وضعیت عراق

مطالب زیر را بدون دخل وتصرف، صرفا جهت اطلاع ارائه می کنم . هرچند که اهانت به آقای شیرازی در این متن را قبول ندارم هرچند که معتقدم که تعطیلی نقد هم عاملی برای رکود و عقب ماندگی خواهد شد. ولی دوست تهیه کننده گزارش می توانست با ادبیات فاخری به انتقاد از جریان شیرازی ها بپردازد. ضمن اینکه اشتباه مقلدان و طرفداران را به پای مراجع گذاشتن، کار مقبولی نیست. ذکر این نکته هم لازم است که تهیه کننده متن جناب آقای اکبر نعمتی و ماخذ آن گروه مجازی رزمندگان- ایثارگران می باشد

 

وضعیت امروز عراق به نقل از یک طلبه:

سلام

اینجا دعای گوی همتون هستم. تو این مدت به نکات جالبی درباره تحولات عراق برخورد کردم که بامید خدا بصورت خلاصه و نکته وار میذارم شاید بعضی رفقا علاقه داشته باشن و به دردشون بخوره. متاسفانه سفرهای زبارتی با کاروان ایرانیها از واقعیتهای عراق باخبر نمیشن.اما چون برای تحقیقات دانشگاه بصورت شخصی اومدم و شهرهای مختلف با سواری بین راهی میرم به چیزایی اینجا رسیدم که واقعا با دنیای ما ایرانیها خیلی فرق داره. انشاالله بزودی تو دو سه تا مقاله مشروحش مینویسم

اما اینجا مهندسی سیاسی و نظامی و اقتصادی و فرهنگی رو اگه از نزدیک ببینیم قدر اصالت و قدرت خودمون رو اونوقت خوب حس میکنیم.فعلا یاعلی. نکته ها رو تیتروار میفرستم بیشترش از دریچه سیاست و جنگ و فرهنگ در عراق درگیر امروز.

نکته 1:

دفاتر مرکزی جنبشهای نظامی غالبا در نجف مدیریت میشه. الان در خط مقدم ارتش، حشدالشعبی،عصائب الحق،جیش المهدی و نیروهای ایرانی مشغولن.

 

نکته 2:

فشار شدیدی به حیدری العبادی وارد کردن از طرف ائتلاف برای محدود کردن تهاجم شیعه ها به فلوجه و ..

 

نکته 3:

نیروی مدافع در خط مقدم زیاد هست اما متاسفانه مدیریت نظامی جالبی ندارن تا جایی که ما فهمیدیم. هر روز چند شهید از حشد الشعبی یا مصائب الحق میارن حرم و منم به نیابت از شما در تشییع پیکر شهدا شرکت میکنم. تا حالا شهیدی از ارتش ندیدم. ارتش خیلی بروز نداره و بیشتر قدرت و مدیریت جنگ دست حشد الشعبی(نیروهای بسیجی مردمی) هست.

نکته 4:

خط مقدم به طول حدود 10 کیلومتر تماما بمب گذاری و تله های انفجاری. اصلا داعشی به اون صورت اون طرف دیده نمیشه. حدود 10 تا تک ایرانداز هم کاشته مسلط به میدان مین و تله های انفجاری. حالا سمت خودمون 2000 نفر نیروی بسیجی معطلن چکار کنن.مدیریت نظامی اونا با امکانات خوبی که دارن به نظر میاد بهتره. علت تداوم جنگ یکیش همینه.

نکته 5: اگه این جنگ تو ایران بود به یکماه نمیکشید و جمع میشد. دلائلش بزودی براتون مینویسم. فعلا یاعلی.

نکته 6:

دلائل ناکامی های سیاسی و نظامی عراقیها تا جایی که من با تحقیق میدانی و صحبت با خودشون بهش رسیدم تا الان:

-  محرومیت از ولایت فقیه

رنج و بدبختی اصلیشون فقدان ولایت فقیه در حاکمیت عراق هست.

وضعیت آیت الله سیستانی اینجا باعث غصه شدید آدم میشه. هیچ اهمیتی به رهنمودهای حکومتی و مدیریتی ایشون نمیدن. قضیه فتوای جهاد ایشون و لبیک جوانها مطلب دیگه ای هست. اما حتی شهرداری نجف هم برای فرمایشات آقا دل نمیسوزونه.

- چند صدایی در مدیریت جبهه و جامعه

حتی ظاهرا بین جیش المهدی (مقتدی صدر) و ارتش و الحشد اتحاد لازم دیده نمیشه.

-   هر بسیجی تا مقداری که من فهمیدم الان ماهیانه 750هزار دینار میگیره. این یعنی متاسفانه بعضی بسیجیها هم بدشون نمیاد جنک طول بکشه

-   فرهنگ جهاد و شهادت تو شهرهای عراق دیده نمیشه. نه سخنرانی نه تبلیغاتی.هرکسی دنبال پیاز و گرجه خریدن خودشه. حتی سخنرانهای نجف هم سنتی رفتار میکنن و بجای صحبت از شهادت و جنگ دارن احکام وضو و طهارت میگن تو حرم.

