اوباما خواهان تشکیل کشور فلسطین

آمریکایی ها از فردای پیروزی اسرائیل در جنگ 6 روزه سال 1966 میلادی دریافتند که ثبات اسرائیل منوط به تشکیل یک دولت فلسطینی درجوار اسرائیل است. اما از آن روز تا کنون نتوانسته اند به هدف شان دستیابند. درهمین ارتباط مقاومت مردم غزه وحتی فرودآمدن موشکهای حزب الله لبنان برسر دولتمردان اسرائیل، اگرچه در راستای هدفهای ایران است و هرچند واکنش آمریکا علیه لبنانی ها و فلسطینی ها را درپی دارد، اما در ذات خود با منافع پنهانی آمریکا در تناقض نیست زیرا که شکست اسرائیلی ها در نبرد با حزب الله و حماس، می تواند موقعیت جناح تندروهای اسرائیل را تضعیف کند و آنان را به قبول تشکیل کشور مستقل فلسطین راضی سازد.

سایت انتخاب تاریخ ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۴ در خبر کد ۲۰۴۳۴۸ به نقل از بی بی سی نوشت:

تاکید اوباما بر راه حل تشکیل "دو دولت"

رئیس جمهوری آمریکا گفته است راه حل "دو دولت" برای پایان دادن به مناقشه تاریخی میان اسرائیل و فلسطینی‌ها "مطلقا حیاتی" است.
باراک اوباما گفته ایالات متحده هنوز معتقد است امنیت اسرائیل در بلند مدت در گرو توافق بر سر به رسمیت شناخته شدن دولت فلسطین است.
سخنان رئیس جمهوری آمریکا در مورد لزوم توافق بر راه حل «دو دولت» پس از آن مطرح می‌شود که بنیامین نتانیاهو دولت ائتلافی دست راستی خود را تشکیل داده است.
با توجه به ترکیب وزرای کابینه نتانیاهو آینده توافق با فلسطینی‌ها برای تشکیل دولت مستقل روشن به نظر نمی‌رسد.
اوباما روز پنجشنبه در نشست خبری نشست کمپ دیوید گفته است "من هنوز اعتقاد دارم راه حل دو دولت نه تنها برای صلح میان اسرائیل و فلسطین که برای امنیت بلند مدت اسرائیل به عنوان یک حکومت دموکراتیک یهودی حیاتی است."
به خاطر عدم توافق بر سر روند صلح با فلسطینی‌ها، اختلاف نظر بر سر توافق هسته ای با ایران و تنش‌های شخصی میان باراک اوباما و بنیامین نتانیاهو رابطه نزیک میان اسرائیل و آمریکا که از دیرباز متحد یکدیگر بوده‌اند، تیره شده است.
اوباما تاکید کرده است که راه حل "دو کشور" تنها گزینه پیش رو برای پایان دادن به تنش میان فلسطینی‌ها و اسرائیل است.
او گفته "من می‌دانم که در دولتی که به تازگی تشکیل شده، کسانی هستند که این فرضیه را قبول ندارند اما این فعلا تنها گزینه من است."
مبنای راه حل "دو دولت" برای پایان دادن به مناقشه فلسطینی‌ها و اسرائیل، قطعنامه سازمان ملل متحد در سال ۱۹۷۴ است.
این قطعنامه خواهان آن است که اسرائیل و فلسطین در کنار هم و در مرزهای مورد توافق پیش از سال ۱۹۶۷ دو دولت تشکیل بدهند.
رئیس جمهوری آمریکا گفته است چشم انداز رسیدن به چنین توافقی دور است اما از اسرائیل خواسته چنین توافقی را بپذیرد.

/ 0 نظر / 70 بازدید