حاج آقامجتبی تهرانی

به مناسبت سالگرد رحلت آیت الله حاج آقا مجتبی تهرانی، سخنانی از آیت الله جوادی آملی دریافت کرده ام که ارائه می شود.

حضرت آیت الله‌العظمی جوادی آملی :

مردان الهی که آیت الله تهرانی رضوان الله علیه از مصادیق بارز این صِنفند، در دو جبهه پیروزند و پیروز بودند. بعضی‌ها در هر دو جبهه گرفتارند، بعضی‌ها در یک جبهه گرفتارند و در جبهه دیگر پیروزند، ولی این بزرگوار در هر دو جبهه پیروز بود. قرآن کریم پیروزمندان این دو جبهه را چنین معرفی کرد و فرمود: این‌ها اصلاً به طرف بازی نمی‌روند و بازی هم آن جرأت را ندارد که به طرف این‌ها بیاید. نه این‌ها به طرف بازیگران می‌روند و نه بازیگران آن قدرت را دارند که خودشان را به ایشان نزدیک کنند. این خصیصۀ مردان الهی است.

بعضی‌ها هستند که در هر دو جبهه شکست‌خورده‌اند؛ یعنی هم بازیگرند و با بازیگران می‌سازند، و هم بازیگران این‌ها را به بازی می‌گیرند. بعضی‌ها هستند که عمداً به طرف بازی و بازیگران نمی‌روند ولی بازیگران احیاناً به طرف این‌ها می‌آیند و این‌ها را به بازی می‌گیرند.

امّا اینکه مردان الهی عمداً به طرف بازی نمی‌روند این را در سورۀ مبارکۀ مؤمنون فرمود: قَدْ أَفْلَحَ الْمُؤْمِنُونَ ٭ الَّذِینَ هُمْ فِی صَلاَتِهِمْ خَاشِعُونَ ٭ وَالَّذِینَ هُمْ عَنِ اللَّغْوِ مُعْرِضُونَ  این‌ها از بازی و بازیگری و بازی‌کننده‌ها و... اعراض دارند. هرگز عمداً به این طرف نمی‌روند.

دربارۀ اینکه بازی‌کننده‌ها و بازیگری و... به طرف آن‌ها نمی‌روند، آن را در سورۀ مبارکۀ نور فرمود: رِجَالٌ لاَّ تُلْهِیهِمْ تِجَارَةٌ وَلاَ بَیْعٌ عَن ذِکْرِ اللَّهِ تازه بیع؛ چه رسد به بازی‌های سیاسی! این دو جبهه پیروزی است. به هیچ وجه بازیگری و اصلِ بازی به طرف آن‌ها نمی‌تواند برود؛ نه تنها این‌ها با بازیگران کاری ندارند به طرف بازی نمی‌روند، بازی و بازی‌کننده‌ها هم آن جرأت را ندارند که به طرف اینها بروند رِجَالٌ لاَّ تُلْهِیهِمْ تِجَارَةٌ وَلاَ بَیْعٌ عَن ذِکْرِ اللَّهِ

امّا متأسّفانه گروهی هستند که در هر دو جبهه شکست‌خورده‌اند هم خودشان به استقبال بازی می‌روند، هم بازیگران این‌ها را به بازی می‌گیرند. گروه دیگر که میانه‌رو هستند عمداً به طرف بازی نمی‌روند ولی بازی‌کننده‌ها گاهی اینها را به بازی می‌گیرند. اوحدی اهل ایمان کسانی‌اند که در هر دو جبهه پیروزند؛ هم الحمد لله ربّ العالمین آن نعمت را خدا به این‌ها داد که بوی بد بازی را استشمام می‌کنند، به طرف بازی نمی‌روند و هم در قلّه‌ای به سر می‌برند که بازی و بازی‌کننده‌ها به آن‌ها دسترسی ندارند.

وجود مبارک حضرت امیرسلام الله علیه فرمود: من در جایی هستم که کسی به من دسترسی ندارد و امّا این‌طور نیستم که حالا دیگران به من دسترسی ندارند، من هم دسترسی نداشته باشم! نه؛ من مرتّب فیض دارم امّا دیگران به من دسترسی ندارند. این در همان خطبۀ نورانی که خودش را معرفی می‌کند «یَنْحَدِرُ عَنِّی السَّیْلُ وَ لا یَرْقَی إلَیَّ الطَّیْرُ» آمده است. در اطراف تهران کوه هست امّا این کوه‌ها معمولاً سیل ندارد، هر چندین سال ممکن است که یک بار مثلاً سیل بیاید. امّا در قلّۀ دماوند هر وقت باران تند می‌بارد، سیل می‌آید. این شیارهایی که این سلسله جبال البرز را از قلّۀ دماوند جدا می‌کند، این‌ها کوه‌های میانی‌اند. بعضی از شیارها مستقیماً با خود قلّه مرتبطند و هر وقت یک باران تند بیاید چون از بالای قلّه تا این دامنه‌اش چند هزار متر است سیل جاری می‌شود.

حضرت فرمود: من آن کوهی نیستم که مثل کوه‌های عادی باشم، من آن کوهی‌ام که «یَنْحَدِرُ عَنِّی السَّیْلُ» هر کوهی سیل ندارد! سیل علم هم از هر کوهی نیست! «یَنْحَدِرُ عَنِّی السَّیْلُ».

از طرف دیگر خیلی از پرنده‌ها روی این کوه‌های تهران می‌توانند بنشینند، امّا شما پرنده‌ای نمی‌توانید ببینید که روی قلّۀ دماوند بتواند بنشیند. لذا حضرت فرمود: «وَ لا یَرْقَی إلَیَّ الطَّیْرُ» نفَس این‌ها بند می‌آید تا آن بالا بروند. کسی به آن قلّه نمی‌سد.

مردان الهی هم همین راه را منتها بالتّبع طی می‌کنند؛ کسی به آن‌ها دسترسی ندارد، امّا برکات آن‌ها مرتّب به مردم می‌رسد. مرحوم آیت الله تهرانی، به لطف الهی از همین نمونه‌ها بود که کسی نمی‌توانست از ایشان سوء استفاده کند، ولی از علومش می‌توانست استفاده کند. لذا برای همه ما داغی بود

... ان‌شاءالله آثار علمی‌ ایشان به وسیلۀ شما منتشر می‌شود و جامعه استفاده می‌کنند و بهره می‌برند.

«و الحمد لله ربّ العالمین»

/ 1 نظر / 19 بازدید
q

سلام و تشکر! فایل صوتی آنرا دارید؟