فتوای آیت الله سیستانی جلو حوزه های علمیه نجف نصب شده. من با طلبه های نجف صحبت کردم اما بی خیالن. کسی جنگ رو اینجا به اون صورت جدی نگرفته.اونوقت طلبه های ما دارن میرن خط مقدم برای سخنرانی.

نه اینکه کسی اصلا نره. روحانیهای عراقی و جوونهای عراقی هم هستن. ولی فضای نجف و سایر شهرها اصلا فضای جنگ و شهادت نیست. شهر مرده هاست.

متاسفانه شهدا هم که میارن فرهنگ تشییع شهید ندارن

نگاه نکنید به خودمون که همه میان به استقبال. شهدا هم غریبانه اینجا تشییع میشن.

- نکته مهم دوستان:

اینجا ارتش کاره ای نیست و قدرتی نداره. خصوصا از پارسال رفت در آستانه فروپاشی. هر فرمانده ما که بیاد میشه مثل سلیمانی. چون فرهنگ جهادی ما ایرانیها اینها ندارن اصلا و ابدا. تازه اینجا که بیای میفهمی دشمن داره سردار رو بزرگ میکنه . این به معنای ضایع کردن اجر سردار نیست. از فلاکت عراقیها اینجا فرماندهان ما زود علم میشن

دیروز یه شیخ ایرانی از سامرا اومد. یکماه رفته بود خط مقدم. زن و بچش قم. خودش تنها با ویزای زیارتی و بی نشان و بی ثبت نام در دسته یا گردانی. با زبون روزه رفته بود جهاد.عراقیها بهش میگفتن آخوند اصلی.یعنی میگفتن این نسخه اصلی آخونداس.بعد که فهمیدم میرفته پشت مسلس و خط مقدم هرکاری تونسته کرده.خسته بود.دلش پر بود از دست عرایها. اونوقت آقایون روحانیون نجف اشرف تو این شرایط که من ده روز حداقل اینجام یک کلام درباره نوضوعات روز و جنگ حرف نمیزنن.احکام حرمت اکل میته میگفتن.میبینی تو را بخدا.فرق ما با اینا تا کجاس.

بله داداش. داعش جرات میکنه جایی مث عراق دوام بیار

ه نه جایی مث ایران که فرهنگ جهادی کاملا مفاوتی داره

نکته 7: مردم نجف از حکومتشون بد میگن و راضی نیستن نسبتا. اما محبوبیت سردار بین کوچه و بازاری خیلی بالاست.

نکته 8: نجف تا فرق سرش زیر زباله و آشغال هست. آشغالها در تمام کوچه ها و بازارها تا درب خونه ها. حتی وادی السلام مملو از کثافت و آشغال شده. برای زیارت عارف کامل مرحوم قاضی باید از زباله ها رد بشی.شهرداری نجف آشغالها رو اونقدر جمع نمیکنه که خودش استحاله بشه.بوی گند همه حا پیچیده.مردم نجف میگن روزگار ما همیشه همین بوده. چه زمان صدام چه حالا. بیشتر از 12 ساعت در گرمترین شرایط روز برق نداره و قطع میشه. اکثر شهرهای نجف اینطوری. وزیر نیرو از سنی هاست. بعضی وزارتخانه های مهم و اصلی دست وزرلی سنی است.انا اکثریت مردمش شیعه. ولی محروم و بیچاره و صداشون بجایی نمیرسه.

اونوقت حج و زیارت ناچاره زوار رو ببره تو هتلهای شارع الرسول که همیشه برق داره و نسبتا تمیزه.چارتا خیابون اطراف و منتهی به حرم حدودا تمیزه که زوار بی برقی و بدبختی و زندگی در انبار آشغالها را متوجه نمیشن

دانشگاه های پوکیده، حوزه های علمیه فارغ از فقه سیاسی روز و کارآمد، مرجعیت تنها و مظلوم، چندصدایی در احزاب انقلابی و ..

عراق تو این مدت فقط به مدد ایران سرپاست. سوریه هم قطعا همینه. و دشمن میدونه طرفش کیه.

نکته 9: حزب الوفاق خیلی خوب برای خودش کار کرده و موفق بوده.با همه سرکوبهایی که صدام علیه اونا داشت اما الدعوه تو اکثر شهرها و شهرکها ساختمانهای بزرگ و کتابخونه و... داره.

نکته 13:

یه نکته خیلی مثبت میون اینهمه فاجعه برام خیلی جالبه.

کاسبا خیالشون لز بابت دزدی راحته. یه پارچه می اندازن روی اجناسشون و میرن به امید خدا. تا صبح هیچ کسی دست نمیزنه. از حرم تا کیلومترها دورتر و حتی خیابونای توی قبرستون و جاهای خلوت و پرت که نه آدمی اونجا هست و نه پلیسی. در حالیکه که در شیراز و قم و مشهد ما کاسبای تنگ حرم هم باید ده تا قفل بزنن به مغازه????

