پایان بهار عربی

هیلاری کلینتون، وزیر خارجه پیشین ایالات متحده آمریکا، پرده از تغییر سیاست خاورمیانه ای آمریکا برداشت. ولی به صراحت نگفت که علت تغییر  وضعیت پیش آمده، شکست مرسی در مصر بوده است. بلکه با موضع گیری مبهمی سعی کرد نشان دهد "مصری ها طرفدار ارتش (کودتاچیان) هستند و آمریکا در برابر خواست مردم مصرنمی توانست واکنشی نشان دهد"

به گزارش ،خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)  ۱۵ مرداد ۱۳۹۳  در خبر کد: 93051507194 آمده است:

به نوشته روزنامه الاهرام، هیلاری کلینتون، وزیر خارجه سابق آمریکا در کتاب خاطرات خود که اخیرا در آمریکا چاپ شد، نوشته است: ما وارد جنگ عراق،‌ لیبی و سوریه شدیم و همه چیز بر وفق مراد و بسیار خوب بود اما ناگهان انقلاب مصر در 30 ژوئن رخ داد و همه چیز ظرف 72 ساعت تغییر کرد.

وی در ادامه آورده است: من به 112 کشور جهان سفر کرده بودم و با برخی از دوستان این توافق حاصل شد تا به محض اعلام تاسیس داعش این گروه به رسمیت شناخته شود اما ناگهان همه چیز فروپاشید. توافق شده بود تا دولت اسلامی(داعش) در روز 5 / 7 / 2013 اعلام شود و ما منتظر اعلام تاسیس آن بودیم تا ما و اروپا هرچه سریعتر آن را به رسمیت بشناسیم.

این مقام سابق آمریکا خاطرنشان کرده است: همه چیز در مقابل ما بدون هشدار قبلی فرو ریخت. اقدام هولناکی رخ داد. ما به توسل به زور فکر کردیم اما ارتش مصر، سوریه‌ یا لیبی نیست؛ ارتش مصر بسیار قدرتمند است و مردم مصر هیچگاه ارتش خود را تنها نمی‌گذارند. زمانی که ما با ناوهای آمریکایی به سمت اسکندریه رفتیم از سوی گروهی از زیردریایی‌های بسیار جدید با نام "گرگ‌های دریا" زیر نظر گرفته شدیم، این زیردریایی‌ها به جدیدترین سلاح‌ها و تجهیزات رهگیری مجهز بودند. زمانی که تلاش کردیم به دریای سرخ نزدیک شویم با جنگنده‌های قدیمی میگ 21 روسیه غافلگیرشدیم اما مساله عجیب‌تر این بود که رادارهای نتوانستند بفهمند این جنگنده‌ها از کجا آمدند و به کجا رفتند.

کلینتون در ادامه نوشته است: ما ترجیح دادیم برگردیم. حمایت و پشتیبانی مردم مصر از ارتش بیشتر شده بود. چین و روسیه نیز مخالفت خود را با این اوضاع اعلام کردند و ناوها بازگردانده شدند؛ هنوز هم نمی‌دانیم که چگونه با مصر و ارتشش تعامل و برخورد داشته باشیم. اگر علیه مصر متوسل به قدرت می‌شدیم شکست می‌خوردیم و اگر مصر را رها می‌کردیم چیز مهمی را از دست می‌دادیم. مصر قلب جهان عرب و جهان اسلام است و ما تلاش داشتیم تا از طریق اخوان المسلمین و از طریق داعش این کشور را تحت کنترل درآورده و آن را تقسیم کنیم و پس از آن به کشورهای حوزه خلیج فارس برویم. کویت اولین کشوری بود که از طریق دوستان ما در آنجا آماده بود و سپس عربستان و بعد از آن امارات و بحرین و عمان مد نظر ما بودند و پس از آن منطقه عربی کاملا تقسیم می‌شد و به صورت کامل آن را تحت کنترل در می‌آوردیم. ما منابع نفت و گذرگاه‌های آبی را تحت تصرف خود درمی‌آوردیم. اگر برخی از اختلافات میان آن‌ها وجود داشت اوضاع تغییر می‌کرد.

/ 3 نظر / 16 بازدید
علی م

سلام لطف کنید درخصوص ارتباط گروهک تکفیری داعش وارتباط آن با اخوان توضیح دهید.آیا از لحاظ ایدئولوژی ارتباطی بین این دوجریان وجود دارد؟

علیزاده

سلام ؛همیشه نمی توانیم نیروهای خارجی را دربوجودآمدن مشکلات مقصربشناسیم!!!جناب نوری المالکی ودولت شیعه عراق ونیروهای قدس هم درقدرت گرفتن داعش نقش داشته اند..حالا هم میخواهندابرویش رادرست بکنند ؛دارندچشمش راکورمی سازند!!!وآنهم باادعای اینکه البغدادی (شمعون)یهودی است!!!دروغ هرچه بزرگترباشد باورش آسانتراست...رفتار خودمان رانقدبفرمایید...اینکه کلینتون چه گفت خیلی مهم نیست ؛چون اودشمن است وجهت انحراف اذهان سخنانی میگویدکه به نفع کشورخودش باشد.....

علیزاده

سلام. متاسفانه هرچه مسئولین ارشددولت جناب آقای روحانی بیشترواردعملکرد دولت احمدی نژادمیشوند؛با خیانتهایی روبرومیشوند که هیچ دلیلی برای عدم رسیدگی ومحاکمه مقصرین این مصیبت وجودندارد ؛الا تبانی وهم کاسه بودنشان...اگر صاحبان تریبون وقدرت که با این عملکرد مخالف هستند ،برخورد منطقی واسلامی با قضیه ومرتکبان خیانت به کشوروخون شهدا انجام ندهند؛وسکوت کنند ؛شریک در این ظلم هستند.