتی اگر شده خود را در شرایطی هماهنگ با اهداف ایران در مبارزه با ترریسم می کنند!