ما برای حشدالشعبی احترام قائلیم و به شهداشون هم احترام میگذاریم، اما دوستان بدونید این ظلم به مردم و جوونای مملکت ماست که از این جزئیات مهم بی خبرن. اون بسیج مردمی که امام باهاش هشت سال با دست خالی جنگ و اداره کرد کجا و این بسیج مردمی که باید هر بسیجی 750هزار دینار بگیره تا بجنگه. در حالیکه بسیجیای ما هم احتیاج داشتن و گرفتاری و فقر خیلیاشون کمتر از فقر بسیجیای عراق نیست. اما فقط از فتوای مرجعیت برای جهاد گفته میشه. اینجا بسبجیای عراقی واقعا بچه های خوبی ان ولی جنس این فرهنگ جهادی و جنس عناصر این جبهه و حتی جنس فتوای جهاد متفاوته..تا معنای قداست فتوای مرجعیت به شکلی که بسیجیای ما فهمیدن اینجا نفهمن و تا با فرهنگ بسیج ما تو میدون نباشن حالا حالاها داعش اوضاعش کویته. بسیج ما هم که میگیم به معنای ایده آلش منظوره و نه متاسفانه برخی استحاله شده ها.

نکته 11:

کربلا مع الاسف در اشغال ایادی شیرازی هاست و آنتن های شبکه های شیرازهای اطراف بین الحرمین بتمام و کمال قد برافراشته. فاجعه تفکرات تحجر مابانه موج میزنه اینجا. در خیابان یکی از همین ایادی خشک مغز و نادان به من متعرض شد و با صدای بلند توهین کرد. چون با کاروان نبودم و در ماشین عراقیها بودم ولی زود فهمید و حمله کرد که چرا شما ایرانیها شبیه نجفیها عمامه نمی بندید. مردک نادان بقدری در تحجر فرورفته اند که از حقیقت دین فاصله گرفته اند. قمه خانه پابرجاست و اینجا آیت الله سیستانی میدان چندانی ندارد چه برسد به ایرانیها و سید مظلوممان آیت الله خامنه ای.

جبهه اینا رو از حیث میدانی که ببینی بعد خوب لمس میکنی ایران یه امپراطور هست برای خودش مقابل امریکا بخاطر فرهنگ متفاوتی که داره ولی متاسفانه ما رو براحتی انداختن به جون هم تو کشور سر مسائل نه چندان مهم سیاسی.

نکته 10: حزب الدعوة بیشتر توی نجف مرکزیت داره و فعاله. بعضی جاهای دیگه هم اماکن داره و کتابخانه و حوزه علمیه.

ما تو ایران همه چی از دریچه فرهنگ خودمون و روحیه جهادی خودمون نگاه میکنیم و فک میکنیم جبهه عراق و حزب الله و ... چیزی شبیه ماست.. در حالی که اینا حتی در روحیه جهادی هم 30 سال از ما عقب ترن و داعش و آمریکا علیه اینجور جبهه ای میتونه وارد عمل بشن نه علیه ایران..اینو از واقعبتهای اینجا میگم نه از تعصب داداش

نکته 15:

نوحه های حاج میثم مطیعی اینجا داره کار آهنگران انجام میده تو جبهه.خدا خیرش بده

نکته 14: جنگ عراق به این زودیها نمیشه انتظار داشت به اتمام برسه و به شدت دارن رو بحث تجزیه عراق کار میکنن. آزادی بخش سنی نشین شمال کار ساده ای به نظر نمیرسه.

حالا من همه چی از آیت الله سیستانی نمیشه اینجا بنویسم. ممکنه سوء برداشت بشه ولی اگه بیایید غصه وجودتون رو میگیره که یه ملت با داشتن یه فقیه با این عظمت و احترام و نفوذ در مردم اونوقت دارن چه معامله ای در سطح سیاسی و کالان جامعه میکنن باهاشون

/ 1 نظر / 192 بازدید
حقدوست

[گل][گل][گل][گل][گل][گل] [گل][گل][گل] سلام دوست گرامي. [گل] ضمن آرزوي بهترينها براي شما؛ [گل] اين پيام، کارت دعوتيست محضر شما عزيز. خوشحال خواهم شد در کلبه خود در خدمت شما باشم. مطمئنا «مطالب متنوع وبلاگ»، پاسخگوي بسياري از سوالات ذهني شماست؛ همانند: @@ بانوان اينگونه همسرداري کنند...(بيست راهکار زندگي شيرين) [گل] @@ قطع طواف برای برطرف کردن حاجت مؤمن‏ [گل] @@ کسانی که آرزوهای خوب دارند بخوانند [گل] [گل][گل] منتظر حضور و البته «نظرات ارزشمند» شما گرامي هستم.[گل][گل] توصيه ميکنم از باقي صفحات وبلاگ نيز ديدن کنيد. موفق و منصور باشيد. http://bia2mofid.persianblog.ir [گل][گل][گل] [گل][گل][گل][گل][گل][گل]